Kuka on tuo erikoinen pyöräilevä setä riihimäellä?

Olen uusi Riihimäkeläinen ja bongasin hauskan miehen.
Mies ajelee korkealla pyörällä jossa isot peilit.
Miehellä myöskin hassut vaatteet.
Kaikissa kaupungeissa löytyy se hassu, erikoinen.
Tämä taitaa olla se Riihimäen erikoinen.
271108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Jos puhutaan samasta "sedästä" niin pysy kaukana. Taitaa olla maine enemmänkin namusetänä.

Äänestä

Tunnen tapauksen.
Jos olet uusi kaupunkilainen, niin älä liiku kaupungissa.
Millaset kuteet sillä muuten oli ja kuinka korkealla se tanko oli vai oliko
normi miestenpyörä. Oliko S -kaupan muovipussi mukana?

Äänestä

Värikkäät vaatteet ja muutekin outo tyyli....
Tanko ja satulat aika korkealla, ja ne sivupeilit...
Muuta en nyt huomannut.
Varmaan samasta puhutaan, eikai niitä montaa voi olla?

Äänestä

Kyyläät pyöräileviä ihmisiä..olet varsinainen idiootti.

Äänestä

Tätä kyseistä hyypiötä ei todellakaan tarvitse kyylätä. Kyllä se erottuu ihan kyyläämättäkin sieltä liikenteestä.

Äänestä
  • Mitä tarkoittaa kyylääminen?

    Äänestä

Tuttu tyyppi. Sitä saa aina pelätä ku se tulee vastaa. Yleensä pitää vaa outoja ääniä mutta kerran pyys pizzalle ja sanoin et kiitti ei :D

Äänestä

Avohoidon tulos. Ennen vanhaan tuollaiset olivat hoidossa Hattelmalassa, mutta nykyään he ovat joukossamme.
Ehkä se antaa väriä katukuvaan ja yksilön vapaus toteutuu.

Äänestä
  • Pikemminkin edellä olevia arveluja kirjoittelevat olivat ennen hoidossa.

    Erilaisuuden sietokyky oli varsinkin 70-luvulla aivan toista kuin nykyisessä ahdasmielisen suvaitsemattomassa, typerysten valtaamassa maailmassa.

    Äänestä

  • Old times kirjoitti:

    Pikemminkin edellä olevia arveluja kirjoittelevat olivat ennen hoidossa.

    Erilaisuuden sietokyky oli varsinkin 70-luvulla aivan toista kuin nykyisessä ahdasmielisen suvaitsemattomassa, typerysten valtaamassa maailmassa.

    Taitaa olla just päinvastoin.
    Nykyään hoidontarpeessa olevat kulkevat joukossamme, ja pukottelevat pahaa-aavistamattomia, viattomia kanssakulkojoitaan kuoliaaksi. Sattuu nääs olemaan niin paha mieli!

    Äänestä

  • nowadays kirjoitti:

    Taitaa olla just päinvastoin.
    Nykyään hoidontarpeessa olevat kulkevat joukossamme, ja pukottelevat pahaa-aavistamattomia, viattomia kanssakulkojoitaan kuoliaaksi. Sattuu nääs olemaan niin paha mieli!

    Mutta jos alat syyttämään syytöntä miestä, jonka tästä keskustelusta saattoi moni tunnistaa, tuollaisen teon tekijäksi, niin löydät itsesi kunnianloukkauksesta syytettynä hyvin pian!

    Äänestä

  • Vinkiksi sulle kirjoitti:

    Mutta jos alat syyttämään syytöntä miestä, jonka tästä keskustelusta saattoi moni tunnistaa, tuollaisen teon tekijäksi, niin löydät itsesi kunnianloukkauksesta syytettynä hyvin pian!

    Päivän lehtiä lukemalla ja uutisia seuraamalla voi vetää tietyt johtopäätökset tämän ajan merkeistä.
    Ei tässä ketään yksittäistä sormella osoitetakaan. Älä vääntele asiayhteyksiä!
    Ai niin! Enkä ketään ole nimitellyt typerykseksi "suvaitsemattomassa ahndasmielisyydessä"!
    1-1 1=pelitilanne!

    Äänestä

  • nowadays kirjoitti:

    Taitaa olla just päinvastoin.
    Nykyään hoidontarpeessa olevat kulkevat joukossamme, ja pukottelevat pahaa-aavistamattomia, viattomia kanssakulkojoitaan kuoliaaksi. Sattuu nääs olemaan niin paha mieli!

    Ai tämä kaveri on leimattu jo mahdolliseksi murhaajaksi? Tuon tyyppinen vainoharha luokitellaan jo pahaksi ja hoitoa vaativaksi mielisairaudeksi. Eli tästä jo voimme tulla siihen päätelmään, että se vapaana kulkeva hullu oletkin mahdollisesti sinä itse.

    Äänestä

  • Pitkä vaalea mies, naukkailee taskumatistaan kevyenliikenteenväylällä, asuuko Huhtimossa. Ei kai taustapeilit ja värikäs pukeutuminen tee ihmisestä avohoidon asiakasta. Vai onko ollut jollekin häiriöksi?

    Äänestä

keskity aivan vain omaan itseesi ja terveyteesi..älä kyyläile jos ei oo asiaa.. tääl meil omat elämisen lait.. anna olla ku mitää et tiä älä puutu asioihin jotka ei kuulu sulle.hanki oma elämä.

Äänestä

tiedän, ketä tarkoitat. kyseinen herra ei asu riksussa, vaan ryttylässä. fillaroi päivittäin, joskus jopa useamman kerran päivässä riksun ja ryttylän väliä.

Äänestä

Paskaako täällä kyselet, kysy siltä hepulta itteltään, jos niin
sen perää katsot.

Äänestä

Hö, sehän vaan on hassu setä. Ajaa aina saman lenkin riihiviidan kautta ryttylään ja silakkamäkeä takas. Venyttelee ja meditoi ykslammella. Harmiton heppu!

Äänestä

Oon kans kuullu, että se on harmiton heppu. Mun yks tuttu kuulemma tuntee sen :)
Ja sil välil aina sählymaila mukana ku polkee fillarilla. Lisäks sil on millo minkäki värinen pyöräkypärä?

Äänestä

juu ei kai se mikään tappaja oo?kerran se ajeli sil fiugellaan ilman kenkiä ja sukkia tais olla alku kevättä ja ilma oli pari astetta pakkasen puolella.joutu vähä ihmettelee et on se karu äijä:)

Äänestä

Tappajat istuu Riihimäen vankilassa. Osa heistä on mielenterveysongelmaisia ja melko suurella osalla on päihdeongelma. Tämä on luettavissa vankien terveystutkimuksesta, joka tehtiin 2000-luvulla. Jos joku ajelee fillarilla erikoiset vaatteet päällä, niin ei hän vielä mielenterveysongelmainen ole saatika rikollinen.
Avohoito tarkoittaa sitä, että potilas käy säännöllisesti tapaamassa esim. psykiatria ja syö lääkkeensä. Aiemmin ollut ehkä osastohoidossa, mutta onnistuneiden lomien jälkeen kotiutuu.
Laitoshoito on kallista. En usko, että monikaan haluaisi sulkea lähiomaistaan loppuelämäksi suljettuun laitokseen, jossa vointi kestää olla kotonakin. Erilaisuuden sietäminen on niin vaikeaa monelle ihmisille. Koetaan itse olevinaan niin täydellisiä, että voidaan arvostella vapaasti toisten ulkonäköä ja tekemisiä.
Vainoharhaisia tällaiset ihmiset ovat.
Toivotaan, ettei oma elämä mene näillä murusiksi ja päässä ala viraamaan niin paljon, että joutuisi laitokseen loppuelämäksi. Ehkä sitten tulisi ymmärrys muita ihmisiä kohtaan. Ja inhimillisyys.

Äänestä

Hahaa oon asunu riksus aina ja tiiän ton sedän xDD Se ajaa pyöräl hiljaa ja sil on aika ruskee iho :DD en oo koskaan nähny et se kävelee

Äänestä

Aikanaan välitti alkoholia pikkupojille, huhujen mukaan maksuksi kävi muukin kuin raha.

Äänestä
  • Tuo alkaa olla jo poliisiasia, jos ei pidä paikkaansa.

    Äänestä

Kerosen Jamppo ei kyllä hiljaa aja!
Se on niin laiha luikkukin, että on päästellyt menemään minkä polkimista
lähtee.
Toden totta, aina se pyörällä liikkuu.

Äänestä
  • Sinänsä hupaisa aloitus, vaikka olen 40v Riihimäen katuja pyöräillyt ei silmiini ole kyseistä henkilöä sattunut, enkä kyllä tunnekkaan.Ihmetellä täytyy ootteks te tuollaisia kyttäävät jotenkin olevinanne parempaa väkee, toinen vaihtoehto ehkä sittenkin tyhmempää

    Äänestä

  • kuka kumma kirjoitti:

    Sinänsä hupaisa aloitus, vaikka olen 40v Riihimäen katuja pyöräillyt ei silmiini ole kyseistä henkilöä sattunut, enkä kyllä tunnekkaan.Ihmetellä täytyy ootteks te tuollaisia kyttäävät jotenkin olevinanne parempaa väkee, toinen vaihtoehto ehkä sittenkin tyhmempää

    Veikkaan, että tässä on menossa kostoretki kyseistä miestä vastaan. Selvä poliisiasia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


bongaush kirjoitti:

Olen uusi Riihimäkeläinen ja bongasin hauskan miehen.
Mies ajelee korkealla pyörällä jossa isot peilit.
Miehellä myöskin hassut vaatteet.
Kaikissa kaupungeissa löytyy se hassu, erikoinen.
Tämä taitaa olla se Riihimäen erikoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu