Koneeni on aika vanha, joten mietin että jos ostan minkä tahansa läppärin halvallakin tai jopa käytettynä, niin saanko mahdollisesti kovemmat tehot kuin tällä pöytäkoneella?
Käyttöjärjestelmä: Microsoft windows xp professional
Suoritin: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz
Muisti: 1022MB RAM
DirectX 9.0c
Näytönohjain: ATI Radeon HD 3600 Series 512.0MB
Käyttöjärjestelmä: Microsoft windows xp professional
Suoritin: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz
Muisti: 1022MB RAM
DirectX 9.0c
Näytönohjain: ATI Radeon HD 3600 Series 512.0MB
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saat. Windows XP merkkaa jo että kyseessä ei ole nykyään kovinkaan tehokas pöytäkone...
Hyvän perusläppärin saa jo 400-500 euron hintaan.
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/SATC660D1C7/toshiba-15-6-kannettava-satellite-c660d-1c7
Meneekö tämä kannettava sitten heittämällä ohi?
Onko esimerkiksi prosessori tai näytönohjain tässä parempi vai huonompi?
Jos et pelaa tai ole kiinnostunut mistään vaativammasta, kuten videonkäsittelystä etkä välttämättä tarvitse kannettavaa, niin suosittelisin sinulle pitäytymistä vanhassa koneessasi, jos se muutoin toimii eikä ole esim. liian meluisa.
Käyttömuistin (RAM) lisääminen yhdestä neljään gigatavuun jo antaisi reilusti paremman käyttökokemuksen ja Windows XP.n uudelleenasennus tai kokonaan uusi (ilmainen) käyttöjärjestelmä vielä lisäisi sitä.
Pelailen kyllä jonkin verran ja surffailen netissä. Nykyinen pöytäkoneeni ei oikein jaksa pyörittää pelejä, ainoastaan vähän vanhempia joten ajattelin jos tuollainen jaksaisi vähän uudempia. Ei nyt tarvitse mitään nyky battlefield 3 tai muuta vastaavaa jaksaa pyörittää. Rahaakaan ei ole hirveästi käytettävissä joten tuota katselin.
Pelaan siis vain netistä ilmaiseksi ladattavia pelejä jos pelaan, eli tuon ei tarvitsisi pyörittää kuin sellaisia. Jos on vähänkään parempia tuon hintaisia kuin tämän hetkinen pöytäkoneeni, niin kelpaa minulle.
No heittämällä menee! Moninkertaisesti!
mennyt jo vuosia!
Tarvitsen linkkejä, koska olen korvaamassa tämän läppärillä. Mahdollisimman halpa joka kuitenkin menee prosessorissa ja näytönohjaimessa ohi.
Nykyisessä pöytäkoneessani on ilmennyt tökkimistä youtubessa. Videota katsoessa kuva pysähtyy mutta ääni kuuluu. Tämä kestää muutaman sekunnin, jonka jälkeen kuva hyppää siihen kohtaan missä ääni on menossa. Kyse ei ole netistä johtuvasta puskuroinnista. Tämä on myös yksi syy, miksi olen vaihtamassa.