Raahen kultakaivoksessa tuommoinen järvi on ja ilmeisesti Talvivaarassakin pitäisi olla jonkinlainen jättevesien käsittely mutta ei taida olla.
Kerokaas nyt joku vissampi, jos vesi niin likaista että linnut kuolevat siihen, eikä sitä voi laskea jokeenkaan niin, miten on mahdollista että Suomen kaltaisessa valtiossa hyväksytään jätevesiputken rakentaminen tuosta jätejärvestä suoraan mereen? Miten tämä eroaa siitä että aikoinaan rakennettiin pidempiä ja kaummas merelle ulottuvia putkia, jottei yhdyskuntajäte (paska ja kusi) olisi tullut takaisin omaan rantaan? No tulihan se silti takaisin.
Se periaate että tuotetaan jos kulutetaankin on ihan ok, mutta kyllä ihminen ja sivistysyhteiskunta tunnetaan siitä, että se osaa käsitellä omat jätteensä niin ettei niistä aiheudu ympäristölle tai edes naapurivaltioille haittaa.
Kultakaivosjätteen tekojärvi
3
194
Vastaukset
niin siis Talviaaran kaivos ei ei ole kultakaivos, mutta se on pilannut jo 3 järveä kainuun suunnalla.
- etpä ymmärrä
Älä viitsi pöpistä asioista mistä et mitään ymmärrä.
"etpä ymmärrä"
Sinä taas et siitä mitään ole kuullut etkä tiedä siitä mitään. Olet sokea ja kuuro vailla hajuaistia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061
