Tuskin maltan odottaa!

HAluansinneddd

Viä on pitkä aika armeijaan mutta tuskin maltan odottaa kun siellä saa kivasti rahaa, saa ammuskella, juosta ja retkeillä! Siitä tulee hauskaa kun ei ole mitään addiktiota tai terveysongelmaa!

16

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukavasti rahaa

      Aika hyvä, melkeen jopa nauratti!

    • saat mennä puolestani. minulla ei ole mitään minkä takia haluaisin puollustaa suomea missään. katotaan uudestaan jos tulee vähintään 5000e/kk

      • en myy halvalla

        5000 e/kk on sopiva taksa rauhanaikana, mutta sodassa riskit ovat sellaiset, että pyydän vähintään 3000 e/vrk. Tai muuten voivat unohtaa.


    • ,,,,,

      Niin, tosiaankin voisi kysyä kuinka tämä erektiohäiriöinen mtv-sukupolvi oikein jakselee armeijassa?

      • homoveteraanit

        Eiköhän erektiohäiriöt koske lähinnä niitä ikivanhoja (kohta ilolla kuopattavia) ja sangen aivopestyjä natsisukupolvia. Jotka salaa unelmoivat kiihkeästä Kekkosen ja Mannerheimin kanssa harrastetusta homoseksistä.


    • HAluansinneddd

      Mitähh? Sieltähän saa kyllä kivasti rahaa, ruokaa ja oppii kaikkea jännää. Haluan sinne siellä on kaikki mitä haluan ILMAISEKSI!

      • Totuuden siemen

        No toi on kyllä totta, siellä saa ruokaa.

        Lihoin viisi kiloa.


    • Tupakkiaskin hinta

      "siellä saa kivasti rahaa"

      -päiväraha 4.60 e /vrk (= tupakkiaski, LM, pieni paketti)

      "saa ammuskella"

      -tarkkaan säännösteltynä 10 kutia ampumaradalla

      "juosta ja retkeillä"

      -sen voit aloittaa vaikka nyt, intissä juokset ja retkeilet vain milloin käsketään

    • ei sinne rahan takia

      ...kannata mennä.

      Röökaaminen intissä nyt vasta onkin typerää. En ymmärrä kun osa oikein alotti siellä tupakoinnin vaikka rahat olivat vähissä. Itse käytin päivärahat sotilaskodin antimiin tai viimeistään viikonloppuna johonkin hauskaan, kun pääsi lomille.

      Tarkkaan säännösteltynä about kymmenen kutia on kyllä aikalailla totta :( Perussetti oli kai sellainen, että ammuttiin maaten 10, polvelta 6, seisaaltaan 6 tjsp. Voin kyllä sanoa, että ampumataito olisi kyllä kehittnyt hurjasti, jos olisi saanut ammuskella itsenäisesti siellä vaikka koko päivän rajattomasti..olisi saanut kokeilla aseen sarjatoimintoakin. Jossain usan armeijassa kuteja saa varmaan ampua mielinmäärin.

      Kyllä minä toki muistan, että kerran metsäammuntaleirillä sai ampua enemmän..90 ammusta (3 täyttä lipasta) per rata taisi olla vakio juttu, pääsi jopa lyhyttä sarrrjaaakin ampumaan :)

    • kannattaa mennä!

      Päiväraha 4,60 €
      Minimi palvelusaika 180 päivää

      180 * 4.60 = 828 €

      Mikäli taas on palveluksessa pidempään, niin potti vaan kasvaa.

      Päiväraha 180 päivää ylittävältä ajalta 8,00 €
      Päiväraha 270 päivää ylittävältä ajalta 11,20 €

      Siitä voi sitten jokainen kiinnostunut laskeskella.

      Miksi olla puoli vuotta, kun voi tienata paljon enemmän vuodessa, ja lähteä sen jälkeen kiertämään maailmaa, eikä periaatteessa tarvitse maksaa välttämättä yhtään mitään.

    • HAluansinneddd

      Oikeasti siellä saa sopivasti rahaa tekemällä kaikkea hauskaa, ampuminen ja retkeily on tosi kivaa... sitten voiko onko sieltä tulevat rahat verovapaita ja miten sinne voisi jäädä alokasajan jälkeen?

    • HAluansinnedddddd

      Päivärahat on verovapaita.

      Alokasajan jälkeen kaikki jäävät sinne, sillä alokasaika kestää 8 viikkoa, ja kaikki palvelevat vähintään 6 kuukautta.

      Voit koittaa hakea johonkin mieleiseesi koulutukseen, jolloin saat olla pidempään.

    • HAluansinnedddddd

      Minä en ymmärrä miksi joku ei haluaisi mennä armeijaan siellä on kuulemma niin kivaa! Oikeesti rahaa tulee ja kaikkea ilmaiseksi ja saa ammuskella vähän niinkun sais rahaa lomailusta! NICE

      • Jouko Joukkohauta

        Kuulemma se sotakin on sellainen jännittävä poikien seikkailu!


    • wähäjärginen

      Oon sen verran epäsosiaalinen et en kyl hirveesti odota inttiä. enkä voi väittää että herätykset puol viideltä kuulostais kovinkaan hyvältä. yleensä kun nukun sinne puolillepäiville.

      • En tiedä ketkä herää puol viideltä intissä, itse en ainakaan herännyt kuin yhden kerran.

        Ja en tiedä missä ja millä linjoille olitte jos saitte vaan 10 kovaa kutia ampua per veto tjsp.

        Meidän rukin leirillä ammuttiin aina lippaat tyhjiksi ja niin paljon kuin kerkesi, kertasinkojakin ammuin kerran 8 peräkkäin kun ei ollut halukkaita...
        Ja miksi maksan nyt veroja, no tietenki siksi että TE nuoret pääsette ammuskelemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    9. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe