Kun kysyin eurojen käymisestä Pietarissa ja rahojen vaihtamisesta niin sain vastauksia, jotka eivät pidä paikkaansa. Tässä totuus:
- ruplia voi vaihtaa laivalla (Tallink)
- käyttämättömät ruplat sai vaihdettua laivalla takaisin euroiksi
- eurot käyvät Pietarissa melkein missä tahansa, niiden käyttöä jopa halutaan
- eurot eivät käy muutamasdsa isossa tavaratalossa
- monessa turistikaupassa hinnatkin ovat euroina isolla ja ruplilla ihan pienellä, jos ollenkaan
Eli aiemmin saamani osittain viisastelevat vastaukset eivät pitäneet läheskään aina paikkaansa.
- ruplia voi vaihtaa laivalla (Tallink)
- käyttämättömät ruplat sai vaihdettua laivalla takaisin euroiksi
- eurot käyvät Pietarissa melkein missä tahansa, niiden käyttöä jopa halutaan
- eurot eivät käy muutamasdsa isossa tavaratalossa
- monessa turistikaupassa hinnatkin ovat euroina isolla ja ruplilla ihan pienellä, jos ollenkaan
Eli aiemmin saamani osittain viisastelevat vastaukset eivät pitäneet läheskään aina paikkaansa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Siis juttuhan on niin, että kyllä kauppiaat suomessakin(!) vastaanottaa vaikka ruplia sopivalla kurssilla. Jos vaikka aitoa 1000 ruplan seteliä tarjoat maitopurkista, ainakin minä ottaisin mielelläni... (muistaakseni aikanaan esim. VR konnarit ottivat junissa taaloja vastaan matkalipuista about 1/3 markkakurssiin kun oikea kurssi oli yli 5. Nämähän ovat lopultakin pelkkiä neuvottelukysymyksiä...)
Euroilla saat aika usein ostettua Venäjällä kyllä, mutta mihin kurssiin, niin se onkin jo toinen juttu. Yleensä kuitenkin toimitaan ruplilla, joka kanntattaakin. Kaupoissa näkyvä hinta, mistä puhuit, EI tarkoita euroa, vaan y.e. joka tulee sanasta yksikkö (tai jotain sinnepäin). 95% tapauksista tämä tarkoittaa päivän USD kurssia, joskus euroa (Pietari), Vladivostokissa kenties japanin jenejä. Mutta periaatteessa ihan mitä vaan, vaikka hillosipuleita, jos ne ovat jossain päin Venäjää vahvaa valuuttaa...
Kuitenkin suosittelen rahan vaihtoa paikalliseen, se kun ei ole mikään ongelma. Pikkuvinkkinä, jos näinä päivinä jossain tarjotaan alle 30 kurssia, kannattaa vaihtaa paikkaa... Oikea on jotain 35 tai vähän alle ruplaa eurosta.
Kyllähän kauppiaat tosiaan mielellään ottaa euroja vastaan turisteilta, ilman muuta!! Heille on paljon kannattavampaa saada kasa euroja kuin ruplia. Totta on myös, ettei ruplahintoja välttämättä ole turistipaikoissa edes esillä. Itsekin olen useasti joutunut erikseen pyytämään hintaa ruplissa, mutta en ole kyllä koskaan edes harkinnut maksavani euroissa!
En ymmärrä ihmisiä, jotka haluaa välttämättä Venäjälläkin maksaa euroilla! Sivistäkää ja kertokaa minullekin, mitä järkeä siinä on.
Siinä on se järki, että ei tarvitsisi vaihtaa valuuttaa.
Niin, sehän on valintakysymys ja siitä vaihtamattomuudesta sitten maksaa turistilisän, ja toisaalta hommaa itsensä (kenties) vaikeisiin tilanteisiin muualla (siis jos eurot ei käy ravintolassa vaikka kuinka tyrkyttää). Mutta kuten sanottua, kaikki on suhteellista...
Tämän voisi päättää sopivasti rakkaan lukion äidinkielenopettajani sanoin: "...ei se MINUN päätäni koske, jos TE lyötte päätänne seinään..."
viime kuussa keskustan liikkeissä halusivat ottaa euroja kurssiin 29.5 ruplaa/€.toisessa paikassa 30.5 ruplaa/€.kadulla virallisessa vaihtopisteessä kurssi oli 35.5 ruplaa/€.en ymmärrä miksi et voisi sinäkin vaihtaa euroja rupliksi.ps.vaihda vain vähän kerrallaan vaikka 20€ kerrallaan ja vaikka tunnin päästä uudelleen.saat varmasti tuhlattua kaikki ruplat älä pelkää.
Eurot saattaa kylla kayda jossain pikkuputiikissa jossa itse omistaja on myyjana ja voi itse paattaa, ottaako euroja vastaan vai ei. Melkein kaikissa suuremmissa kaupoissa marketeista nyt puhumattakaan, ei euroja vastaan oteta. Miten ne nyt tilitettaisiin kassaankaan...
Ne euron nakoiset hinnat eivat ole euroja, vaan niin sanottua vapaasti vaihdettavaa valuuttaa (Y.E). Se tarkoittaa samaa kuin dollari. Ne ovat siis dollarihintoja. Dollareitakaan ei kannata yrittaa myyjille tyrkyttaa. Ne dollarihinnat ovat siella sen takia, etta ihmisten olisi helpompi vertailla hintoja pitkankin ajanjakson kuluessa. Siella kun tuo ruplan kurssi sahaa edes takaisin miltei paivittain, joten jokin pysyvampi hinta on tuotteen yhteydessa ihan jarkevaa ilmoittaa.
sinä olet jankannut asiasta jo niin paljon,että minä olen tullut siihen tulokseen,että sinä et voi vaihtaa valuuttaa virallisesti.syy tähän on joko yrität maksaa väärennetyillä euroilla tai olet täysi idiootti.usko jo että sinua kusetetaan sataa kurssin muodossa jos maksat euroilla jotain ostoksiasi Pietarissa.vastaan saat joka tapauksessa ruplia.älä matkusta ollenkaan jos tällainen pikku vaiva kuin valuutan vaihto saa aikaan tällaisen saatanan moisen kysely rumban.oikeastaan mitä vittua sinä kyselet selvästä asiasta jos et kuitenkaan usko mitä sinulle vastataan.jää kotiin se on meille muille Pietarin ystäville vain helpotus.
Jos tämä vuodatus oli minulle niin vastaus tulee tässä:
- Kävin jo Pietarissa.
- Sain vaihdettua eurot rupliksi laivalla vaikka tällä väitettiin, että se ei onnistu
- maksoin ostokset Pietarissa ruplina, vaikka joka paikassa olisi kelvannut eurot
- en käynyt suurissa tavarataloissa, jotka eivät ota euroja, mutta niissähän voi makssaa luottokortilla
- vaihdoin käyttämättömät ruplat laivalla takaisin euroiksi
Viesti tässä on se, että täällä annettuihin neuvoihin ei voi koskaan luottaa. Ja myös se, että Pietariin mennessä on turha vaihtaa ruplia.
Niin kai sitten, jos kerran näin on ja herra tietää, niin sitten on. Piste. (tuohon laivajuttuun en ota kantaa...)
Molo
Kävin viime tortaina nappaa kaverin ladorskajan junasemalta, siis sieltä minne suomen junat tulevat.
Olet aivan oikeassa, siellä käy takseille maksuksi eurot, minä olen ollut ihn väärässä, harmittaa kun on antanut sinulle ihan vääränlaisen kuvan.
Joutessani tinkasin kyytiä kotiin Primorskajan metrolle missä meillä on asunto, vaikka olinkin liikenteessä omalla autolla.
Nämä "taksi, tarvitsetko taxi" kyydintarjoavat pyysivät kyseisestä matkasta vain vaivaiset 30 €, miksi ihmeessä vaihtaa ruplia kun matkan voi tehdä noinkin edullisesti euroilla
Samoin Pulkovalta pääsee todella edullisesti euroilla keskustaan hotellihin, ei todelakaan kannata vaihtaa ruplia " masrutka" takseja varten, sehän olis ihan turhaa, kun noi eurot on niin pirun käteviä pieniin taksi maksuihin.
Muistan kerran kun vaihdoin taaloja suomessa venäjää varten, niin täti suositteli ostamaan vain isoja taaloja, kun ne on niin käteviä...
Mutta Maz, kylä me nyt uskomme, että olet tehnyt ihan oikein. katso vaikka:
- Vaidoin eurot rupliksi laivalla ( olipa yllätys, että onnistui)
- maksoin ostokset Pietarissa ruplina( olipa yllätys, että onnistui)
- suurissa tavarataloissa käy luottokortit( olipa yllätys, että onnistui)
- vaihdoin käyttämättömät ruplat laivalla takaisin euroiksi ( olipa yllätys, että onnistui)
Mutta pääasia oli, että et kuunnellut meidän "turhia / tyhmiä" neuvoja ja matka onnistui.
Mitäs muuten pidit Pietarista, missä kävit, mikä säväytti mikä vitutti. Mitä suosittelet muille
Venäjän federaation rahalain mukaan ainoa virallinen maksuväline on rupla. Jos maksat Euroilla, syyllistyt siis rikokseen !
Rupla on Venäjän virallinen valuutta. Rupla on vapaasti vaihdettava valuutta, sen vaihtaminen käy Lappeenrantalaisessa pankissa, raja-asemilla, venäläisissä pankeissa, hotelleissa, kadulla, aivan missä tahansa.
Euron hyväksyminen maksuvälineenä EU:n ulkopuolella on vastaanottajan tahdosta kiinni. Mm. Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa, Islannissa, Turkissa, Israelissa, Uzbekistanissa, Venäjällä.
Mielestäni Venäjällä seurataan hintoja enemmänkin dollarin kurssin mukaan, kuin euron.
Saahan sitä maksaa millä valuutalla tahansa, jos vastaanottaja suostuu siihen, mutta pitää seurata sitä kurssia, ettei tule tappiota.
Valitettavasti euron ja ruplan kurssien vertaaminen on hankalaa kurssien suuren eron takia. Varsinkin osto- ja myyntikurssi vaihtelevat paljon.
pitää pikkaisen kommentoida, kun tuli mieleen...
Käsittääkseni ruplan kurssi ei vaihtele Venäjälllä sen enempää kuin about missään muuallakaan maailmassa. Hotelleissa ja turistikaupoissa vaihtokurssi yleensä sucks oli maa mikä hyvänsä, pankeissa on jo parempi. Näin myös Venäjällä.
Mikä hassua (nyt liikun hieman heikoilla jäillä, eli joku oikaiskoon jos tietää paremmin), käsittääkseni Venäjällä valuutanvaihdon osto- ja myyntikurssien ero on laissa säädetty ja ero saa olla vain joitakin prosentteja (alle kymmenen?). Olen toisinaan ihmetellyt, miten valuutanvaihtopaikat Venäjällä tekee bisnestä kun ero on tyyliä osto 33,50 ja myynti 33.90. Eihän siinä jää sadasta eurosta mitään firmalle (n. euro) voittoa, etenkään kun eivät tee mitään tukkukauppaa... Esim. Suomessa "voittoprosentti" valuutanvaihdossa on huomattavasti isompi, oli liike mikä hyvänsä.
Yleisesti ottaen ruplia ei kannata vaihtaa Suomessa, junissa, lentokentilla tai hotelleissa. Vaihtokurssissa haviaa noin 5-10 prosenttia verrattuna siihen etta vaihtaa rahat vasta perilla rahanvaihtopisteessa.
Rahaa ei kannata myoskaan vaihtaa pankeissa, silla rahanvaihtopisteissa saa lahes aina paremman kurssin, tosin ero ei ole niin merkittava.
Vaihtokurssien spreadi on melko pieni, mista johtuen kurssi on usein varsin hyva, joskus saa jopa keskuspankin kurssia paremmin rahaa(!), tai siis ruplia.
Joo, tuo ero pankkien ja muiden pisteiden kanssa on about totta mutta menee tosiaan jo hifistelyksi, jonka merkitys alkaa painaa vasta jos vaihtaa tuhansia euroja. Suomessa ei kylläkään kannata vaihtaa periaatteessa.
Ja joskus Venäjällä tosiaan voi tulla tilanteita että kurssit ovat keskuspankkiakin parempia, mutta se sitten johtuu ko. pisteen surkeasta johdosta, joka ei tietenkään ole vaihtajien vika...:)
Tuli tästä mieleen että aikanaan ruplan romahduksen aikana muutaman päivän aikana pystyi tekemään tyhjästä pienoisen omaisuuden jos sattui sopivasti paikalle. Tapahtumahan sattui viikonlopun kynnykselle ja monen firman johto oli jo autuaasti siirtynyt datsalleen ns. nollaamaan raskasta viikkoa. No, tuloshan oli että myyjät kiltisti myivät tavaroita (ja siis jopa rahaa vaihtopisteissä...) koko viikonlopun about 1/3 tavaroiden arvosta (kun eivät muutakaan osanneet/voineet/kyenneet takemään) ennen kuin pomot maanantai-aamuna saapuivat pää kipeenä paikalle toteamaan tilanteen ja todennäköisesti pistettyään kauppansa kiinni menivät takaisin datsalle nollaamaan tilannetta ja laskemaan tappioitaan...
Mutta sellaistahan ei nykyään enää voi sattua, eihän........
Ruplat kannattaa vaihtaa pietarissa. Vika päivänä ylimääräiset voi vaihtaa takaisin euroiksi( tai NHP:hen). Jos vaihdettavat eurot loppuu, lisää voi nostaa automaateista. Tai myydä "kalkotkeja".
Isommat ostokset esim FOSP in puvut voi maksaa luottokorteilla.
Pidetään asiat yksinkertaisina. Ja mitä kari sanoi, se on muuten totta
www.safar.fi eli samaisen firman, joka vaihtaa mm. junissa ruplia, kotisivuilta löytyy firman valuuttahinnasto.
No, sitä ei vielä päivitetä, mutta kai se tulee joskus, kun sellainen valmiuskin näyttäisi olevan. Jos ei muuta niin on TOIMIESSAAN antaa hyvää ajantasalla olevaa suuntaa ruplan kurssista Venäjällä (jos lisää lukuun 1-2 ruplaa euroa kohti). Kannattaa tsekkailla silloin tällöin, jos vaikka alkaisivat päivittämään tätä.
Toisaalta sivulta löytyy myös Venäjän junien pohjapiirrokset asiasta kiinnostuneille. Nämä on VR-sivuilta otettu, mutta siellä vähän piilossa sitä etsivälle.
reissaaja
ps. Ainiin, morjensta Markolle. Jos se kesä nyt vihdoin tulisi paluusi myötä. Oli muuten Terijoella hyvät ilotulitukset lauantaina...:)
pani parastaan ja koko loma melkein kolme viikkoa oli yhtä auringon paistetta. Eka viikolla tihuutti parinapäivänä ja loput kaksi viikkoa selvisimme parilla ukkoskuurolla, eli sika makeet kelit
Paska, olisit tekstaillut mulle silloin viime lauantaina, liikuttiin kaverin kanssa terijoille, kun ostettiin remppa kamoja, näitkä meidän MB hopea nuolta...
Mut nyt voisit sitten soitella ihan aikuisten oikeasti, kun olet menosssa sinne päin., itse ajattelin vielä parinkuukauden viikonloput siellä suunnassa viettää.
Mie muuten tekstasin viestiä perjantaina. Ei kai sitten tullut perille, mikä sinänsä ei olisi eka kerta...
Pahus, oltiin koko päivä Pohj. Rivieran biitsillä ja siinä yhdessä baarissa missä on niitä terassiloosheja. Hjuva meininki, tarjottiin ohranan pojillekin snapsit sateen aikana, niin ja tytöille tietty...:)
Oli muuten jännä keli lauantaina. Tuntui etta jokapuolella 15km. säteen ulkopuolella tulee vettä, mutta Terijoella vaan paistaa. Olikohan se se "myrskyn silmä".
ne Terijoellakin ottanu järeemmät aseet käyttöön juhlapäivän kunniaksi ja karkoittaneet huonot kelit kemikaaleilla...;)
Samoja viikonloppusuunnitelmia mullakin. Torstaina illalla Repiniin ja sunnuntaina Tolstoilla pois. Eka reissu tänä viikonloppuna.
liikut terijoen suunalla, niin voitais käydä olusilla/ kafella jossain.
Meilaile
TV
marko135kg
[email protected]
sanoa, että älä sitten suotta vaihda niitä ruplia, kun niillä euroillakin pärjää, kuulemma
Onhan se se selvää, että taksi 30 € on kymmenen kertaa halvempaa kuin sama matka 300 ruplalla.
Muista tingata takseilta hintaa, vittuilla kovaan ääneen kalliiksi, että "vihreätkin" kuulee ja nappaa sitten taksi lennosta tai mene metrolla:)
Kuin joku voi maksaa taksista kolme kypää, vide vie, ja taksi tuo