TV-kuvan tekstitys jää alareunan alle

Mulla on "perinteinen" televiso - digiboxi -yhdistelmä. Joidenkin ohjelmien TV-kuvan formaatti leviää niin korkeaksi, että tekstitys jää kuvaruudun alareunan alapuolelle. Jos on kaksi riviä tekstiä, ylempi näkyy ja alemmasta hieman kirkainten yläreunaa. Olen yrittänyt vaihdella sekä digiboxin että television säätöjä, mutta mitään sellaista järkevää vaihtoehtia ei löydy jossa kuvan alin osa teksteineen näkyisi kunnolla. Aiemmin tämä oli lähinnä kakkosen lähetysten ongelma, nykyään ainakin joidenkin ykkösen ulkomaisten ohjelmien tekstit myös jäävät näkymättömiin. Mistä päin kannattaisi etsiä ratkaisua? Televisio on Helsingissä kerrostalossa kaapeli- TV:n päässä.

-Pentti

5

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaus taa kerran

      Jos digiboksi on Topfield, niin nollaa painelemalla saa kuvasuhdetta muutettua helposti. Kannattaisi näihin kysymyksiin laittaa se digiboksin merkki, niin ei mene arvaukseksi..

    • Joku Doro DV3 näyttäisi tuo digiboxi olevan. Ruotsalainen merkki, missä lie oikeasti valmistettu. Selkainen ihan tavallinen, korttiasemalla varustettu pikku boxi.

      Yritän jotenkin nollata asetukset, saa nähdä tuleeko apu tästä.

      -Pentti

      • Kokeile asetuksia?

        Kokeilemalla se asetus löytyy.
        Jos TV on 16:9, niin digiboksista tietenkin valitaan 16:9 ja jos kyseessä on 4:3 televisio, niin digiboksiin vain asetus 4:3 letterbox ja kuvasuhteen automatiikka päälle. Mustia reunoja jää, mutta haitanneeko tuo.
        Joillakin televisioilla kuva siirtyy sivuun, jos digiboksin videolähdön asetuksena on RGB. Vaihtamalla asetus videoksi kuva saattaa siirtyä kohdalleen.


    • jhvijhgviuh

      Jo mainittujen kuvasuhdeasetusten lisäksi saattaa boksissa tai telkussa olla erillinen zoom-toiminto.

      Ihmettelen sitä, että ongelma olisi YLEn kanavilla mutta ei MTV3lla tai Nelosella. YLEn tekstitykset asettuvat ruudulle kuvasuhdeasetuksista riippuen eri tavalla, kun useimmilla muilla ilmaiskanavilla tekstit ovat kiinteästi kuvaan "poltettuja".

    • Jos TV on 16:9 niin kuvasuhde TV:ssä tulee asettaa 4:3. Tämä pitää tehdä, kun boksi on poissa päältä. Sitten boksista asetetaan oikea suhde. Tämä voi riippuen boksista olla 16:9, auto tms. Häpeätkö boksisi ja TV:si merkkejä ja malleja, kun et kerro niitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6885
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2652
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      35
      2063
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2033
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1942
    Aihe