Mikä olisi hyvä polttomoottorilla toimiva trimmeri okt:n

"Puutarhuri"

pihalle aidan ja muurikiven leikkaamiseen?? Minulla on sekä akkukäyttöinen jossa leikkuuterä ja sähkökäyttöinen siimaleikkuri. Akkukäyttöisellä rajaan nurmikon ja pensaan rajat ja on siihen tosi hyvä peli, tulee nääs siistiä jälkeä. Sähkötirmmeri on myös oiva peli niiden paikkojen ajeluun johon ruohonleikkurilla ei pääse. Mutta mutta, se johto....siis tarttuu vähän väliä johonkin ja meinaa hermo mennä. Niinpä olen päättänyt ostaa polttomoottorilla olevan siimaliekkurin mutta mikäs olisi hyvä. Kovin tehokas sen ei tarvi olla koska leikkaan vain ruohoa. Olin ajatellut tuota Partne colibri II jonka saisi nyt k-raudasta 99 eurolla, mutta ainakin vuonna 2010 sitä on tällä palstalla moitittu. Tosin en tiedä on sama kone, nyt on to II eikä pelkkä colibri. Onko siitä kova vaiva jos joutuu käyttämään 2-tahti bensaa. Mielellään ostaisin semmosen johon käy normi bensa.

3

1343

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä trimmerit ja raivausahat ovat 2 tahti koneella olevia jotka vaatii 2-3% öljyä bensan sekaan ! Älä osta sitä colibria, olen muutaman tavannut ja ei tahdo saada säätöjä kohdilleen ja muutenkin heikko peli.

      Stiili, Honda, Husku, Jonsse ... siinä ne merkit sitten ovatkin

    • "Puutarhuri"

      määpä keen k-rautaan kattoon noita vehkeitä. Ehkä tuo kolibri on vähän koykänen.

    • PihamiesPikkarainen

      Perkele, mitään aitoja tai kiviä trimmereillä leikata. Aitaleikkuri, siis pensasaita leikkuri on olemassa, sähköllä ja polttomoottorilla, kiviä leikataan timanttisahalla..että sikäli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      888
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      793
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      64
      720
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      644
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      487
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      479
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      467
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      31
      460
    Aihe