Vinkkejä Krakovaan

menomono 12

Kertokaa mitä nähdä Krakovassa ja lähiympäristössä. Onko sieltä järjestettyjä retkiä esim. Austwitchiin ja Varsovaan tai jonnekin muualle lähiympäristöön?

5

694

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foxy

      Montako päivää olette perillä ? Kaikki kohteet ei ihan lähietäisyydellä.Nähtävää riittää.

    • KRK12

      Wieliczka (ainutlaatuinen huippuluokan nähtävyys, eli historialliset suolakaivokset - UNESCOn maailmanperintökohteiden listalla).

      Varsovan tilalle Zakopane ja Tatra-vuoristo?

    • annie star

      Järjestettyjä retkiä saa (pienistä) matka-/retkitoimistoista, joita oli vähän joka puolella keskustaa. Hintoja kannattaa vertailla, vaikka ei niissä suuria eroja ollut. Jos mielii usemmalle retkelle, kannattaa ostaa ne kerralla pakettina, jolloi saa alennusta. Me olimme Krakovassa 5 vrk ja kävimme Auschwitz-Birkenaussa, Wieliczkan suolakaivoksella sekä Zakopanessa. Retkipaketti taisi maksaa noin 90 e / hlö viime kesänä. Hintaan kuului kuljetus opastus (englanniksi) matkalla sekä kohteessa. Zakopaneen menimme pikkubussilla (meitä oli vain 10 hlöä) ja ajelimme mennessä moottoriteiden sijaan pikkuteitä, jossa näki kauniita maisemia ja kivoja pikkukyliä. Käväisimme myös Slovakian puolella, koska raja oli aivan lähellä. Retket olivat hyvin järjestettyjä. Varmasti omatoimisesti olisi päässyt halvemmalla, mutta eipä jaksettu siihen ryhtyä.

    • spymaps

      http://www.thespymap.com/

      Nää on tosi hyviä karttoja. Löytyy kaikki tarpeellinen majotuksista ja nähtävyyksistä "inside"-illanviettoelämään. Lisäks just sopivan kokosia ja taidolla kuvitettuja, oon suunnitellu monta Euroopan reissua iha vaan näiden voimin ja näitä paikallisten suosimia kohteita silmällä pitäen. Paperiversiot löytyy ainaki kaikista majotuksista joita kartoissa on mainittu.

      • menomono12

        Kiitos vinkeistä, viikkoa ajateltiin että ennättää jotain nähdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2231
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      726
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      711
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      71
      532
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      487
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      487
    10. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      484
    Aihe