Jyväskylän perheneuvolan johtaja Päivi Kalilainen vakuuttaa lastensuojelun mainostajaksi muuttuneessa Jyväskylän lehdessä, että " apua on saatavilla".
"On olemassa kriisikeskuksia, sosiaalipäivystys, terveyskeskus, oppilashuolto ja neuvola perhekysymyksissä".
Kalilainen kertoo, että "perheneuvola tekee läheisesti yhteistyötä muun muuassa kriisikeskus Mobilen ja lastensuojelun kanssa ja että jo päivystykseen soitto on ratkaiseva siirto parempaan suuntaan".
Kalilainen saattaa itse olla hyvä työntekijä mutta on vähintäänkin epäeettistä lähteä mainostamaan palveluja, joiden aiheuttamista oikeusturvaongelmista ja tragedioista on varmasti tietoinen. Kalilaisen mainostamassa avun paikassa on teurastettu erittäin rumasti ainakin neljää perhettä tekaistuilla rikossyytöksillä.
Ainakin kahdessa tapauksessa perheneuvola puolsi turhia, järkyttävän pitkiä huostaanottoja, jotka vaurioittivat sekä lapsia että vanhempia pysyvästi, vaikka ne myöhemmin todettiinkin hätiköidyiksi ja purettiin. Perheitä ei hyvitetty mitenkään, edes anteeksipyyntöä ei ole kuulunut.
Ei ole kovinkaan todennäköistä , että edes virheellisiä päätöksiä purettaisiin tai hyvitettäisiin edes tapauksissa, joissa muut viranomaiset ovat osoittaneet tehdyt päätökset vääriksi.
Pirkko Turpeinen- Saari antaa kuvaavan esimerkin "perheneuvolaosaamisesta":
"Perheneuvolan psykologi neuvoo avioeroa suunnittelevalle isälle keinon saada lapset itselleen: "Vie lapset kotoa ja tee vaimostasi lastensuojeluilmoitus niin minä hoidan lastensuojelun kanssa loput". Näin tehdään. Perheen äitiä ei tutkita, kodin olosuhteita ei tarkasteta. Lapset jäävät perheen isälle. Prosessin jatkuttua kaksi vuotta ex- puolisoille tehdään vanhemmuden arvio. Äiti todetaan erinomaiseksi kasvattajaksi, isälle ei tutkimuksen perusteella olisi annettu huoltajuutta. Oikeudessa lastensuojelun epäammatillisuuden aiheuttamaa katastrofia ei myönnetä vaan oikeusprosesseissa ja tutkimuksissa esitietojen antajana on aina tuo virkavirheitä tehnyt lastensuojelu. Virheiden peittelystä tulee lumipalloa pyörittävä voima. Lasten ja äidin hirvittävät kärsimykset ovat sen hinta."
http://turpeinen-saari.net/blogi/2012/04/18/260
Vaikka annettu apu ei tähtäisikään huostaanottoon, jo perheneuvolan lastensuojelullinen (= asenteellinen, valikoiva) asiakasdokumentaatio on oikeusturvariski ja saattaa aiheuttaa lapsille ja perheille ongelmia myöhemmin:
"Ystäväni oli juristin vastaanotolla käydessään puhunut, että hän aikoo vielä korjata omat paperinsa eli esittää niihin muutosvaatimuksia. Asianajaja oli todennut, että sepä olisikin ensimmäinen tapaus Suomessa, kun kuntalainen saa lastensuojelua koskevia asiakaspapereihinsa muutoksia!
Jos sosiaalityöntekijä, perhetyöntekijä, koulu, päiväkoti, perheneuvola tai vaikkapa terveyskeskuspsykologi väittää lapsesta tai hänen perheestään jotain, joka voidaan luokitella lastensuojeluksi, se on koskematon ja muuttumaton, kiveen hakattu totuus. Edes kuntalaisen kirjoittamia oikaisuvaatimuksia ei säilytettäne asiakaspapereiden yhteydessä, vaikka se ei enää vaatisi hallinnolta muuta kuin papereiden arkistoimista."
J.P. Roosia mukaillen perheneuvola on yksi niistä paikoista, joissa avautuminen mistä hyvänsä negatiiviseksi tulkittavasta asiasta on riski. Perheneuvola onkin lapsiperheille yksi varottava ja vältettävä paikka lisää ensi- ja turvakodin, perhetukikeskuksen, mielenterveystoimiston ja lastensuojelun lisäksi.
http://kaisaruokamo.blogspot.com/2010/03/pieni-asperger-poika-ei-saa-hoitoa.html
http://kaisaruokamo.blogspot.com/search/label/moniammatillinen työryhmä
http://kaisaruokamo.blogspot.com/search/label/Huostaanotto
Jyväskylän perheneuvolan "apu" on riski
6
1550
Vastaukset
- Oivalluksia.
Oivalluksilla perempaan arkeen.
Oiva palvelun johtaja Päivi kalialainen.
Jyväskylän kaupungin lehti.
http://www3.jkl.fi/tiedotus/lehti/index.php/2009-07/1739
--------------- - paperit pois
Auttaminen on kaikkialla liikaa papereiden kanssa löträämistä. Jospa nuo auttajat jättäisivät kynät ja paperit pois ja katsoisivat todella, miten voivat auttaa ihmisiä, voisi se olla askel parempaan suuntaan.
Nykyisin aikaa mennee ememmän paskan jauhamiseen kirjallisesti kuin auttamiseen. - Haapasten tarina
Tässä yksi pahimpia Ruotsin painajainen perheessä- tapauksen voittavia todellisuuden kidutustarinoita, joka jatkuuu edelleen:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9294813 - 5.6.2012.
Päivitetty "
5.6.2012. - Valmiiksi !!!!!!!!!!
Toiminnan aika
16.6.2012
Asiat valmiksi ! - 16+7
Perheneuvola on aina riski. Niillä on samanlainen negatiivinen ennakkoasenne kuin lastensuojelulla ja suorat kontaktit. Oman itsenne ja etenkin lastenne takia uskokaa, että Suomessa ei saa oikeaa terapiaa kuin yksityissektorilta.
Perheneuvola suhtautuu vanhempiin lasten vihollisina samalla tavalla kuin lastensuojelu, vaikka tietysti he kieltävät asian. Käytännön toiminta on kuitenkin eri asia. He keräävät perheestä negatiivista tietoa, jota ei voi korjata ja jota ei saa pois. Siellä ei myöskään työskentele kunnon ammattilaisia (parhaat ammattilaiset työskentelevät yksityissektorilla). Perheneuvolalla ei ole resursseja auttaa ketään; se on ainoastaan matalan kynnyksen seurantapaikka, joka seuloo asiakkaita lastensuojeluun, jos tietyt kriteerit täyttyvät.
En haluaisi pelotella, ja näin ei saisi olla, mutta näin on. Jos teidän lapsella on jotain tai teidän parisuhteessa tms., menkää yksityiselle. Se on kallista, mutta se on sen arvoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1423886Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572754Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä682731Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi862510Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "332380SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past881538Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1061519Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6411332Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851275Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1641177