Eikö vanhemmat osaa vai mistä johtuu, antaa tasapuolisesti perintöään lapsille, kun se usein eripuran syy? miksei vanhemmat osaa?
Tosi sääli kun sisarusten välit aikuisena rikkoontuu.
vakavaaNU/
590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syy on useimmin sisarkateus osa sisaruksista on pärjännyt toisten mielestä paremmin kuin toinen .Vaikka ainakin meidän sisarus parvessa jokaisella oli samat lähtökohdat ,eli ei mitään.Turha siitä on vanhempia syyttää .Jaminkä takia pitäis perintöjä saada tai jättää seuraavalle sukupolvelle. Jokainen voi itsellensä kerätä mammonan ympärilleen tai tuhlata sen.Se on valinta kysymys.Vaikka jäis vain ruosteinen paistinpannu siitäkin tapellan.
välit menevät huonoisi niin silloin
jos vanhemmat sen olisivat tienneet
olisivat jokaikisen pennin tuhlanneet tai antaneet pois
sillä hyvät välit ovat sata kertaa tärkeämmät kuin jotkin onnettomat setelit.
Itse omalla työllä hankituista rahoista voi nauttia.
no vanhemmatko ovat tyhmiä tai jotain muuta sellaista kun jättävät perintöö
Olin hyvin ns. sisarkade poika murrosikään saakka. Nyt olen melki pahnanpohjimmainen elämänhallintani suhteen.
Suon mielelläni veljilleni hyvän taloudellisen asemansa, ahkeralla työllä ne on sen saaneet. Tuollaset kateudet häipyy iän myötä.
Ainokaisuuden vähistä hyvistä puolista yksi on, ettei tarvitse riidellä sisarusten kanssa
perinnöstä, saati muustakaan.