Hei!
Minua on alkanut tympäisemään oman 8000-sarjan Bellan keikkuminen aallokossa.
Voiko tuohon veneeseen laittaa purjeveneen köliä ja miten se vaikuttaa ajoon? Venehän on hidas, kuin purjevene joten periaattessahan se vain vakautuu?
Aiempi Bella oli 7-sarjaa ja luulin isompaan siirtyessäni myös veneen vakautuvan, mutta keikkuu verrattuna moneen muuhun veneeseen.
Bellaan purjeveneen köli?
8
272
Vastaukset
- 7
sä tarvisit tukipurjeen etkä köliä. olis halvempikin jostain kakkosnelosesta virittää kannelle. lisäksi voit sinne veneen kylkiin niitä vakauttajia liimailla rullauksen estämiseksi.
- ei noin
Varsinaista köliä et voisi asentaa rakentamatta sisäpuolelle kölipalkkeja ottamaan kölin tuottaman väännön rasitukset. Ja lopputuloksena olisi itse asiassa entistä ikävämmällä tavalla keikkuva vene. Purjevene ilman mastoa nimittäin on liian suuren vakavuuden takia hyvin äkkiliikkeinen keikkuja.
Kuten edellä sanottiin, tukipurje auttaisi. Samoin pallekölit, eikä mikään estä lisäämästä köliin yhtä lankkuakaan. - kokeilisin
Miten ajotapojen muuttaminen ? Se voisi myös toimia.
- hyväidea
Ajotavat voisi muuttaa vaikka niin, että pyrkisi minimoimaan ajamisen. Siten keikkuminenkin vähenisi. Rohkenen jopa epäillä, että näillä kahdella asialla on suoraan verrannollinen riippuvuussuhde toisistaan.
Anteeksi vain, mutta pikemminkin kannattaisi vaihtaa vene oikeasti merikelpoiseen sellaiseen.
Venelehti (muistaakseni, tai sitten Kippari) vertaili aikoinaan Bellan kasitonnista Marsund 906:sen kanssa, lopputuloksena täystyrmäys Bellalle.
Artikkelissa todettin mm, että matkustaminen on Marsundissa mielyttävää vielä silloin kuin Bellassa ei pysy penkillä vaikka pitäisi kaksin käsin kiinni. Laatu tosin maksaa, eikä Marsundeja juurikaan liiku käytettyjen veneiden markkinoilla, ja myytävätkin menevät yleensä kaupaksi oman venekerhon sisällä tulematta koskaan julkiseen myyntiin.
Bellassasi on onnettoman huono runkoratkaisu joka ei toimi. Sen vian korjaaminen vain on jälkikäteen mahdotonta.- 22
huvittaa, että joku jaksaa kirjoittaa näin pitkän vastauksen provoon.
- Jessica III
22 kirjoitti:
huvittaa, että joku jaksaa kirjoittaa näin pitkän vastauksen provoon.
Saimaalla näin yhden Bellan, tais olla 8001, jossa oli paksusta happolevystä tehty noin 30 senttiä leveät ja yli kolmisen metriä pitkät siivet molemmin puolin kölin alla. Ne oli paksut, ainakin senttistä levyä ja vinosti alaspäin sojottavat ehkä jotain 30 astetta vaaterista, eivät yltäneet taakse asti, oli jotain puoltoista metriä potkurista. Tietääkö joku, miten vaikuttaa ominaisuuksiin?
- palleköli
Jessica III kirjoitti:
Saimaalla näin yhden Bellan, tais olla 8001, jossa oli paksusta happolevystä tehty noin 30 senttiä leveät ja yli kolmisen metriä pitkät siivet molemmin puolin kölin alla. Ne oli paksut, ainakin senttistä levyä ja vinosti alaspäin sojottavat ehkä jotain 30 astetta vaaterista, eivät yltäneet taakse asti, oli jotain puoltoista metriä potkurista. Tietääkö joku, miten vaikuttaa ominaisuuksiin?
Ne on niitä ylempänä mainittuja pallekölejä. Niiden painolla ei ole merkitystä, tuossa tapauksessa ne oli vain tehty kestämään vähän kolhuja. Yleensä niistä ei tehdä edes ihan noin leveitä, mutta tarkoitus on nimenomaan rullauksen vaimentaminen. Sitä ne tekee melko tehokkaastikin. Hiukan tietysti verottavat ohjattavuutta, mitä ominaisuutta taas se kallistus vähentää. Voivat siis olla vielä enemmän kallellaan lähempänä vesilinjaa, kunhan ovat pohjaan nähden kohtisuorassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701063
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132837- 84773
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55519Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294515Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?36499Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49467
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454