...olis hyvä alottaa kunnon kohottaminen että pärjää jotennii armeijassa? 3kk enne palvelukseenastumista? Ja kunnon kohottamisella meinasin salilla käyntiä 3 kertaa viikossa ja lenkillä käyntiä 3 kertaa viikossa. Onko muilla vastaavia kunnonkohotus aikeita ennen inttiin astumista?
Miten paljon aikasemmin...?
2
151
Vastaukset
- Susi mieheksi
Tuohan riippuu ihan lähtötasosta. Niiden jotka ovat kehnomassa kunnossa, pitäisi aloittaa aiemmin. Toki paras tapa olisi kuntoilla itseään varten, ennen inttiä ja sen jälkeen.
Lihaksista kannattaa treenanta selkää ja vatsalihaksia ahkerasti, muiden lihaksien kohdalla hyötyä on enemmän kestävyyden, eikä koon kasvattamisesta. Ei se lihasten kasvattaminenkaan kyllä hukkaan mene. Jos lihaskuntotestiä varten haluaa treenailla, kannattaa tehdä myös punnerruksia. - ei kannata panostaa
Inttiä varten ei tarvii eikä kannata treenata yhtään. Hyväkuntoiset laitetaan siellä vaan kovemmalle, jolloin niille tulee intissä useammin kaikenlaisia kroonisiakin vammoja. Itse olin kohtuu hyvässä kunnossa inttiin mennessä (mm. yli 3000m cooper), ja se johti lähinnä marssimurtumaan ja plantaari faskiittiin. Eli multa juoksutettiin ne jalat paskaksi. Huonokuntoiset sitten laitettiin kirjureiksi, tai niiden palvelusta muuten kevennettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038182- 1105733
- 2875158
- 535146
- 773803
- 583021
- 662737
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222538Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452471