Kultakaivosjätteen tekojärvi

Raahen kultakaivoksessa tuommoinen järvi on ja ilmeisesti Talvivaarassakin pitäisi olla jonkinlainen jättevesien käsittely mutta ei taida olla.

Kerokaas nyt joku vissampi, jos vesi niin likaista että linnut kuolevat siihen, eikä sitä voi laskea jokeenkaan niin, miten on mahdollista että Suomen kaltaisessa valtiossa hyväksytään jätevesiputken rakentaminen tuosta jätejärvestä suoraan mereen? Miten tämä eroaa siitä että aikoinaan rakennettiin pidempiä ja kaummas merelle ulottuvia putkia, jottei yhdyskuntajäte (paska ja kusi) olisi tullut takaisin omaan rantaan? No tulihan se silti takaisin.

Se periaate että tuotetaan jos kulutetaankin on ihan ok, mutta kyllä ihminen ja sivistysyhteiskunta tunnetaan siitä, että se osaa käsitellä omat jätteensä niin ettei niistä aiheudu ympäristölle tai edes naapurivaltioille haittaa.

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin siis Talviaaran kaivos ei ei ole kultakaivos, mutta se on pilannut jo 3 järveä kainuun suunnalla.

    • etpä ymmärrä

      Älä viitsi pöpistä asioista mistä et mitään ymmärrä.

    • "etpä ymmärrä"
      Sinä taas et siitä mitään ole kuullut etkä tiedä siitä mitään. Olet sokea ja kuuro vailla hajuaistia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      260
      3259
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1314
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1018
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      954
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      768
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      716
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      648
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      606
    Aihe