V Soldan- tai Solgran?

Pirjo-Riitta H

Löysin mummomme jäämistöstä hirsiaitasta 62x48- kokoisen öljyvärimaalauksen joka oli ilman kehyksiä. Kyseessä on maisemamaalaus. Hieman pölyinen jo oli mutta muuten ihan kunnossa ja hyvin säilynyt.
Signeeraus oli hiukan epäselvä mistä kertoo toi otsikko.
Olisiko kenellään tietoo kyseisestä taiteilijasta?
Joka tapauksessa ajattelin kehystää maalauksen koska se on mielestäni aivan upea.

4

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henry Moore

      Mikäli se on Venny Soldan-Brofeldtin maalaus, on kyseessä ilman muuta arvoteos. Vaikka hän oli kuvittajana paremmin tunnettu, on hän kuitenkin yksi edellisen vuosisadanvaihteen tunnetuista naismaalareista. Netistä löydät nimellä enemmän tietoa hänestä.

      • Pirjo-Riitta H

        Vau! Ryhdyin tosissani ottamaan selvää ja parikin aiantuntijaa sanoo että toi on Venny Soldan-Bronfeldtin tekemä!!!! Sanoivat myöskin että taulussa ei näytä koskaan olleenkaan kehyksiä. Tää on ihana juttu!


      • Henry Moore
        Pirjo-Riitta H kirjoitti:

        Vau! Ryhdyin tosissani ottamaan selvää ja parikin aiantuntijaa sanoo että toi on Venny Soldan-Bronfeldtin tekemä!!!! Sanoivat myöskin että taulussa ei näytä koskaan olleenkaan kehyksiä. Tää on ihana juttu!

        Onneksi olkoon! Tapaus on osoitus siitä, että koskaan ei tiedä, mitä vanhojen syrjään pantujen tavaroiden joukosta voi löytyä.

        Voisit vielä näyttää sitä luotettavalle konservaattorille, joka arvioi sen kunnon ja mahdolliset tarpeelliset toimenpiteet. Äläkä missään nimessä pilaa maalausta täysin sopimattomilla kehyksillä, konservaattori voi auttaa siinäkin.


    • ArtCurious

      hieman vanha topic mutta kysäisempä silti, että minkälainen maisemamaalaus kuvassa oli? Meillä kun on tuossa tälläinen jossa rantaa ja vene rannassa punaisen mökin vieressä, taustalla peltomaisemaa elokerjuun jälkeen? hieman kun kiinnostaisi tietää ajankohtaa milloin Venny on tämän tehnyt? onko se ennen naimisissa oloa juhani ahon (brofeldt) kanssa kun singeraus on vain V Soldan vai singerasiko hän kaikki taulut vain sillä nimellä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1945
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      104
      991
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      747
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      29
      590
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe