En tajua

kauhukakarat.,.

Miten jotkut vanhemmat voivat olla niin välinpitämättömiä kurinpidon suhteen? Tunnen eräät ihmiset, joka ei osaa pitää pientä lastansa aisoissa ei sitten millään. Olen jo miettinyt, millainen riiviö siitä tulee kun koulut alkaa... kenties koulukiusaaja? Lapsi puree, lyö, raapii, heittelee tavaroita, määräilee asioista ja sillä on jatkuvasti sellainen ilkikurinen ilme vielä että mitäs pahaa sitä seuraavaksi keksisi... eikä sillä ole yhtään kunnioitusta vieraita olevia kohtaan. Mutta vanhemmat eivät välitä yhtään! Isä katselee kyllä lapsensa toimintoja muttei puutu asiaan mitenkään! Miten joku hyvällä omallatunnolla olla välittämättä lapsensa käytöksestä ihankuin se olisi jotenkin normaalia? Jos tuo lapseni olisi minun niin häpeisin silmät päästäni!

Sitten yritetään muka siirtää lapsen huomio johonkin muualle tai sanotaan tyyliin "Matti, ei, ei saa" hiljaisella ja lempeällä äänellä, vaikka juuri on esim. lyönyt tai raapaissut vierasta eikä mitään rangaistusta teoistaan! Miksei jotkut vanhemmat tajua, että pallo on heillä, että heidän pitää pitää lapsosensa kurissa! Mikä siinä on niin hankalaa?

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pumpulinössöt

      Sitä kun katsoo näitä nykynuoria, jotka mm. haistattelee muille ihmisille ja räjäyttelee raketteja metroasemilla, ei voi muuta kuin ihmetellä samaa. Se on katsos tämä fyysisen kurituksen puute, sehän on nykyään laitonta, pitäisi vain silitellä päähän, että "Pai pai, ei saa Pekka-Irmeli tehdä noin, tui tui". Olen sitä mieltä, että fyysinen kuritus pitäisi ottaa uudelleen käyttöön. En tarkoita seinille heittelyä tai hakkaamista, mutta pieni näpäytys olisi hyväksi. Itse olen saanut pienenä mm. luunappeja, eikä tulisi mieleenkään ryöstellä mummoja tai vastaavaa.

    • niinhänseon

      Syitä voi olla monia. Yks ensimmäisistä on se, että pikkulasten vanhemmilla ei ole itsellään kokemusta kasvatuksesta. Eli he ovat saaneet "vapaan kasvatuksen" ja nyt eivät osaa muuta.
      Toisena syynä on se, että kaikenlainen kuritushan on kielletty, eikä nykyvanhemmat osaa ratkaista, mikä on sitä sallittua kasvatusta/kuritusta ja mikä sitä kiellettyä.

      Kolmas syy on se, että vanhemmat haluavat olla mieluummin kavereita lastensa kanssa, koska rajojen asettaminen ja niiden pitäminen on todella pitkä ja hankala prosessi, eikä siihen haluta/osata ryhtyä.

      Jokainen vanhempi tietää, että kielto ja käsky ovat niitä, jotka saavat pikku Pekka-Irmelin raivoihinsa, ja tämä kaveri-vanhempi ei ole valmis kohtaamaan tilannetta. Todellisuudessahan lapsi ei menen rikki kielloista, säännöistä, tai käskyistä, vaan hän kokee huolenpitoa hänelle tulee turvallinen olo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2118
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1684
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1177
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      929
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      885
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      696
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      622
    Aihe