Salamajärven kansallispuiston 30 vuotisjuhla ????

Nokipannukahvi maksa

Keskipohjamaa lehdessä oli uutinen: Salamajärven kansallispuisto juhlii 30 vuotis juhlia lauantaina.
Koirasalmen kotalaavussa on myynnissä nokipannukahvia, lettuja ja lohikeittoa.
Häh ? siis tähänkö on menty, rahan kiilto on silmissä Salamajärven kansallispuiton 30v juhlavuoden järjestävillä, kun tarjoilukaan ei ole ilmaista.

Saisivat ottaa mallia täältä Kokkolasta. Täällä on joka kevät ja syksy konemarkkinat, joissa tarjoilu pelaa, eikä rahasteta.
Samoin, kun paikalliset liikeet viettävät avajaisia ja muita vuosipäiviä, niin siellä on tarjoilua ilmaiseksi.
Varmaan kaikki kokkolalaiset muistaa nämä Kärkkäisen sikapäivät, kun joka kevät ja syksy Kärkkäisellä tarjottiin kinkkukiusausta ja nokipannukahvit.
Muutaman vuoden ajan niitä tarjottiin joka päivä viiko ajan, mutta nyt ei ole enää ollut sikapäivien yhteydessä tarjoilua, koska kyllähän se maksaa paljon.
Samoin autoliikkeissä on tarjolla kahvia ja pientä purtavaa useita kertoja vuodessa, mutta tämä Salamajärven kansallispuisto, kun se yhden ainoan kerran viettää 30 vuotis juhlia, niin luulisi edes tarjoilun olevan maksuton.
Ajatelkaa, jos joku täältä Kokkolasta saakka päättää lähteä käymään tuolla Salamajärven kansallispuistossa, kun siellä on tämä 30 vuotisjuhla ja bussikyyti on sinne järjestetty, niin kyllä siinä jää rahastuksen maku suuhun, kun kahvikupistakin peritään maksu.
Tuskin on bussikyytikään ilmainen, vaikka ei mitään bussikyydin maksusta mainittu, mutta saanet epäillä, koska kaikestahan rahastetaan nykyään.

Ainoastaan alle 18 vuotiaat saavat onkia ilmaiseksi tuolla 30 vuotisjuhlilla.

2

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vali vali

      Ehkäpä autoliikkeillä, Kärkkäisellä ym. on enemmän rahaa käytettävissä tarjoiluun kun tällä Salamajärvellä tarjoilevalla taholla. Jonkuhan se pitää kustantaa. Mikäli tässä on yksityishenkilö kyseessä eihän ala varmasti itse tätä touhua kustantamaan. Ei sinne ole pakko mennä eikä siellä ole pakko syödä. Jotkut jaksaa aina rutkuttaa.

      • Malmi orava

        Jos en väärin muista, niin ennenhän tämä Koirajärvi kuului valtion omistukseen, mutta nyt on ollut muutaman vuoden yksityisen yrittäjän omistuksessa.
        Onhan se hieno ja luonnontilainen järvi, jossa ei saa veneessä käyttää sähkömoottoriakaan eli airot on sallittu.
        Muutaman kerran on tullut käytyä tuolla, mutta harvoin enää tulee lähdettyä tuonne saakka, kun on kallista tämä polttoaine.
        Kyllä sitä tulisi kierrettyä näitä luontokohteita, jos polttoaineen hinta olisi vaikka 1€/l.
        Kun yhteiskunta kiristää toisaalla, niin se kiristään myös kaikkialla.
        Kärkkäisenkin sikapäivätarjoilut loppuivat, kuin ne lisäsivät niitä tarjoilupäiviä.
        Olisivat vaan tarjoileet sitä kinkkukiusausta yhtenä päivänä, kuten silloin alkuaikoina, niin varmaan olisi tänä keväänäkin ollut sikapäivä tarjoilua.
        Oli se vaan hienolla paikalla se vanha Kärkkäinen, vaikka olikin ahtaat käytävät, niin varmaan oli kuitenkin myyntiä.
        Se oli suuri investointi, kun Kärkkäinne rakensi sen suuren myymälän, kun pienempikin olisi riittänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe