lestajohtaja

topo

Mitä kertoo johtajasta joka rankaisee ei lestaadiolaista muutamanminuutin myöhästymisestä työpaikalla, mutta jättää rankaisematta kymmeniä minuutteja myöhästyneen uskonveljen. Oikeuttaako uskonto tällaisenkin johtamiskulttuurin ?

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teu.

      SILLOIN KUN mINÄ OLIN tj:nä TÄLLÄISELLÄ lESTA JOHTAJALLA , OLI MEILLÄ
      sOPIMUS , ETTÄ MINÄ OLEN HÄN KUN HÄN EI OLE PAIKALLA SE TOIMI .
      SIIHENASTI. KUN KYLLÄSRTYIN MUIHIN ASIOIHIN . kAS SE SEIKKA ETTÄ OLIN
      "HÄN " KUN HÄN EI OLE TEHTAALLA , SIIS JUURI AAMULLA KUN MINÄ TULIN
      TOIMEENI 7:OO JA hÄN 8:OO MYÖHASTYMISET OLI ASIA MINÄ , PAITSI JOS OLI JOKU SELLAINEN HÄNEN SUKULAIN KYSEESSÄ JOKA OLI ILMOITTANUT MYÖ -
      HASTYMISENSA SUORAAN JOHTAJALLE SILLOIN MINÄ EN PÄÄSSYT ASIALLISEEN KESKSTELUUN MYÖHASTYJÄN KANSSA . JA MINÄ SINNITTELEN VAIN NIIDEN MUUTAMAN MINUUTIN KANSSA , VAIKKA OLIN JOHTAJAN VALTUUDELLA KUN HÄN EI OLLUT PAIKALLA. .

      Tälläiset pikkuseikat ei kaada ketään , vaan ne on isommat tämäkin paska-
      tankki firma sitten kaatui kaiken maailman hullutuksiin en voi kertoa niistä
      koska en ollut silloin enää firmassa .

      eikä se kuulu aiheeseen , topo:lle jos tästä on sinulle mitään hyötyä ,niin
      käytä vapasti jos voi , sillä HERran tiet on tutkimattomat .
      Ja niin Oli Joosefin vaellus kin Egypissä (Pääministerinä ,
      jos muista , ja jos olet lukenut . Ymmärryksellä..

    • su

      Minulla oli nuorena miehenä työpaikka, jossa oli uskovainen esimies Hän oli sellainen hissuttelija pehmeä ja hyväntahtoinen. Vaikka minä joskus kiroilin epäonnistumistani työssäni, hän ei ottanut siinen mitään kantaa, ja sen vuoksi minä vähentelin noitumistani. Hän ei ollut lestadiolainen. Hän oli helluntailainen.

      Läheisenä työkaveraina minulla on ollut parissakin työpaikassa uskovaiset nuoret naiset. He olivat iloisia ja hyviä työkavereita. Eivät olleet sellaisia kikattajia ja turhan höpöttäjiä kuin ei uskovaiset harakat. Kunnioitin heidän asenteitaan ja uskoaan. He myöskään eivät olleet lestadiolaisia.

      Mutta sitten oli työpaikka, missä oli suuri joukko vanhoja lestadiolaisia. Se toi ahdistavan tunnelman jopa työnjohtajienkin taholta. Ei he mitään pahoja olleet. Mutta jos vertaisin työtunnelmaa siinä työpaikassa. Se oli kuin istuttaisin pilkillä karvalakki korvilla ja ongittais kaloja joita ei tule. (mistähän tuokin vertaukseni tuli mieleeni?)

      Olen myöskin juuri tuontyöpaikkani takia nähnyt lestadiolaisten työn ulkopuolisen ahdistuksen ja vapauden riiston. Että jos joku täällä on lausahtanut, että savon ukko ei tiedä lestadiolaisuudesta yhtikäs mitään. Ja kun täällä keskustellee, se ajatus vahvistuu,että he tekevät elämästä paljon vaikeamman omantakisilla tavoillaan, kielloillaan, käskyillään, tuomioillaan, luuloillaan ja ulkopuolisten halveksimisillaan.

      Näin eläkkeellä ollessa, näen vain heissä normaaleja kansalaisia jos eivät tule minulle esittämään parannusta ja tuomioimaan loppuelämääni.

      Toivottavasti ylläpito ei poista tätä viestiäni. Niin kuin heillä on minun viietejäni kohdalla.He kun eivät kestä arvostelua, koska se veisi heidän yhteisöään lopulliseen alamäkeen. Vertaan heit nyt "persuihin", paljon puhetta, mutta vähän hyviä tekoja ja vastuuta.

      • teu.

        En usko että he oistaa , ei tossa mitään sellaista asiaa ollut joka
        edellyttäisi .ja loppujen lopuksi väyhän on poistettu ,.. mutta
        kyllä kannattaa silti olla säntillinen ..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      118
      1409
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      42
      1301
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      51
      1035
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      84
      823
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      815
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      733
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      718
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      646
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      645
    Aihe