Pensasmustikka (vanhalle ruohottuneelle kasvimaalle)

muu maa mustikka

Kerrotko vinkkejä,kuinka vósi istuttaa pensasmustikan ruohottuneelle kasvimaalle. Maa on hapanta,mutta miten estää ne heinät kasvamasta? Jos maan ryrsii,eihän kauan kestä,kun se pukkaa rikkaruohoa yms. Estäisikö pensaan juurelle laitettava suojakangas?

3

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S.t

      Minä istutin mansikoille tarkotetulle suojamuoville. (En sille ohkaselle joka muistuttaa jätesäkkiä ,vaan sellaselle joka kestää enemän, kudotun näköselle.)
      Ei ainakaan vielä kasva heinäläpi. Istutin nurmikolle ja kaivoin ison kuopan johon vaihdoin happaman mullan. Istutin 5 mustikkaa viime keväänä ja nyt mustikoissa on kukkia...

    • herkkumarja'''

      Meillä on ollut mustikoita jo yli 10 vuotta ja ne tuottavat marjaa mahtavasti. Istutusvaiheessa kaivoimme isot montut ja laitoimme siihen rhodomultaa. Pinnan katoimme paksusti pylväskuorimolta ostettavalla kuorikkeella, jota olemme lisänneet muutaman vuoden välein sitä mukaa, kun entinen on maatunut. Koskaan mustikoita ei ole tarvinnut lannoittaa, koska kuorike tuntuu toimivan lannoitteena. Kuorike suojaa hyvin rikkaruohoilta, yleensä kerran vuoteen nyppäsen pois mm. voikukan taimet.

    • Onnistuu mainiosti

      Mikä tahansa kate käy, kangas, mansikkamuovi, paksulti sanomalehtiä, 10 senttiä ruohosilppua, oksahaketta. Kannattaa kattaa reilulta alueelta, niin saavat mustikat kasvurauhan.
      Laita istutuskuoppaan rodomultaa, parina eka vuonna ei tarvi lannoittaa ja sen jälkeen kastelulannoitetta kerran kesässä. Muista kastella juurtumisaikana, eivät tykkää kuivuudesta muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe