Tietsika ei suostu menemään lepotilaan muuten kuin erikseen sammuta valikosta klikkaamalla. Sen verran etsin netistä neuvoja että tarkistin virranhallinnan lisäasetuksista että multimedia-asetukset sallii lepotilan käyttöönoton. Tästä huolimatta kone vaan hurisee, ainostaan näyttö pimenee säädetyn ajan jälkeen niin kuin pitääkin.
Kone ei mene lepotilaan??
11
2635
Vastaukset
- compuutteri-asentaja
Mikä käyttis ?, ja onko sulla erillinen vai integroitu näytönohjain emolevyllä.? joissain vanhemmissa emolevyissä oleva näytönohjain ei ymmärrä lepotila toimintoa.
Pitkään käytössä ollut xp voi vanhemmiten myös jättää kovalevyn pyörimään, vaikka näyttö sammuisi. - conan oupraien
Edellisen kommentoijan toimien lisäksi katso prosessit josko joku haittaohjelma tai muu prosessi siellä on toiminnassa estäen lepotilan.
- sleeping b.
Kone on siis melko uusi HP:n win7 home premium käyttöjärjestelmällä ja erillisellä näytönohjaimella. Lepotilatoiminto on toiminut aiemmin moitteetta mutta nyt jostain syystä siis ei enää. Järjestelmän palauttamisesta ei ollut apua ja haittaohjelmia ei ole estämässä lepotilaan siirtymistä.
- compuutteri asentaja
Onko kone pöytäkone, ja näkeekö, mitkä komponentit jää päälle. kovalevy, tuulettimet vai kummatkin ?? jos näyttö sammuu vika ei sitten ole näytönohjaimessa.
Olitko ennen vian ilmaantumista asentanu jotain ohjelmia koneelle?
jotkut ohjelmat saattavat estää lepotila toiminnon..
- ehkäpänäin
Laitehallinnasta kaikki laitteet läpi ja virranhallinnat kuntoon.
http://SCREEN.casi.im/KTWrG1R - sleeping b.
En kyllä ymmärrä, kaikki pitäisi olla koneesta käytynä läpi ja virranhallinnat tarkistettu mutta edelleenkään kone ei mene asetusten mukaisesti lepotilaan. Ainoa vaihtoehto on pakottaa käsin nukkumaan. Kiusallista ja hankalaa :/
- ehkäpänäin
ACPI vaihtoehdot BIOSsita kokeiltu?
- sleeping b.
Ehkäpäin: selittäisitkö hieman tarkemmin, kysymykseni on kuitenkin tällä "apua aloittelijalle" palstalla :D
- ehkäpänäin
http://www.google.fi/search?q=bios acpi&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=Palemoon:fi:official&client=firefox-a
Käy BIOSsista tutkimassa. F2:lla (tai joku muu riippuen...) käynnistyessä sisään.
En nyt ehdi itse tutkia omia vaihtoehtoja, alkaa kohta kiekko ja striimin metsästys.
- vinkki-linkki
Ootko käyny lukemassa win 7 lepotilaohjeita ms:in sivuilta.
Joku laite (esim. usb muisti, hiiri) saattaa estää lepotilaan pääsyn
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/Sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions. - sleeping b.
Sain kun sainkin lepotilatoiminnon taas päälle, olin kliksutellu kaikki mahdolliset ja mahdottomat ruksit päälle mitkä vähänkin viittaa virtahommiin. Kaikki hyvin taas, kiitos vastanneille..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696