Miten täällä voi olla näin aneemista keskustelua?

Puutarhapertti

Eihän tänne tule viestejä ollenkaan? Missä ristuksessa kaikki puutarhaihmiset oikeen keskustelee? Oonko mää pihalla kun puutarhuri?

5

249

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aplu

      Pihallapa hyvinkin, näin mistäs arvasit. Tuli taas uusia ongelmia kotipuutarhurille. Parina vuotena on lehtokotilot hiipineet salaa pihapiiriin.
      Vaan enpä arvannut et ne jo huhtikuussa alkavat mönkiä koloistaa. Onneksi huomasin, nyt on valjastettu kakki omat voimat niiden perään, vielä kun saisi naapuritkin tekemään saman.
      Pari vuotta kyykin selkä väärä ja keräilin niitä saippuavesipurkkiin, se oli ihan turhaa, nyt vasta löysin niille ihan oman "namiruuan". Tyhjiä kuoria löysin tänäänkin n.1/2 litraa. Toivottavasti ensi kesänä on yksi riesa vähemmän.
      Aurinkoista kevättä ja kesää kaikille puutarhaharrastajille!

      • Tuuparhatonttu

        Mikäs se namiruoka sitten on?
        Itse en ole keksinyt muuta kuin kerätä purkkiin tosiaan.


      • Aplu
        Tuuparhatonttu kirjoitti:

        Mikäs se namiruoka sitten on?
        Itse en ole keksinyt muuta kuin kerätä purkkiin tosiaan.

        Ferramol Etanansyötti on aine joka näyttää hyvin kelpaavan. Kannattaa kysellä hintoja puutarhaliikkeistä. Ostin Prismasta ja siellä oli kolmea kokoa pakkauksia. Ostin aluksi keskikokoisen muovipullon, olikohan 800 gr ja hinta vajaa 25e. Nyt jo toinen pullo menossa, olisi ollut järkevämpää ostaa suurin, sillä tämä sotahan jatkuu varmaan ensikesänäkin.
        Uusia puskija eilenkin ruokin, kyllä yököttää! Harmi kun naapurit eivät näy niistä piittaavan, sanovat ettei yhdellä sotilaalla sotaa voiteta :-((
        Googlesta saa tarkempaa tietoa.


    • typerä uudistus

      Tämän uudistuksen myötä kaikki meni vaikeaksi, pitäsi joka osioo klikata, näkyykö missään kirjoitusta.
      Kun olis jokin merkki, missä on uutta kirjoitusta, niin olis mielenkiintoisempi.

      Onneksi ei ole näkynyt kotiloita.

    • puutarhuri100

      www.puutarha.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe