keitin veneeseen

retkiveneeseen pitäisi laittaa keittopaikka. aikomus on ottaa trangia retkikeitin ja toimia se?n kanssa. onko kellään kokemuksia, toimiiko systeemi veneessä?
84047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Toivottavasti kaikki näiden käyttäjät säilyy hengisä ja ymmärtää että laitteessa ei ole liekinvarmistinta, eli liekin sammuessa vuotaa kaasut ties mihin jos on matkaveneessä sisällä. Ja liekki todella sammuu helposti tuulessa.

Sinänsä laite on erinomainen nopeudeltaan ja hinta on halpa mutta on jossain määrin riskialtis jos on tarkoitus käyttää veneen sisällä. Myös nämä muutaman euron kaasupullot on merikäytössä arveluttavia. Toki niin pitkään kun eivät vuoda niin ok.

Trangian kaasupoltin on laadultaan jo parempi tuote ja trangia menestyy myös tuulessa, mutta ei sekään kovin hyvin sisäkäyttöön sovellu.

Mutta niinkauan kun toimii fiksusti niin on hinta/laatu suhteeltaan löymätön, toki löytyy samoja myös ilman B-merkkiä.

Äänestä
  • noiden kaasupullo on niin piene, että vaikka vuotaisi kokonaisuudessaan veneeseen ei sillä saa kun ehkä tupakan syttymään. sensijan kunnon kaasulaitteen asentaminen pulloineen voi olla arveluttavampaa, koska oletettavasti veneessä ei ole pullolle paikkaa ja pitkien kaasuputkien veto jostain uimatasolta ei ole varmasti myöskään se turvallisin tapa. myös kaasuhälyttimiä on ostettavissa oli laite veneessä millainen vaan.

    Äänestä

Turha pelätä kaasua, hyvä ja turvallinen tapa kokata, jos vaan on vehkeet kunnossa ja järki päässä. Mökeillä ja pihoilla käytetään kaasu grillejä, mutta ei muka uskalleta ottaa veneeseen? Pöh, ainoa ongelma on että nestekaasun palaessa ilmaan muodostuu våesihöyryä, joka katselee ikkunat sisäpuolelta. Mutta tulee sitä höyryä ruoanlaitostakin.

Äänestä
  • ainoa ongelma on että kaasu ei vuotaessaan poistu veneestä, jos pullo on pielessä tai letkut vuotaa jne. sitten se koko pommi jysähtää kun raapaistaan tikusta. tätä toki harvemmin käy ja varsinkaan alkuperäis asennuksissa, mutta jos nyt on kovin juoppo veneilijä, niin tämäkin varmasti onnistuu.

    Äänestä

  • 37 kirjoitti:

    ainoa ongelma on että kaasu ei vuotaessaan poistu veneestä, jos pullo on pielessä tai letkut vuotaa jne. sitten se koko pommi jysähtää kun raapaistaan tikusta. tätä toki harvemmin käy ja varsinkaan alkuperäis asennuksissa, mutta jos nyt on kovin juoppo veneilijä, niin tämäkin varmasti onnistuu.

    Aika lapsellista väittää että kaasulaitteet lähtökohtaisesti olisivat jotenkin vaarallisia!

    Jos kaasulaite on oikein asennettu, huollettu ja käyttötarkoitukseen sopiva, niin ei todellakaan ole huolta.

    Laitteessa on oltava liekinvarmistin ja kiinteät putkistot koeponnistetaan ajoittain.

    Äänestä

Ilman liekinvarmistinta olevat laitteet ovat myös kiellettyjä sisätiloissa. Pihagrillillä ja veneen kaasukeittimellä ei ole kovin paljon tekemistä keskenään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keittäjä66 kirjoitti:

retkiveneeseen pitäisi laittaa keittopaikka. aikomus on ottaa trangia retkikeitin ja toimia se?n kanssa. onko kellään kokemuksia, toimiiko systeemi veneessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu