Vuokraasunnoissa on käytäntönä tapetoida siten että ylös katonrajaan jää noin 10 -15milliä valkoista rajaa. Olen yrittänyt ottaa selvää miten tuo tehdään. Onnistumata.
Voisiko joku kertoa miten se tehdään.
Miten se tehdään
4
641
Vastaukset
- Tapettiveitsi
Se tehdään tapettiveitsellä. Kun tapettivuota laitetaan seinään niin se laitetaan tarpeeksi ylös, jotta sen saa leikattua nätisti tapettiveitsellä kattoa vasten. Kyseinen marginaali on yleensä noin 10mm paksu.
Tapettiveitsessä kannattaa olla terävä terä, jotta se ei ala repimään tapettia rikki.
Terää saa vaihtaa aika useasti jos tapetoi paljon. - se tehdään
Juu. Mutta ei kait sitä vapaalla kädellä leikata. Tahtoo tietää lisää.
- määmy
Kaupasta saa sitä ajatellen tarpeeksi leveän tapettilastan, eikä sekään takaa tasaista linjaa.
Paras tietysti olisi kun saa kattoa vasten sopivanpaksuisen metallilevyn, mitä pitkin leikkaa.
Ne paikat mitä itse olen tapetoinut, ovat pyytäneet tapetoimaan kattoon asti.
- Maalari11
Ammattilaiset tekevät sinne ylös sen marginaalin. Ymmärtääkseni sitä jopa vaaditaan laatu -säädöksissä tai vastaavissa...
Riippuu tietysti vähän myös asiakkaasta, jos hän todella haluaa sen kattoon asti niin maalarin täytyy tehdä se sinne asti. ...mutta itselläni ei tälläistä ole vielä tullut vastaan.
Itse olen kanssa tehnyt yläreunan tapettiveitsellä, leikaten vuodan yläreunan KATTOA VASTEN. ..."määmyllä" kanssa hyvä idea tuo leveän tapettilastan käyttö, jos reunan leikkaa vaikka katkoteräveitsen kanssa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.585606- 1014629
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3812743Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s811264Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3381086- 65921
- 28873
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46856Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja106827Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52809