Uusi Delta - kokemuksia

VespaGL

Tämä uudempi Delta ja koneella 1.4 Multijet moottorilla. Millaisia kokemuksia käyttäjillä on tästä autosta? Muistan lukeneeni jostain negatiivisia asioita, että penkit ovat liian pehmeät - eivät tue, ja että tuossa ohjauksessa on keskialueella tunnottomuutta - sähköinen ohjaus. Toisaalta muuten, mitä olen liikkeessä käynyt tutkimassa, iso, tilava, hyvä varustelu ja äärimmäisen tyylikäs auto. Koeajoa en ole tehnyt.
Mutta että tuolla moottorilla, mitä kokemuksia, huoltojen hintoja jne. Autohan on teknisesti varmaankin lähellä Bravoa, pitäisikö kysyä Fiat forumilta kuulumisia?

Siirryin vuosia sitten, monien Fiatien jälkeen (Regatasta) Lancia Dedraan 1.6, mistä minulle jäi hyvät fiilikset. Auto oli upea ajettava ja laadukkaampi kuin Fiatit. Sen jälkeen kyttäsin, jospa olisi tullut Lybraa Suomeen, mutta jouduin niiden puutteessa ostamaan 1998 Bravon. Vaikka Lancia oli vm1990 oli se silti hienompi peli. Ikävä jäi sitä. Nyt olen ajellut 156 Alfalla, toinen menossa. Mutta koko ajan on Lancia ollut mielessä. Nyt olisi tarjolla muutamia Deltoja mitkä kiinnostavat.. Tällä hetkellä ei oikein mikään muu auto innosta. Italo pitää olla, Fiatiin en välitä palata, Alfa on turhan urheilullinen makuuni, kun taas Lancia on hieno elegantti herrasmies peli. Italian Audi on jos saan sanoa.

3

1976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FTCF

      Fiat foorumilta tosiaan kannattaa kuulumisia kysellä. Siellä on pari Deltankin omistajaa pyörinyt.

      Huoltohinnat: viimeisimmän mittauksen mukaan AK alkaa olla hinnoitellut itsensä ulos (Bravon 4v/120 tkm huolto 550 € alennuskupungin kanssa), kannattaa katsella muita vaihtoehtoja. Osaaminenkaan ei ole vakuuttanut.

      Niijoo, multijet on kyllä 1,9 l. Taisit tarkoittaa 1,4 l bensaturboa = T-Jet.

    • VespaGL

      Jep, tarkoitin kyllä 1.4 turbo konetta. Nettiautossa oli virheellisesti 1.4 multijet. Täytyy myöntää että nyt, kun en ole seurannut kunnolla enään Fiateja ja Lancioita, niin ei oikein aina ymmärrä onko multijetti bensa vai diesel, tai t-jet. D-kirjain mallimerkinnöissä kertaa luonnollisesti heti mistä myllystä on kyse. Haluaako Fiat/Lancia kenties tarkoituksellisesti sekoittaa kulutajan pään? Bensa tai diesel ihan sama millä ajaa..? No ei todellakaan, ainakaan minulle.
      Tuo huolto ei kuulosta pahalta jos se sisältää nokkaremmin vaihdon. Vai olikos nuo remminkoneita? Esim 156 remmin vaihto on 3v/60 tkm ja hinta haarukka 555€-900€. Kalliiksi tulee kun ajelee vain reilu kymppitonni vuodessa.

    • ////

      Audiin vertaaminen on hivenen loukkaavaa, mutta menkööt.

      Penkit ovat pehmeähköt ja ohjaus kauniisti sanonnuna kepeä, mutta kyllä noiden kanssa toimeen tulee.

      Tilat ovat loistavat ja ulkonäkö ainakin omaan mieleen. Huomiota Delta kerää edelleen. 1.4 T-Jet bensaturbo on hieno moottori, joskaan ei mitenkään erityisen taloudellinen.

      Omani olen omistanut uudesta saakka, eikä vieläkään ole vaihtokuumetta. Ongelmiakin on matkan aikana ollut, mutta ei mitään ylitsepääsemätöntä.

      Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6725
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6493
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6282
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      362
      4083
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2482
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      44
      2126
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1492
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1442
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe