Miten jotkut vanhemmat voivat olla niin välinpitämättömiä kurinpidon suhteen? Tunnen eräät ihmiset, joka ei osaa pitää pientä lastansa aisoissa ei sitten millään. Olen jo miettinyt, millainen riiviö siitä tulee kun koulut alkaa... kenties koulukiusaaja? Lapsi puree, lyö, raapii, heittelee tavaroita, määräilee asioista ja sillä on jatkuvasti sellainen ilkikurinen ilme vielä että mitäs pahaa sitä seuraavaksi keksisi... eikä sillä ole yhtään kunnioitusta vieraita olevia kohtaan. Mutta vanhemmat eivät välitä yhtään! Isä katselee kyllä lapsensa toimintoja muttei puutu asiaan mitenkään! Miten joku hyvällä omallatunnolla olla välittämättä lapsensa käytöksestä ihankuin se olisi jotenkin normaalia? Jos tuo lapseni olisi minun niin häpeisin silmät päästäni!
Sitten yritetään muka siirtää lapsen huomio johonkin muualle tai sanotaan tyyliin "Matti, ei, ei saa" hiljaisella ja lempeällä äänellä, vaikka juuri on esim. lyönyt tai raapaissut vierasta eikä mitään rangaistusta teoistaan! Miksei jotkut vanhemmat tajua, että pallo on heillä, että heidän pitää pitää lapsosensa kurissa! Mikä siinä on niin hankalaa?
En tajua
2
291
Vastaukset
- Pumpulinössöt
Sitä kun katsoo näitä nykynuoria, jotka mm. haistattelee muille ihmisille ja räjäyttelee raketteja metroasemilla, ei voi muuta kuin ihmetellä samaa. Se on katsos tämä fyysisen kurituksen puute, sehän on nykyään laitonta, pitäisi vain silitellä päähän, että "Pai pai, ei saa Pekka-Irmeli tehdä noin, tui tui". Olen sitä mieltä, että fyysinen kuritus pitäisi ottaa uudelleen käyttöön. En tarkoita seinille heittelyä tai hakkaamista, mutta pieni näpäytys olisi hyväksi. Itse olen saanut pienenä mm. luunappeja, eikä tulisi mieleenkään ryöstellä mummoja tai vastaavaa.
- niinhänseon
Syitä voi olla monia. Yks ensimmäisistä on se, että pikkulasten vanhemmilla ei ole itsellään kokemusta kasvatuksesta. Eli he ovat saaneet "vapaan kasvatuksen" ja nyt eivät osaa muuta.
Toisena syynä on se, että kaikenlainen kuritushan on kielletty, eikä nykyvanhemmat osaa ratkaista, mikä on sitä sallittua kasvatusta/kuritusta ja mikä sitä kiellettyä.
Kolmas syy on se, että vanhemmat haluavat olla mieluummin kavereita lastensa kanssa, koska rajojen asettaminen ja niiden pitäminen on todella pitkä ja hankala prosessi, eikä siihen haluta/osata ryhtyä.
Jokainen vanhempi tietää, että kielto ja käsky ovat niitä, jotka saavat pikku Pekka-Irmelin raivoihinsa, ja tämä kaveri-vanhempi ei ole valmis kohtaamaan tilannetta. Todellisuudessahan lapsi ei menen rikki kielloista, säännöistä, tai käskyistä, vaan hän kokee huolenpitoa hänelle tulee turvallinen olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707