Osaako kukaan heittää millä vuosikymmenellä tutkaa osattiin tehdä valemaaleja häiritätarkoituksessa? Vaikka nyt sitten tulemalla sisään taka- tai sivukeiloista? Olisiko 1950, 1960 vaiko joku muu vuosikymmen?
Uskokaa tai älkää, tämäkin kiinnostaa ufologia ja vieläpä hyvästä syystä.
Valemaaleilla maalaamaan.
8
64
Vastaukset
- Että näin
Sivu- tai takakeiloista en vuosilukuja varmuudella tiedä, mutta jo Normandian maihinnousussa tehtiin valemaaleilla laivasto, joka todellisuudessa oli kalastusveneitä mastoissaan soppiheijastimet.
Tekniikka, jolla tuupataan tarkasti tehoja sivu- tai takakeilasta on jonkin verran vaativampaa, mutta kyllä varmaan ainakin -60 luvulla onnistui. Sehän vaan tekee valemaaleja väärään suuntaan. Ei kovin hyvä harhautus.Tuolla voisi yrittää selittää jotain wanhoja tutkahavaintoja "ufoista". Nykyään kun on kaiken maailman SAR-tutkia adaptiivisine antenneineen, niin eipä taida valemaalien ujuttaminen niihin olla enään ihan yhtä helppoa.
Mikähän tuossa avauksessa oli vikana kun sille piti jonkun heti miinuspisteitä antaa. :)- o7fo7to7
kaksoisbalansoitu kirjoitti:
Tuolla voisi yrittää selittää jotain wanhoja tutkahavaintoja "ufoista". Nykyään kun on kaiken maailman SAR-tutkia adaptiivisine antenneineen, niin eipä taida valemaalien ujuttaminen niihin olla enään ihan yhtä helppoa.
Mikähän tuossa avauksessa oli vikana kun sille piti jonkun heti miinuspisteitä antaa. :)Kaikki tekniikkaa sivuavat avaukset ovat ilkeiden skepojen tekemiä. Siitä miinukset.
o7fo7to7 kirjoitti:
Kaikki tekniikkaa sivuavat avaukset ovat ilkeiden skepojen tekemiä. Siitä miinukset.
Heh, näin se kai sitten on. Vähän vain ihmettelin kun tuossa ei oteta millään tavalla kantaa ufoilmiöön. Se on harvinaisen neutraali kysymys, mutta selvästi joku veti siitäkin herneen nenäänsä. :)
En ole varma mitä tarkalleen ottaen haet, mutta -50-60 luvulla virhemaaleja ei välttämättä osattu muutenkaan suodattaa niin hyvin, eli valemaaleja saattoi tulla ympäristöstä helpommin kuin nykyään.
http://en.wikipedia.org/wiki/Radar#Clutter.No haen sellaisia "älykkäästi" liikkuvia maaleja joiden liikkeestä ufologi päättelee niiden olevan vieraan sivilisaation ohjauksessa. ;)
kaksoisbalansoitu kirjoitti:
No haen sellaisia "älykkäästi" liikkuvia maaleja joiden liikkeestä ufologi päättelee niiden olevan vieraan sivilisaation ohjauksessa. ;)
Pitihän se arvata. :D
Mutta eikö visuaalinen vahvistus tarvittaisi kuitenkin?
Kannattaa varmaan lukea tämä linkki.
http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB54/st08.pdf
Siinä kerrotaan mm. CIA:n ohjelmasta "Palladium", joka alkoi -60-luvun alussa. Ohjelman tarkoitus oli muistaakseni luoda valemaaleja Neuvostoliiton ilmatilaan.einari3 kirjoitti:
Pitihän se arvata. :D
Mutta eikö visuaalinen vahvistus tarvittaisi kuitenkin?
Kannattaa varmaan lukea tämä linkki.
http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB54/st08.pdf
Siinä kerrotaan mm. CIA:n ohjelmasta "Palladium", joka alkoi -60-luvun alussa. Ohjelman tarkoitus oli muistaakseni luoda valemaaleja Neuvostoliiton ilmatilaan.Täytyy kahlata tuo läpi paremmalla aikaa. Mitenkähän optisen harhan luominen, kai sekin on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901935
- 1131043
- 102965
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20737- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28574Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481