Olen ollut nyt muutaman kerran yksin, ilman omaa muijaa tanseissa.
Tulee siinä illan aikana haettua melkoisen montaa Daamia tanssiin, ketään ei tunne entuudestan. Toisiten kanssa ei tule paljoo puhuttua, nauttiin vaan tanssista. Toisten kans sit tulee höpistyä enenpi,esim.. kerrottua että on päässyt poikkeuksellisesti yksin tansseihin ja muija odottaa kotona.
Mitenkäs sit kun rupee oleen illan viimeset kappaleet menossa ja tulee haettua Daamia jonka seurasta on erikoisesti nauttinut ja vaistoo että tunne on molemmin puoleinen. (eikä muista mitä on tälle Damille höpissyt aikaisemmin )
Täytyskö tässä vaiheessa viä mainita siitä omasta muijasta, joka odottelee kotona.
Vai vaan todettava " Aamulla on aikainen herätys" vai olisko kohtelianpaa sanoa "Harmi kun eukko odottaa kotona" vai toivotettava vaan hyvää kotimatkaa?
Kuinkas te naiset koette kun mies ei pyydäkkään saatille?
Viimeiset valssit ja hyvästit
15
477
Vastaukset
- realistinen vastaaja
"Kuinkas te naiset koette kun mies ei pyydäkkään saatille? "
Eihän siinä ole mitään outoa. Suurin osa ei pyydä ketään koskaan. - Ei saatettava
Pahat on merkit kirjoittajan tekstissä.
Oma vaimo nimitetty muijaksi.
Tarviiko tuollaisia kysellä täällä,kai nyt aikuinen mies osaa lähteä tansseista kotia yksin jos kerran se muija odottaa kotona.
Ei naiset jotka käyvät tanssimassa odota mitään saattoja.
Useat liikkuvat naisporukalla.Yksinäisetkin uskaltavat kävellä yksin autolle.
Kyllä se nyt vaan kuulostaa pahaenteiseltä ukkomiehen jorinalta.
Ehkä on parempi että liikut nyt vaan tansseissa sen mammasi kanssa
ettet tarvi saattajaa. - Ei eukko ;)
Olisin kiusaantunut, jos joku pyytäisi saatille muutaman tanssin jälkeen. En pidä saatille pyytämistä kohteliaisuutena, vaan osoituksena siitä, että mies uskoo tai toivoo saavansa minulta pesää. Saatille voi pyytää sitten, kun on jo vähän tutustuttu, kiinnostus on molemminpuolista ja jonkinlainen luottamuskin on syntynyt.
Mielestäni sinun ei tarvitse selitellä mitään vaimostasi, ellei nainen tee suoraa ehdotusta, käy iholle, tai ole selvästi siinä uskossa että olet vapaa. Ei naisesta kuulosta kivalta, jos harmittelet sitä, että kotona odottaa eukko. Hän osaa helposti kuvitella itsensä sen kotona odottelevan vaimon asemaan, ja viimeistään silloin menee fiilikset koko illasta. Ihan hyvin voit sanoa vain: "Hyvää yötä!"- tatu
Naiset käyttäytyvät samassa tilanteessa yhtä kainosti. Eivät uskalla tunnustaa suoraan omaa tilannettaan. Ja mitä syytä sitä nyt on vieraalle kertoakaan sen tarkemmin. Sanoo vaan, ettei käy. Siitä voi toinen sitten päätellä ihan mitä haluaa ja parhaaksi näkee.
Muutaman kerran kun olen kysellyt mahdollista jatkoa yms on daamin vastaus ollut välttelevä. Ei ole tainnut kukaan sanoa suoraan olevansa varattu. Sormus sormessa kertoisi kaiken sanomattakin...
Voisiko välttelevä vastaus kertoa siitä, ettei daami halua kuitenkaan menettää tanssisuhdetta siis, että hakisin häntä kuitenkin jatkossakin. Mutta siihen se sitten jäisi... valitse siitä siten...
- Ei taho muijaksi
Usein tanssitaan samojen kanssa, askeleet käy yksiin ja kemiat pelaa. Se ei kuitenkaan useinkaan tarkoita, että odotetaan muuta. Koskaan ei tietysti voi tietää toisen ajatuksia millä mielellä on tansseihin lähtenyt, mutta suurin osa on lähtenyt vain tanssimaan ja nauttimaan sen tuomasta ilosta ja tunnelmasta. Ukkomiehellä taitaa olla nyt ajatukset jossain muualla. Ei tosiaakaan kuulosta mukavalta tuo muijittelu, ihan puistattaa ajatuskin, että joku kertoisi minulle, että "muija" odottaa kotona se kertoo ihmisestä aika paljon. Ei sitä tarvitse kertoa jos on vain tanssimaan lähtenyt. Tanssia voi vaikka vaimo kulta kotona odottaa, mutta siihen jääköön tai jos se vaimo kulta ei olekaan enää rakas, niin ero vain ja vaapaana liitelemään, jos vaimo tuntuu muijalta ja menohalut on kovat suosittelen näin tanssipalstan aiheen ulkopuoleta pikku vikkinä sitä eroa.
- tangon huumaa
Tää kai kuuluis tonne "suhdepalstalle".
No hyvä kun tuli kysyttyä, ei tarvi tanssiessa vaivautua kertoon että on varattu.
Antaa daamin luulla mitä vaan.
"Sähköaita kirjotti
Naiset varokaa tuota miestä!!!!!!!
Taas joku ukkomies loikkaamassa aidan toiselle puolen.
Sillä muija odottaa kotona,kun ukko käy vähän hoitelemassa."
Vaikee taitaa naisten olla varoo mua, ei tosta nikistä tunnista mua kuin oma "muija"
Tosin en ymmärrä miksi varoakaan, aijon meinaa "en tahdo muijaksi" kommenttista huolimatta kertoo olevani varattu.
Jos siitä huolimatta joku käy "iholle", ei kai vika ole minussa?
Eihän sinne saatolle tarvi silti miehenkään lähteä täälä tasaarvon maassa.
Vaikka olis vapaakin.
Tanssia en silti lopeta, vaikka kyseisiä daameja osuis joka tanssi-iltaan.
Jos näin tulee käymään usein, sit on varmaan mentävä tansseihin vain sen "muijan" kaa, Siitä saa ainakin draamaa aikaiseksi sinne lavalle.
"Ei eukko ;)
kirjotti
Mielestäni sinun ei tarvitse selitellä mitään vaimostasi, ellei nainen tee suoraa ehdotusta, käy iholle, tai ole selvästi siinä uskossa että olet vapaa. Ei naisesta kuulosta kivalta, jos harmittelet sitä, että kotona odottaa eukko. Hän osaa helposti kuvitella itsensä sen kotona odottelevan vaimon asemaan, ja viimeistään silloin menee fiilikset koko illasta. Ihan hyvin voit sanoa vain: "Hyvää yötä"
Kiitos, näin mennään.
- Tytöt odottavat
Rehellinen täytyy olla senkin renttu. Sukupuoliyhdyntää pitemmälle ei pidä saattohoidossa mennä. Viimeistään siinä vaiheessa kun pyyhit mahlaista mesikeppiäsi kuivaksi saattohoidon ikkunaverhoihin ja saat satikutia, muistelet ääneen, että tästä se vaimokin aina äläkän nostaa. Ihminen ei ole mikään kirjosieppo.
- Sähköaita
Naiset varokaa tuota miestä!!!!!!!
Taas joku ukkomies loikkaamassa aidan toiselle puolen.
Sillä muija odottaa kotona,kun ukko käy vähän hoitelemassa. - just joo
Säälin sinun vaimoasi
- kymeest
Joko taas Kymenlaakson ukkomies on kyllästynyt muijaansa???
- Mahlat virtaa
kymeest kirjoitti:
Joko taas Kymenlaakson ukkomies on kyllästynyt muijaansa???
Joo...Se on tää kevät mikä saa ukkomiehillä taas mahlat virtaamaan.
Kyllä se siitä taas tasottuu ja muijakin tuntuu taas hyvältä.
- lahdesta
Kaikki naisethan se kymenukko on kokassu ja muija vaan vetää tekohymyään tansseissa.
Vai hoiteleeko joku muijaa. - Myöstanssimassa ;)
Sorry , ei sun tarvitsekkaan mittään pyytää , ku mie otan ja vien jos oot mieleinen :)))
Eiköhän sen yön jälkeen sullakin aukea tie vappaile vesille -D - typeryksiä riittää
Minuakin joskus tanssitteli mies joka haukkui vaimoaan läskiksi lähes joka naiselle. Minua alkoi miehen jutut ottaa niin kovasti päähän että sanoin hänelle suorat sanat moisista puheista ja sen jälkeen ei enää huvittanut tanssia koko miehen kanssa. Tämä tyyppi olisi halunnut rakastajan vaimonsa lisäksi. Pieni, mitättömän näköinen ja sieluinen mies. Toivottavasti ei tule enää vastaan.
- tatu
Positiivisuudella eteenpäin. "Joka itsensä ylentää, se alennetaan"
Joo, tuli katsottua tuota TV2:n känni-iltaa. Siinä olutseuran kaveri oli aika agressiivinen ja oli kovasti ulostamassa Pekka Puskaa.. hän teki omalle asialleen pikemminkin hallaa öykkärimäisellä käytöksellään.
Saman tekee tämä "muija"- mies. Ei toisia arvostelemalla päästä eteenpäin. Kannattsisi mieluummin yrittää jotenkin kehaista tanssipartneriaan yms. Arvelen vaan, ettei kyseinen kaveri tuohon pysty eikä kykene. Rajoitteensa kullakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38899Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30633- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30547- 25545
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17513