Pääosin hyllylle asennetun, 50 A gG-sulakkeilla ylikuormitukselta suojatun,
AMCMK 3x25 1 0 Cu nousujohdon pituus on 60 m. Riittääkö oikosulkuvirta
5 s poiskytkentäajalla, kun Ik johdon alkupäässä on 1 ,2 kA? Onnistuuko ko. tapauksessa myös 0,4 s poiskytkentä?
AMCMK 3x25 1 0 Cu nousujohdon pituus on 60 m. Riittääkö oikosulkuvirta
5 s poiskytkentäajalla, kun Ik johdon alkupäässä on 1 ,2 kA? Onnistuuko ko. tapauksessa myös 0,4 s poiskytkentä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onnistuu.
Onko toi vanhasta s2 kokeesta?
Et TAINNU PÄÄSTÄ LÄPI???NO EHKÄ JOSKUS
Olen päässyt läpi aikoja sitten. Tuli vaan mieleen kysellä,oikeita "ongelmia", näiltä palstan asiantuntijoilta.
Tarkennetaan...suoritin tutkinnon -88 ja suoritin uudestaan -05.
Ei näitä tarvitse normi sähkötöissä laskea. Itse olen tehnyt paljonkin sähkötöitä vaikken tiedä paskaakaan laskelmoista.
10a sulakkeelle 1,5 johto, 16a, 2,5 johto jne. tuolla pärjää ihan hyvin, oikosulkuvirtoja ei tartte laskea. Voihan sen kokeilla tärskäyttää oikosulkuun, jos palaa sulake niin homma toimii.
Hylly ja putkiasennuksiin kaikkiin samaa piuhaa samalla tavalla nyrkkisäännön mukan. Veilä ei ole talo palanut eikä tulekaan palamaan.
Valitettavasti sen huomaa, kun antaa käräjäoikeudessa lausuntoa palojen jälkeen, että asentaja on vaan vetänyt piuhaa putkiin nyrkkisääntöjen mukaan.Varsinkin kun putket/johdot kulkee vähänkin eristeissä.
Tulossa on syksyllä uusi SFS6000. Sen mukaan jatkossa edellytetään sähkösuunnitelmissa esitettävän mm. vikasuojauksen toimivuus laskelmilla koko asennuksen osalta. Pelkät käyttöönottomittaukset eivät enää riitä.
Kannattaa alkaa harjoitella laskuja.
Eipä sitä aloituksen kaapelia enää tulevan uuden sfs:n mukaan saisi käyttääkään :D
Eikä aina nykyisenkään standardin..., mutta sehän oli taas nollaajien mielitavaraa.