Miksi jarrujen varoitusvalo voi palaa?

keronkone

Tarina on tällainen. Auto toimii moitteetta. Ajaessa alkoi palaa jarrujen varoitusvalo, huom ei abs, se valo on erikseen. No käsijarru toimii kuten pitääkin ja viikko sitten katsastuksessakaan eivät siitä moittineet. Auton ollessa pysähdyksissä valo ei pala ja jarrunesteet ovat ok, joka ohjekirjan mukaan viittää siihen, että toinen jarrupiireistä on hajonnut. Ja nyt siispä kysynkin, voiko vika olla vain se että jarrupalat olisivat vaihdon tarpeeessa, vai voisiko tulla jotakin muuta kysymykseen?
Ajattelin pihinä mieheneä kokeilla vain vaihtaa tuohon ne uudet palat tunnistimilla eteen, miltä kuulostaa viksummat?

5

6553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RYFM

      Kannattaisiko katsoa auton käyttöohjekirjasta?

    • niin luulisin

      Jos palat eivät ole loppumassa, vika onkin siinä paloilta lähtevän sähkökaapelin liitoksessa.

    • Slurpsista

      Omalle kohdalleni sama juttu sattui talvella kovien pakkasten jälkeen. Varoitusvalo paloi, vaikka jarruissa kaikki toimi täysin. Nyt säiden lämmettyä ongelma on poistunut ilman korjausta.

      Vika voi aivan yhtä hyvin tulla varoitussysteemiin kuin jarruihinkin. Jos jarrut toimivat hyvin, palat ovat kunnossa ja nestettä on tarpeeksi, todennäköisimmin syy onkin juuri jossain johtoliitoksessa.

      • Anonyymi

        Minulla Mitsussa vika löytyi jarrunestesäiliön korkin kumista joka on haitarityyppinen ja normaalisti ei paina nestepinnan tunnistinkohoa. Nyt kumi oli jostain syystä lommahtanut pitkäksi ja nestepinnan oikeasta korkeudesta huolimatta pakotti kohon liian alas. Korjaukseksi riitti kun painoi kumin takaisin oikeaan muotoon.


    • M Ekaniikkaa

      Vaihda palat ja liitä ne 2 pikku johtoa yhteen kuskin puolen paloista. Bilteman palat käy ihan hyvin, jotka on ilman niitä johtoja.

      Tein juuri viime viikolla saman operaation ja hyvin toimivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe