4 henk. perheen menot

Kurko

Paljonko voisi olettaa nelihenkisen perheen menojen olevan kuukaudessa? Tarkoitan nyt kaikkia muita kuluja paitsi asumista (ruoka, harrastukset, terveydenhoito, vakuutukset, harrastukset, auto, jnejnejne...) Menot tietysti riippuu esimerkiksi harrastuksista ja monista muista asioista, mutta minkä summan voisi kuvitella riittävän lapsiperheelle asumiskulujen jälkeen?

21

8827

    Vastaukset

    • alle 1600 euron kuukaudessa , niin kerro mullekkin miten se onnistuu???

    • Kyllä ne menot painuu varmasti sinne lähelle 2000 euroa kuussa, ehkä vähän alle...

    • Siinä on todella paljon eroa minkä ikäiset lapset on ja tietysti harrastukset ja saatko vaatteita jostain lapsille jos ajattelee että ruokaa meillä/kk 5-henk. perheellä menee noin 300 euroa. Siinäkin voi olla eroa ja kysymys ainakin blondille oli hieman vaikea kun kysyt menoja paitsi asumiskuluja joihin kuului kaikki mikä jäi ulkopuolelle

      • Siis 5-henkisen perheen ruokamenot 300€/kk!? Sehän tekee 2€/henk./päivä... Ei kuullosta oikein realistiselle. Meillä on kaksi lasta (14 ja 11v.) ja kyllä nelihenkisen perheen ruokamenot ovat väkisinkin siinä 800-1000€/kk. Emme tupakoi emmekä juo alkoholia, joten ko. rahasumma menee siis ruokaan (sis. luonnollisesti pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat). Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla mitä syötte, kun noin vähällä selviätte. Otan mielelläni vastaan vinkkejä siitä, miten ruokalaskun saisi pienemmäksi. Näillä Suomen mielipuolisilla hinnoilla se on tosin melko vaikeaa. Teemme muuten lähes kaiken ruoan itse (yleensä isompi satsi, josta pakastamme osan), eli ns. valmisruokia ostamme melko harvoin.


      • siidi kirjoitti:

        Siis 5-henkisen perheen ruokamenot 300€/kk!? Sehän tekee 2€/henk./päivä... Ei kuullosta oikein realistiselle. Meillä on kaksi lasta (14 ja 11v.) ja kyllä nelihenkisen perheen ruokamenot ovat väkisinkin siinä 800-1000€/kk. Emme tupakoi emmekä juo alkoholia, joten ko. rahasumma menee siis ruokaan (sis. luonnollisesti pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat). Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla mitä syötte, kun noin vähällä selviätte. Otan mielelläni vastaan vinkkejä siitä, miten ruokalaskun saisi pienemmäksi. Näillä Suomen mielipuolisilla hinnoilla se on tosin melko vaikeaa. Teemme muuten lähes kaiken ruoan itse (yleensä isompi satsi, josta pakastamme osan), eli ns. valmisruokia ostamme melko harvoin.

        Kun yksinäiselläkin menee 100 €, eikä ruoan monipuolisuus ole riittävä. Pakosta jää talvella vihannekset ostamatta ja hedelmiäkin ostetaan suhteellisen harvoin. Puutteita täytyy korvata monivitamiinivalmisteella.

        Kyllähän lapset saavat aika monta ilmaista ateriaa koulussa, mutta varsin pieneltä ruokamenolta tuo 300 €/5 hlö kuulostaa.


      • Tane kirjoitti:

        Kun yksinäiselläkin menee 100 €, eikä ruoan monipuolisuus ole riittävä. Pakosta jää talvella vihannekset ostamatta ja hedelmiäkin ostetaan suhteellisen harvoin. Puutteita täytyy korvata monivitamiinivalmisteella.

        Kyllähän lapset saavat aika monta ilmaista ateriaa koulussa, mutta varsin pieneltä ruokamenolta tuo 300 €/5 hlö kuulostaa.

        yksinäisellä 25v. 177cm ja 72kg miehellä (minä)
        menee ruokaan noin 200-250e kuussa. Siihen lisäksi vielä vähän kaljoo ja auto asuntovelka.

        Ei oo halpaa...
        Ja ruokana vedän pihviä/kalaa/kanaa ja perunaa/riisiä/nuudelia. En pelkkiä valmissatseja.


      • siidi kirjoitti:

        Siis 5-henkisen perheen ruokamenot 300€/kk!? Sehän tekee 2€/henk./päivä... Ei kuullosta oikein realistiselle. Meillä on kaksi lasta (14 ja 11v.) ja kyllä nelihenkisen perheen ruokamenot ovat väkisinkin siinä 800-1000€/kk. Emme tupakoi emmekä juo alkoholia, joten ko. rahasumma menee siis ruokaan (sis. luonnollisesti pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat). Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla mitä syötte, kun noin vähällä selviätte. Otan mielelläni vastaan vinkkejä siitä, miten ruokalaskun saisi pienemmäksi. Näillä Suomen mielipuolisilla hinnoilla se on tosin melko vaikeaa. Teemme muuten lähes kaiken ruoan itse (yleensä isompi satsi, josta pakastamme osan), eli ns. valmisruokia ostamme melko harvoin.

        Hei Siidi,

        Kyllä jopa Suomessa on täysin mahdollista pärjätä pienemmälläkin rahalla. Meidän nelihenkiselle perheelle jää vuokran, sähkön ja vakuutusten jälkeen 300euroa rahaa käteen.

        Sillä saamme ostettua ruoat (kyllä, monipuolista ruokaa saamme syötyä), vaatteet, pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat, matkakulut (bussit yms, ei omaa autoa) - sekä jopa muutaman saunaoluenkin saa nautittua silloin tällöin. Lisäksi summa riittää puhelinlaskuihin, saunamaksuun, sekä internet-kuukausimaksuun.

        Kysymys on paljolti siitä mitä ostaa ja mistä.

        Tässä vinkkejä:

        1. seuraa lehdistä alennusmyyntejä (pari päivää sitten ostimme kaapin täyteen makaronia hintaan 1e/10pussia - se riittää taas pitkään, ostimme kolme erää)

        2. Gourmet-ruokia vain kerran kuussa. Itse käytämme alennusmyyntien lisäksi pääsääntöisesti arkiostoksiin Cassa- tai Lidl-kauppoja. Niistä ostamalla säästyy pyöreästi kolmannes verrattuna K-kauppoihin ja vastaaviin. (ja kyllä, ihan hyvää tavaraa niistäkin saa). Jo pelkästään ostamalla lasten vaipat Lidl:stä, säästyy kuukaudessa 50-80 euroa, kun jos ostaisi Liberoita ja muita "bättre-folke"-tuotteita.

        3. Yleisesti ottaen puhelinliittymät, internetliittymät, sähkö, vakuutukset yms. kannattaa kilpailuttaa - säästöä voi tulla kymmeniä, jopa satoja euroja kuukausittain.

        Eli ruokamenoissa 2euroa/henkilö/päivä ON monille arkipäivää, ja täysin realistista. Kyllä köyhä keinot keksii!

        -Kahden lapsen isä


      • Teppo Teräspappa kirjoitti:

        Hei Siidi,

        Kyllä jopa Suomessa on täysin mahdollista pärjätä pienemmälläkin rahalla. Meidän nelihenkiselle perheelle jää vuokran, sähkön ja vakuutusten jälkeen 300euroa rahaa käteen.

        Sillä saamme ostettua ruoat (kyllä, monipuolista ruokaa saamme syötyä), vaatteet, pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat, matkakulut (bussit yms, ei omaa autoa) - sekä jopa muutaman saunaoluenkin saa nautittua silloin tällöin. Lisäksi summa riittää puhelinlaskuihin, saunamaksuun, sekä internet-kuukausimaksuun.

        Kysymys on paljolti siitä mitä ostaa ja mistä.

        Tässä vinkkejä:

        1. seuraa lehdistä alennusmyyntejä (pari päivää sitten ostimme kaapin täyteen makaronia hintaan 1e/10pussia - se riittää taas pitkään, ostimme kolme erää)

        2. Gourmet-ruokia vain kerran kuussa. Itse käytämme alennusmyyntien lisäksi pääsääntöisesti arkiostoksiin Cassa- tai Lidl-kauppoja. Niistä ostamalla säästyy pyöreästi kolmannes verrattuna K-kauppoihin ja vastaaviin. (ja kyllä, ihan hyvää tavaraa niistäkin saa). Jo pelkästään ostamalla lasten vaipat Lidl:stä, säästyy kuukaudessa 50-80 euroa, kun jos ostaisi Liberoita ja muita "bättre-folke"-tuotteita.

        3. Yleisesti ottaen puhelinliittymät, internetliittymät, sähkö, vakuutukset yms. kannattaa kilpailuttaa - säästöä voi tulla kymmeniä, jopa satoja euroja kuukausittain.

        Eli ruokamenoissa 2euroa/henkilö/päivä ON monille arkipäivää, ja täysin realistista. Kyllä köyhä keinot keksii!

        -Kahden lapsen isä

        Kiitos kommentista. Käytämme kyllä Lidliä aina kun mahdollista. Teillä ilmeisesti on vaippaikäisiä lapsia, jolloin ruokakulut luonnollisesti ovat pienemmät kuin meillä, jossa kaksi murrosikäistä syövät käytännössä aikuisen lailla. Eli neljän aikuisen ruokakulut (sis. kahden hengen työpaikkaruokailut) on kyllä aika mahdotonta puristaa alle 800 euron. En pysty käsittämään, miten voitte selvitä niin vähällä.


      • siidi kirjoitti:

        Kiitos kommentista. Käytämme kyllä Lidliä aina kun mahdollista. Teillä ilmeisesti on vaippaikäisiä lapsia, jolloin ruokakulut luonnollisesti ovat pienemmät kuin meillä, jossa kaksi murrosikäistä syövät käytännössä aikuisen lailla. Eli neljän aikuisen ruokakulut (sis. kahden hengen työpaikkaruokailut) on kyllä aika mahdotonta puristaa alle 800 euron. En pysty käsittämään, miten voitte selvitä niin vähällä.

        Hei Siidi,

        Olen pitänyt nyt 3 kk täydellistä kirjanpitoa menoistamme (2 aik. 2 lasta, poika 15 ja tyttö 13) enkä millään käsitä, miten saatte menemään noin paljon ruokaan rahaa!

        Meillä rahaa menee 350-400 euroa kuussa, ja pidän sitäkin aika paljona. Ostan ruuan pääasiassa Citymarketista ja käytän tietty kaikki tarjoukset hyväkseni ostamalla isompia eriä pakkaseen/varastoon. Harvoin syömme sisäfilettä, muuta kokolihaa kyllä. En myöskään osta mitään eineksiä, pizzoja/lihiksiä, enkä juurikaan pakasteita. Leivät kyllä ostan valmiina.


      • Grace kirjoitti:

        Hei Siidi,

        Olen pitänyt nyt 3 kk täydellistä kirjanpitoa menoistamme (2 aik. 2 lasta, poika 15 ja tyttö 13) enkä millään käsitä, miten saatte menemään noin paljon ruokaan rahaa!

        Meillä rahaa menee 350-400 euroa kuussa, ja pidän sitäkin aika paljona. Ostan ruuan pääasiassa Citymarketista ja käytän tietty kaikki tarjoukset hyväkseni ostamalla isompia eriä pakkaseen/varastoon. Harvoin syömme sisäfilettä, muuta kokolihaa kyllä. En myöskään osta mitään eineksiä, pizzoja/lihiksiä, enkä juurikaan pakasteita. Leivät kyllä ostan valmiina.

        Käymme Prismassa ja Lidlissä ja emme syö myöskään sisäfileitä, vaan ruokavalio koostuu aika normaaleista aineksista kuten jauheliha, broileri, kala. Kasviksia ja vihanneksia ostamme varmaan kuten muutkin. Eineksiä ja pakasteita emme osta käytännössä lainkaan. Leipähän on Suomessa aivan sairaan kallista (about 4-10€/kg). Kävimme Saksassa kesällä ja siellä leivän kilohinta pyöri siinä 0,50-1€ välillä! Teemme myös aina isomman satsin ruokaa, josta osan voi pakastaa myöhempää käyttöä varten. Onko tuossa teidän laskelmassa mukana siis myös pesuaineet, shampoot, paperit ym. joka ei ole ruokaa, mutta jotka ostetaan ruokakaupasta. Meidän laskelmassa on mukana myös työpaikkaruokailu (=nykyään yleensä omat eväät)sekä koiranruoat.


      • siidi kirjoitti:

        Käymme Prismassa ja Lidlissä ja emme syö myöskään sisäfileitä, vaan ruokavalio koostuu aika normaaleista aineksista kuten jauheliha, broileri, kala. Kasviksia ja vihanneksia ostamme varmaan kuten muutkin. Eineksiä ja pakasteita emme osta käytännössä lainkaan. Leipähän on Suomessa aivan sairaan kallista (about 4-10€/kg). Kävimme Saksassa kesällä ja siellä leivän kilohinta pyöri siinä 0,50-1€ välillä! Teemme myös aina isomman satsin ruokaa, josta osan voi pakastaa myöhempää käyttöä varten. Onko tuossa teidän laskelmassa mukana siis myös pesuaineet, shampoot, paperit ym. joka ei ole ruokaa, mutta jotka ostetaan ruokakaupasta. Meidän laskelmassa on mukana myös työpaikkaruokailu (=nykyään yleensä omat eväät)sekä koiranruoat.

        .. siis pesuaineet yms. talouspaperit. Ainoa menoerä, jota olen ihan huvikseni ottanut erilleen on mun meikinpoistoaineet ja kuukautissuojat :-), halusinpa nääs tietää paljon siihenkin iloon kuukaudessa menee!

        Kotona syödään tätä perinteisten kotiruokien top 20-listaa, eli kanaa, jauhelihaa, kalaa (lähinnä lohta) ja erilaisia pala- yms. lihapaisteja sekä normaalit perunat, pastat ja riisit lisukkeina.

        Eli erinäiset herkut, joista kyllä muuten pitäisin, ei meidän jääkaappiin eksy. Tarkoitan tällä nyt esim. kalliimpia kaloja, sisä- ja ulkofileitä ja kaikenlaisia sikakalliita juustoja, herkkusäilykkeitä (aurinkokuivatut tomaatit, oliivit, artisokat, nam...), jotka maksaa ihan hirveesti!

        Emme kylläkään syö paljoa hedelmiä erinäisistä allergioista johtuen, mutta kasviksia menee. Leipänä syödään pääasiassa ruisleipää ja hapankorppua, paahtoleipääkin joskus.

        Laskelmassa on mukana myös miehen eväät työpaikalle (pari leipää lämmin ruoka), mä syön lounasseteleillä. Tosin niistä lapset riemuiten repivät osan käsistä, että pääsevät joskus kavereiden kanssa pikaruokalaan, muuten siellä ei sitten käydäkään koskaan.

        Lemmikkejä ei ole, joten se erä on meiltä pois.

        Aiemmin meilläkin meni rahaa paljon enemmän kuussa, seurasin kulutusta viimeksi pari vuotta sitten. Sen jälkeen siirryimme käymään kaupassa vain kerran viikossa etukäteen suunnitellun listan mukaan (jossa ao. liikkeen tarjoukset oli tietty huomioitu).

        Ruokamenot putosivat n. 700 eurosta tohon 350-400 euroon, kun kaikki heräteostokset jäi pois ja kauppaan mentiin vatsa täynnä! Mä ainakin napsin hyllyiltä vaikka mitä, jos nälkäisenä pääsen herkkujen ääreen...

        Ja lapset jätetään useimmiten kotiin, eivät onneks jaksa innostua kauppaan lähdöstä la-aamuna klo 9.00 :-) Joten eipä tule sorruttua niidenkään vaatimuksiin. Ne ostaa omat karkkinsa ja herkkunsa itse omilla kuukausirahoillaan.

        Kerran viikossa riittää ihan hyvin meille, ainoa mitä täydennetään keskellä viikkoa on maito ja joskus leipä.

        Voiskohan selitys pienempään kulutukseen olla tämä?


      • Grace kirjoitti:

        .. siis pesuaineet yms. talouspaperit. Ainoa menoerä, jota olen ihan huvikseni ottanut erilleen on mun meikinpoistoaineet ja kuukautissuojat :-), halusinpa nääs tietää paljon siihenkin iloon kuukaudessa menee!

        Kotona syödään tätä perinteisten kotiruokien top 20-listaa, eli kanaa, jauhelihaa, kalaa (lähinnä lohta) ja erilaisia pala- yms. lihapaisteja sekä normaalit perunat, pastat ja riisit lisukkeina.

        Eli erinäiset herkut, joista kyllä muuten pitäisin, ei meidän jääkaappiin eksy. Tarkoitan tällä nyt esim. kalliimpia kaloja, sisä- ja ulkofileitä ja kaikenlaisia sikakalliita juustoja, herkkusäilykkeitä (aurinkokuivatut tomaatit, oliivit, artisokat, nam...), jotka maksaa ihan hirveesti!

        Emme kylläkään syö paljoa hedelmiä erinäisistä allergioista johtuen, mutta kasviksia menee. Leipänä syödään pääasiassa ruisleipää ja hapankorppua, paahtoleipääkin joskus.

        Laskelmassa on mukana myös miehen eväät työpaikalle (pari leipää lämmin ruoka), mä syön lounasseteleillä. Tosin niistä lapset riemuiten repivät osan käsistä, että pääsevät joskus kavereiden kanssa pikaruokalaan, muuten siellä ei sitten käydäkään koskaan.

        Lemmikkejä ei ole, joten se erä on meiltä pois.

        Aiemmin meilläkin meni rahaa paljon enemmän kuussa, seurasin kulutusta viimeksi pari vuotta sitten. Sen jälkeen siirryimme käymään kaupassa vain kerran viikossa etukäteen suunnitellun listan mukaan (jossa ao. liikkeen tarjoukset oli tietty huomioitu).

        Ruokamenot putosivat n. 700 eurosta tohon 350-400 euroon, kun kaikki heräteostokset jäi pois ja kauppaan mentiin vatsa täynnä! Mä ainakin napsin hyllyiltä vaikka mitä, jos nälkäisenä pääsen herkkujen ääreen...

        Ja lapset jätetään useimmiten kotiin, eivät onneks jaksa innostua kauppaan lähdöstä la-aamuna klo 9.00 :-) Joten eipä tule sorruttua niidenkään vaatimuksiin. Ne ostaa omat karkkinsa ja herkkunsa itse omilla kuukausirahoillaan.

        Kerran viikossa riittää ihan hyvin meille, ainoa mitä täydennetään keskellä viikkoa on maito ja joskus leipä.

        Voiskohan selitys pienempään kulutukseen olla tämä?

        No on se ihmeellistä, että meillä menee niin paljon enemmän rahaa ruokaan! Käymme 2 kertaa viikossa kaupassa, joten ei siitäkään varmaan syytä löydy. Meidänkin kotona syödään kanaa, jauhelihaa, kalaa (lähinnä lohta!). Lisukkeina normaalit perunat, pastat ja riisit...
        Leivän päälle tulee kyllä joskus ostettua kalkkunafilettä ja ihan perusjuustoja (vähärasvaisia -kalliimpia?). Hedelmät(kin) on tietysti Suomessa kalliita. Mäkkärissä yms. käymme äärimmäisen harvoin. Koiranruokaan menee ehkä sellaiset 30€ kuussa, joten sekin vähän vaikuttaa. Ja suklaata ostan kyllä lähes joka kerta...


      • siidi kirjoitti:

        Siis 5-henkisen perheen ruokamenot 300€/kk!? Sehän tekee 2€/henk./päivä... Ei kuullosta oikein realistiselle. Meillä on kaksi lasta (14 ja 11v.) ja kyllä nelihenkisen perheen ruokamenot ovat väkisinkin siinä 800-1000€/kk. Emme tupakoi emmekä juo alkoholia, joten ko. rahasumma menee siis ruokaan (sis. luonnollisesti pesuaineet, paperit ym. ruokakaupoista ostettavat tavarat). Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla mitä syötte, kun noin vähällä selviätte. Otan mielelläni vastaan vinkkejä siitä, miten ruokalaskun saisi pienemmäksi. Näillä Suomen mielipuolisilla hinnoilla se on tosin melko vaikeaa. Teemme muuten lähes kaiken ruoan itse (yleensä isompi satsi, josta pakastamme osan), eli ns. valmisruokia ostamme melko harvoin.

        Meillä (4 henkinen perhe=2 aikuista 2 pientä alle 5v lasta) ruoka elintarvikekustannukset about 650€ / kk . Me tehdään mahdollisimman paljon mitä tulee ruoan laittamiseen joten valmisruokamössöjä sun muita ei ostella. Itse tehdyssä on meidän kuukausittaisten ruokakustannusten salaisuus.

        Edullista ja maittavaakin kaiken lisäksi! :)


    • Eiköhän jollakin 4000 - 5000 eurolla voisi pärjätä, jos lapset on pieniä.

      Isommat tarvii rahaa ihan tuhottomasti. pelkästään vaatteisiin menee helposti 500€ kuussa/lapsi. siihen sitten harrastukset, ym päälle.

      Auto nielee ainakin ihan tuhottomasti. vaikka pitäisi useammankin vuoden, väliraha vaan kasvaa. .... vakuutusten kanssa jotain 10000e/ vuosi ja niitä kaksi. => 1500e/kk harrastukset 500€/kk matkustelu 6000€/matka käyttörahat 6000€ => 1000€/kk ja sitten ruoka... kai sitä pärjää jollain 1000€:llä/kk, jos ei syö usein ulkona.

      elikkä kyllä tuommoisella 4-5 tonnilla/kk pärjäilee, mutta kyllä tuohon helposti lipsahtaa jotain heräteostoksia.

      • Mul on tanaan ollu rento tyopaiva, pelkkaa nettia vaan, ja palkka juoksee.

        Olen ekaa kertaa Suomi24-sivustolla, ja sa olet Guttaperkka mun lempparikeskustelija!


    • n.350-400euroa ruokaan kuukaudessa 4.henk.perhe, 3teiniä ja aikuinen (naisia kaikki),
      autoon ei mene muuta kuin työmatkat n.250€/kuukausi (työpaikka liikkuva).
      Harrastuksiin kuukaudessa n.200euroa ja vakuutukset, puhelin, tv, lehdet jne. n.400eura/kk.
      Menot siis yhteensä 1200euroa (ilman asuntolainaa).

    • Sillä on toimeen tultava, on autot ja asuntolainat ja murrosikäiset lapset

      • työtön, kotiäiti 2 vaippaikästä.tulot 1800brutto. ei lainaa vielä.kohta maksellaan omaa asuntoa.auto kaikkine kuluineen ilm arvonväh.


    • Laskin pikaisesti, että jos syö edes jollakin tavalla suositusten mukaisesti (puoli kiloa kasviksia, vihanneksia ja hedelmiä, maitotuotteita, kuusi palaa leipää, lihaa, kalaa, broileria jne...) niin nelihenkisen perheen perusruokaan menee jo n. 570€ kuukaudessa. Ja nimenomaan itse tehden ruoka halvoista perusaineksista. Ja tässä on nimenomaan ihan minimi jotta suositukset tulisi edes jotenkuten täytettyä. Ei pullaa, karkkia, limuja mehuja tai muutakaan ylimääräistä. Joten ihmettelen kyllä noiden perheiden ruokavaliota jotka pärjää parilla sadalla...
      Meillä on kaikki lapset jo yli 15 vuotiaita ja syövät aikuisten lailla, enemmänkin. Harvalla on varaa käyttää ruokaan näin paljon, ei meilläkään, mutta silti 200€ mitenkään riitä pelkkään ruokaan. Joka päivä on kuitenkin lämmin ruoka tehtävä joten kekseliäisyyttä vaatii kuin se loppukuussa onnistuu...

    • Meillä ei riitä enää 4000€/kk rahaa menoihin ja ennen riitti 1200€ hyvinkin.Joskus ajattelin että nythän sitä rahaa jääkin paljon kun tulot nousivat ja paskat.Sitä mukaa mitä tulot nousee niin myös menotkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut