Hehkuvalon vilkkuminen

Black Passat

Jos hehkuvalo alkaa vilkkua, ohjekirjan mukaan kyseessä on diesel moottorin käynninohjausjärjestelmän vika. Auto on vietävä viiveettä korjaamoon.
Niin teinkin, kyseessä oli jarruvalojen sulakkeen palaminen. Onneksi ei mitään ihmeellisempää. GFS ohjattu toiminta eli vikakoodaus oli 60e, työ ja osat 14 e, eli 74 e. Sinänsä ihan ok kalliista laitteista, mutta jos kohtaat saman ilmiön, tarkista jarrusulake, pääset alle eurolla. Voi toki olla muukin vika.

3

39917

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Passat 2,0tdi 103 kw

      Hehkuvalo vilkkuu myös jos ahtopaineet hetkellisesti voimakkaasti laskee. Vika voi tulla esimerkiksi jos välijäähdyttimeeen menevä pehmeämpi ahtoputki menee halki kuten minulla. Vika poistui kyllä sammuuttamalla auto ja kaasuttelemalla hiukan rauhallisemmasti, että pääsin kotiin. Sitten otin alapanssarin pois ja vikä löytyi kyllä hyvin selvästi. Kotikorjaus väliaikaisesti jolloin auto oli kulkukunnossa seuraavaan huoltoon jossa sitten putki vaihdetiin.

    • Läpällä

      Minulla -08 vuosimallin 2.0tdi jossa samainen hehkuvalon vilkkuminen yllätti moottoritiellä. Ajoin auton huoltoon vikakoodien tarkistuttamiseksi. Koodit kertoivat kääsuläppävikaa ja ilmeni, että koko kaasuläppäkotelo oli vaihdettava. Osa maksoi noin 150€ ja työt päälle. Tais olla 300€ pintaan osat ja työt yhteensä. Taas kulkee ja kaasuläpän vaihdon myötä auton sammutuksesta johtuva pieni "hyrähdys/heilahtaminen" loppui ja sammuu sammuttaessa nätisti, kuin bensa-auto.

    • Anonyymi

      Mulla ilmeni sama vika, hehkuvalo aloitti vilkkumisen kesken ajon.
      Tehot väheni, ei paljoa, mutta matka jatkui.

      Kotona (kun avasin konepellin) näin, että ilmanoton kansi oli korkannut.
      Hetki lämpimässä tallissa, kansi kiinni ja vika oli korjaantunut.
      Johtui ehkä kovasta pakkasesta. Ja siitä, että autolla oli välillä annettu apuvirtaa. Ehkä vahingossa sohaistu tuota kantta. Ei ole kuin muoviklipseillä kiinni. Jos irti, niin ohittaa varsinaisen ilmansyötön.

      Kyseessä VW Passat 2.0 TDI -vm 2011

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      598
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      46
      577
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      556
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      182
      500
    Aihe