Ikuisuuskysymyksiä:
-palkkaus
-työllistyminen esimerkein, kenelle paikat aukeaa
-kuinka paljon opinnot sisältää ja minkätasoisena matematiikkaa (oletetaan pohjat lukiosta heikoiksi), kannattaako lähteä lukemaan jos matemaattispohjaiset yliopisto-opinnot ovat hajottaneet pääkopan totaalisesti..?
- kuinka vaativia opinnot ovat jos ei koe alaa intohimokseen
Arvostaisin konkreettisia esimerkkejä, internetistä löytyy heikosti tietoa tarkoista työllistymismahdollisuuksista ym.
Kotieläintiede
6
676
Vastaukset
- LoittaAj
Höh, eikös kukaan kelliläinen ole eksynyt tänne :D Kertokaa nyt edes matematiikan osuudesta ja vaativuudesta opinnoissa?
- SariaMaria
Tilastotieteet ja kemia ovat iso osa opintoja (erityisesti kandin työn ja gradun tekemistä). Ensimmäinen asia melkein opinnoissa on läpäistä lyhyeen matikkaan pohjaava matikan tasokoe. Sen syvemmälle tasolle ei matikassa mennä muutenkin kuin tilastomatematiikan osalta.
- matikaks
Moi!
Tuo matematiikka tuntuu olevan aika pelottava mörkö opintoja suunnittelevalle. Kyllä niistä selviää ns. huonollakin matikkapäällä. Kaukaa hakien esimerkki miehestäni, joka oli aika kehno matikassa, mutta kovalla työllä ja proffien suosiollisella avustuksella hän on nyt tek.lis. ja loistavissa hommissa :) Siis yleistäen, ei se kotieläintieteiden opiskelu varmaankaan matikasta kiinni jää :) - --------------------
Työllistyminen on ihan omasta itsestä kiinni eli mitä ottaa sivuaineeksi ja miten suuntautuu, kuten muillakin ns. generalistialoilla. Kyllä kursseista ihan lukemalla selviää läpi. Kannattaa muistaa että painotus on aika tavalla tuotantoeläimissä, vaikka monella kelliläisellä on heppa tai koiratausta
- SariaMaria
Miksi hakea alalle, jota ei koe intohimokseen? En suosittele tuhlaamaan 5 vuotta elämästään "ihan kivaan" -alaan. Sen sijaan ottaisin miettimistauon ja pohtisin, mitä oikeasti haluan tehdä. Jos alasta on kiinnostunut, maatalous- ja metsätieteellisessä pärjää aivan varmasti. Mut jos motivaatio on jo ennen hakuprosessiakin hakusessa, niin kyllä ne kurssit tulee olemaan aikamoista tervanjuontia. Ja tää pätee alalle kuin alalle.
- igsduahiuxs
Palkkauksesta voisi sanoa, että proagrian "neuvojana" (lue: palvelumyyjä) saat rapiat pari tonnia ja mahahaavan. Valion toimitusjohtajan palkka on hieman isompi, ja muut vaihtoehdot on jossain siinä niiden välillä.
Ai niin, yliopiston tutkijana voit saada sen 1700 vai mitä se nykyään lienee...
Noin muuten, kannattaa kysyä itseltään haluaako sörkkiä sisäelimiä. Työssä sitä ei tarvitse tehdä, mutta opintojen aikana tulee vastaan kaikenlaista muutakin kuin fistelilehmä.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/aiti_isa_lehmassa_on_reika/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent322565Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1692549Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär561813En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1011469Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281225Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1831159viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu12880Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa61852Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83821- 60731