Ulkomaille lähteminen pelottaa

nyyhky..

Haluaisin kovasti vaihtoon yliopistossa, mutta minua pelottaa, etten tutustu siellä keneenkään. Olen Suomessakin ujo ja yksinäinen. :(

Tutustuuko vaihdossa helposti? Minne on helpoin lähteä?

3

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonna455678

      Hei Nyyhky, ulkomaan kokemuksista on tulevaisuudessa tosi paljon plussaa!

      Kannattaa hakea, voit lykätä sitä päätöstä vielä senkin jälkeen kun saat tietää pääsetkö vaihtoon. Ulkomailla kehittyy kielitaito, oppii kulttuurista jne vaikkei sitten saisikaan paljoa kavereita. Tiedätkö vaihtopaikkaa johon lähtee muita kurssikavereita, tai muita suomalaisia?
      Eri maissa on minusta puolensa, Italiassa ja Espanjassa lähestytään helposti, siellä luultavasti saa hiljaisempikin seuraa, mutta meno on kyllä aika intensiivistä. Miten olisi joku länsimaalaistunut Aasian maa, siellä avoimesti ihmetellään ulkomaalaisia ja halutaan kaveerata? Sinulle voisi sopia joku hillitympi paikka, jossa ei tarvi kyynerpäätaktiika- ja tinkimistaitoja... Hong Kong?
      Et sinä siellä ainakaan yksinäisempi ole kuin Suomessakaan, joten mikset yrittäisi, ellet pelkää että kova koti-ikävä iskee joka pilaisi koko vaihdon?
      Millaisia paikkoja olet itse miettinyt? Missä maissa on vaihtoa sinun alallasi?

    • gonowgo
    • student nurse

      Mene ihmeessä vaihtoon! Itse olin sairaanhoidon vaihdossa Skotlannissa kolme kuukautta. Totta, mitä edellinen kirjoittaja sanoi Suomen roolista. Vieraassa maassa ihmiset eivät tunne sua, eivätkä odota tiettyjä asioita, joten anna palaa! Skotlannissa oli todella avoimia ja lämpimiä ihmisiä, ja minulle tultiin usein juttelemaan, vaikken itsekään mikään maailman "rohkein" ole. Vaihtokokemus antaa itseluottamusta! Ihmeessä vaihtoon! Monilla on todella hyviä kokemuksia. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      72
      2756
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1209
    Aihe