Mun näyttö pimenee pari kertaa päivässä ja tulee tollanen viesti. Miten ton voi korjata? Mulla on packard bellin kannettava ja windows 7 ja en tiiä kyllä tietokoneista mitään.
Näytönohjain lakkasi toimimasta
1
252
Vastaukset
- ugga pugga
Mahd syitä:
a.) joko kuumenee liikaa ja ohjain kaatuu.
b.) ajurit vialliset / bugiset
c.) windowsin rekisterissä jotain pielessä / korruptoitunut.
Ratkaisu:
a.) Seuraa lämpöjä vaikka HWmonitorilla. Jos lämmöt huitelee jossan yli 80°c
vika voi olla kuumenemisessa. Se taasen korjaantuu imuroimalla / puhaltamalla pölyt pois jäähdyttimistä / siileistä.
( lataa / asenna HWmonitor tuolta 1.19 setup english )
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
b.) Mikäli tuohon läppäriin / piirisarjalle / ohjeimelle ( valmistajan sivuilta ) löytyy uudemmat ajurit, kannattaa kokeilla päivittää ne niihin.
c.) Windowsin omia "systeemeitä" voi koittaa korjata chkdsk /r komennolla. Tämä suoritetaan cmd ( komentotulkissa ) ja itse varsinainen ajo tapahtuu seuraavan käynnistyksen yhteydessä, jota chkdsk komento itse ehdottaakin kun sen sinne cmd.hen naputtelet.
d.) Muu vika / syy voi olla huono akku / liian vähäinen virransaanti. Pidä läppäriä kiinni laturissa ja tarkkaile tuleeko vika myös silloin kun läppis on piuhan päässä kiinni. Jos tulee, niin syy ei ole ainakaan virranpuute.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492669
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541679Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1401656Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501391- 661348
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2921205The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut141195- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899