Löysin mummomme jäämistöstä hirsiaitasta 62x48- kokoisen öljyvärimaalauksen joka oli ilman kehyksiä. Kyseessä on maisemamaalaus. Hieman pölyinen jo oli mutta muuten ihan kunnossa ja hyvin säilynyt.
Signeeraus oli hiukan epäselvä mistä kertoo toi otsikko.
Olisiko kenellään tietoo kyseisestä taiteilijasta?
Joka tapauksessa ajattelin kehystää maalauksen koska se on mielestäni aivan upea.
V Soldan- tai Solgran?
4
585
Vastaukset
- Henry Moore
Mikäli se on Venny Soldan-Brofeldtin maalaus, on kyseessä ilman muuta arvoteos. Vaikka hän oli kuvittajana paremmin tunnettu, on hän kuitenkin yksi edellisen vuosisadanvaihteen tunnetuista naismaalareista. Netistä löydät nimellä enemmän tietoa hänestä.
- Pirjo-Riitta H
Vau! Ryhdyin tosissani ottamaan selvää ja parikin aiantuntijaa sanoo että toi on Venny Soldan-Bronfeldtin tekemä!!!! Sanoivat myöskin että taulussa ei näytä koskaan olleenkaan kehyksiä. Tää on ihana juttu!
- Henry Moore
Pirjo-Riitta H kirjoitti:
Vau! Ryhdyin tosissani ottamaan selvää ja parikin aiantuntijaa sanoo että toi on Venny Soldan-Bronfeldtin tekemä!!!! Sanoivat myöskin että taulussa ei näytä koskaan olleenkaan kehyksiä. Tää on ihana juttu!
Onneksi olkoon! Tapaus on osoitus siitä, että koskaan ei tiedä, mitä vanhojen syrjään pantujen tavaroiden joukosta voi löytyä.
Voisit vielä näyttää sitä luotettavalle konservaattorille, joka arvioi sen kunnon ja mahdolliset tarpeelliset toimenpiteet. Äläkä missään nimessä pilaa maalausta täysin sopimattomilla kehyksillä, konservaattori voi auttaa siinäkin.
- ArtCurious
hieman vanha topic mutta kysäisempä silti, että minkälainen maisemamaalaus kuvassa oli? Meillä kun on tuossa tälläinen jossa rantaa ja vene rannassa punaisen mökin vieressä, taustalla peltomaisemaa elokerjuun jälkeen? hieman kun kiinnostaisi tietää ajankohtaa milloin Venny on tämän tehnyt? onko se ennen naimisissa oloa juhani ahon (brofeldt) kanssa kun singeraus on vain V Soldan vai singerasiko hän kaikki taulut vain sillä nimellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481