savon voimalla sähkölaskun summa vain nousee mitä vähemmän käytät ,olen yrittännyt vähentää käyttöä ei hyövytä mitään nyt jo 115€ , arvonlisäveroakin 31€ menee vaikka pienestä eläkeestäni ei veroa mene.
Vastaukset 13
- energykukka
Elä mummu välitä. Myö ollaan nuitten nuorten riistokapilastien bemarien ja muiden ökykulutushyödykkeiden ihanne maksajia, niinkuin yleensäkin heikot ja puolustuskyvyttömät kiristyksen kohteet,. Johan Nallekin suunnan jo edesmenneen sampopankin esimerkillä näytti . Suomessa puhutaan kansalle paskaa joka tuutista, kuten energiaasioissa mm. joku yliopisto hehkuttaa suurta innovaatio keksintöä talolla, joka toimii aurinko ja tuuli sähköllä ja lämmöllä. No olipas uutta, ja sitten vielä uutenuutena päälle, jotta lainsäädäntökin voi joskus tulla vastaan. Että jos talo tuottaa enempi sähköä kuin kuluttaa, niin ruppeis muka mittari pyörimään väärin päin, ja näin hyödyttäis mökin omistajan tiliä. Vaan siinähän sitä voi jauhaa, totuus on että Saksassa muun muuassa on jopa autettu näiden vaihtoehtoisten energiasysteemeiden rakentajia pitkäaikaisilla kiinteäkorkoisilla lainoilla näihin sähköntuottomenetelmiin jo vuosikymmeniä.
Usassa myös maksetaan hyvitystä milloin mittari pyörii väärin päin, vaan laitteet pitää enimmälti itse kustantaa. Mutta Suomessa mennään tätä uutena juttuna ja meiltä, sinä mummu ja minä, tavallinen eläjä, meiltä ne puristetaan nappulat suurpääoman sika-ahneiden johtajien luksusjahteihin ja hyper elintasoon. Ymmärrä jo mummu, ahneet paskaiset ne valtaa kantaa ja siksi laskut nousee, ei siellä kansalaisten parasta joudeta ajattelemaan, kun ITE TARVII ENEMMÄN JA ENEMMÄN........... - xcdwz
miksi sähkönsiirto on isompi kuin kulutus.
- Sitä ei voi
kilpailuttaa. Savon Vaevalla on yksinoekeus. Niinku mafialla.
- caman jeero
ei ole oikein. Itekkin säästän koko ajan mutta joka toinen kuukausi tulee 200e ja siirtomaksut erikseen se on iso summa vuuessa. Ja ei ole edes sähkölämmitystä??
Nyt tinkinyt kaikesta missä voi mutta tv ja tietokone niistä en tingi.- kahvin juoja
sähkön hintaa on hyvä nostaa kun se on melkein pakollinen kaupungissa että saa etes kavin keittää .
se on hyvä että euro vaihtaa omistajaa se luo uutta elämää tähän meidän yhteiskuntaan
t. sepi- Plus 6 kertaa.
Niin on ja on hyvä, että kohta tulee markka takaisin, palataan realismiin, jätetään velat EU:lle.
- Osavaltioperiaate.
Myrskytuhojen syyllä, kerätään Kreikalle ym. velkamaille olevinaan rahaa, jotka kuitenkin päätyvät sijoittajien pussiin. Maailma ylikansoittuu, vain röyhkeydellä rohkeimmat pärjää, ei tää maailma ole enää entisensä. Rahat tai henki!
Ota henki, ei ole rahaa?
Kohta se Savonvoimakin ilmeisesti vuusioidaan, mihinkä? Tietysti suursaksaan! - Riistolainen
Ei ole oikein ei!Meilläkin on sähkölaskut kuussa 100-150euroa ja on vaihdettu energiansäästölamppuihin,pieni kulutuksisiin kodinkoneisiin ja muutenkin säästetty sähköä.Hinnat eikun nousee ja nousee!
- Vähän epäilyttää?
Paljonkohan nuo Rehn ja Katainen, sekä Urpilainen suavat provisioo tuosta keikka tukipaketista, onko politikoilla tietoo, vae saavatkohan ne?
- Tuossahan nuita
niinsanottuja piättäjiä on:
http://www.savonvoima.fi/Yritysesittely/Konserni/Hallinto/Sivut/hallinto.aspx
- dipl.ekon.
Tosiaan, pitäähän osakkeenomistajien ja paikallispomon, joku amispelle, saada palkkansa. Kohtuupalkka.
- Savon vaiva
Kysyttiinpä tarjous Savon Voimalta sähköliittymästä. Matkaa olisi tullut kaapelille noin 500 metriä. Hinta oli yli 30,000 €uroa.
Pitänee ostaa itänaapurista ydinvoimala, on varmaan halvempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531986
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3381424Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.176994Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.278730- 33621
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12621- 262619
- 191573
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20522- 42502