savon voimalla sähkölaskun summa vain nousee mitä vähemmän käytät ,olen yrittännyt vähentää käyttöä ei hyövytä mitään nyt jo 115€ , arvonlisäveroakin 31€ menee vaikka pienestä eläkeestäni ei veroa mene.
onko oikein
13
488
Vastaukset
- energykukka
Elä mummu välitä. Myö ollaan nuitten nuorten riistokapilastien bemarien ja muiden ökykulutushyödykkeiden ihanne maksajia, niinkuin yleensäkin heikot ja puolustuskyvyttömät kiristyksen kohteet,. Johan Nallekin suunnan jo edesmenneen sampopankin esimerkillä näytti . Suomessa puhutaan kansalle paskaa joka tuutista, kuten energiaasioissa mm. joku yliopisto hehkuttaa suurta innovaatio keksintöä talolla, joka toimii aurinko ja tuuli sähköllä ja lämmöllä. No olipas uutta, ja sitten vielä uutenuutena päälle, jotta lainsäädäntökin voi joskus tulla vastaan. Että jos talo tuottaa enempi sähköä kuin kuluttaa, niin ruppeis muka mittari pyörimään väärin päin, ja näin hyödyttäis mökin omistajan tiliä. Vaan siinähän sitä voi jauhaa, totuus on että Saksassa muun muuassa on jopa autettu näiden vaihtoehtoisten energiasysteemeiden rakentajia pitkäaikaisilla kiinteäkorkoisilla lainoilla näihin sähköntuottomenetelmiin jo vuosikymmeniä.
Usassa myös maksetaan hyvitystä milloin mittari pyörii väärin päin, vaan laitteet pitää enimmälti itse kustantaa. Mutta Suomessa mennään tätä uutena juttuna ja meiltä, sinä mummu ja minä, tavallinen eläjä, meiltä ne puristetaan nappulat suurpääoman sika-ahneiden johtajien luksusjahteihin ja hyper elintasoon. Ymmärrä jo mummu, ahneet paskaiset ne valtaa kantaa ja siksi laskut nousee, ei siellä kansalaisten parasta joudeta ajattelemaan, kun ITE TARVII ENEMMÄN JA ENEMMÄN........... - xcdwz
miksi sähkönsiirto on isompi kuin kulutus.
- Sitä ei voi
kilpailuttaa. Savon Vaevalla on yksinoekeus. Niinku mafialla.
- caman jeero
ei ole oikein. Itekkin säästän koko ajan mutta joka toinen kuukausi tulee 200e ja siirtomaksut erikseen se on iso summa vuuessa. Ja ei ole edes sähkölämmitystä??
Nyt tinkinyt kaikesta missä voi mutta tv ja tietokone niistä en tingi.- kahvin juoja
sähkön hintaa on hyvä nostaa kun se on melkein pakollinen kaupungissa että saa etes kavin keittää .
se on hyvä että euro vaihtaa omistajaa se luo uutta elämää tähän meidän yhteiskuntaan
t. sepi- Plus 6 kertaa.
Niin on ja on hyvä, että kohta tulee markka takaisin, palataan realismiin, jätetään velat EU:lle.
- Osavaltioperiaate.
Myrskytuhojen syyllä, kerätään Kreikalle ym. velkamaille olevinaan rahaa, jotka kuitenkin päätyvät sijoittajien pussiin. Maailma ylikansoittuu, vain röyhkeydellä rohkeimmat pärjää, ei tää maailma ole enää entisensä. Rahat tai henki!
Ota henki, ei ole rahaa?
Kohta se Savonvoimakin ilmeisesti vuusioidaan, mihinkä? Tietysti suursaksaan! - Riistolainen
Ei ole oikein ei!Meilläkin on sähkölaskut kuussa 100-150euroa ja on vaihdettu energiansäästölamppuihin,pieni kulutuksisiin kodinkoneisiin ja muutenkin säästetty sähköä.Hinnat eikun nousee ja nousee!
- Vähän epäilyttää?
Paljonkohan nuo Rehn ja Katainen, sekä Urpilainen suavat provisioo tuosta keikka tukipaketista, onko politikoilla tietoo, vae saavatkohan ne?
- Tuossahan nuita
niinsanottuja piättäjiä on:
http://www.savonvoima.fi/Yritysesittely/Konserni/Hallinto/Sivut/hallinto.aspx
- dipl.ekon.
Tosiaan, pitäähän osakkeenomistajien ja paikallispomon, joku amispelle, saada palkkansa. Kohtuupalkka.
- Savon vaiva
Kysyttiinpä tarjous Savon Voimalta sähköliittymästä. Matkaa olisi tullut kaapelille noin 500 metriä. Hinta oli yli 30,000 €uroa.
Pitänee ostaa itänaapurista ydinvoimala, on varmaan halvempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan95757Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv675221- 453926
- 203587
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353446Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h463320No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413223- 522909
- 422635
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni32405