Lapsen keliakia

huolissaan

Eli 3 kk jatkuneiden vatsakipujen jälkeen tilattiin lastenlääkärille aika. Verikoe tehtiin ja yksi arvo näyttää nyt kohonneelta. Olikohan transglutaminaasi eli arvo on 9 kun sen pitäisi olla 7 tai alle. Oireet ovat voimakkaita eli vatsakipuja päivittäin ja ripulointia ajoittain. Myös pahoinvointia ja ruokahaluttomuutta. Lähete tähystykseen lähdössä sillä kasvu lapsella ollut aina hidasta. Ikää nyt 7v. Voiko vasta-aineet olla vain vähän koholla ja silti olla keliakia? Suvussa kellään ei tietääksemme ole keliakiaa.

7

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se alkuperäinen

      No kiva. Joku peukuttanut negaa, mutta miksi? Onpas taas tosi asiallinen keskustelupalsta. Taitaa olla muutenkin ihan kuollut palsta tämä keliakia-osio?

      • jämsss

        Älä välitä noista peukuista! Typerät ihmiset peukuttaa alas, kun niillä ei ole parempaa tekemistä..

        Vasta-aine testistä ei tietääkseni voi mennä vielä takuuseen eli gastroskopia kertoo sitten sen totuuden... Oireet kyllä viittaa keliakiaan ja jos kerta arvotkin koholla, niin se keliakia on tietty aika mahdollinen. Toivottavasti saatte pian kuitenkin vastauksen ja lapsen olo paranee! Tsemppiä teille. :)


    • viljaton.

      Keliakia ei aina näy verikokeissa. Tähystys se kertoo ihan varmasti.

      Miehelläni oli oireita vuosia, mutta mitään ei missään näkynyt. Jätti viljat ja oireet hävisivät.

      Itsellä on ihógeloakia, jota ei voi mitenkään mitata.

      Todella hyvin tulee toimeen ilman viljoja.

      Herkutella voi marjarahkalla, pirtelöllä, jäätelöllä ja vaikka millä, joten ei se elämää rajoita.

      Netti on pullollaan ruokaohjeita, joten tsemppiä vaan.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      • vissiänäin

        Jos kyseessä on keliakia, se näkyy verikokeissa ja varmistetaan biopsialla. Nimimerkillä viljaton. tuskin on ihokeliakiaa, koska se todetaan ihosta otetusta koepalasta eikä hänen miehellään liioin ole keliakiaa.


    • 44trt g

      Keliakia voi näkyä verikokeissa, mutta se varmistetaan koepalalla. Itsellä oli vain lievästi koholla arvot ja oli keliakia.

    • vissiivissii

      Miehelleni ei viljat sovi.

      Tulee suolisto ja iho-oireita.

      Otettiin verikokeet ja mitään ei näkynyt.

      Ilman viljoja ei mitään suolisto tai iho-oireita.

    • viljaton-90

      Itse kävin verikokeessa ja ei näkyny keliakiaa.. mutta sitten jätin viljat pois ja vatsavaivat loppuivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2470
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1157
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1071
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      296
      888
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      858
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      89
      837
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      51
      743
    Aihe