Riippuvuus Kuusta!

quusymbol

Nyt eletään lähes kuutonta aikaa. Varhain aamulla 21.5 klo 2.47 Kuu on täysin Maan varjossa. Minulla tämä näkyy fyysisenä voimattomuutena.
Hiukan auttaa, että on kirkkaat päivät ja että tilaisuus on liikkua omalla tontilla vaikka rikkaruohoja repimässä. Kevään kasvusto antaa jo itsessään uutta energiaa.

3

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuhullu94

      nyt kun kuu ei näy niin tunnen itseni todella väsyneeksi ja voimattomaksi, ja aurinkoiset päivät ovat olleet vähissä.. aina pilviä, aina sadetta, joten taivas ei näy. aina kun kuu on taivaalla, tuntuu omituisen virkeältä ja ehkä käyttäydyn vähän omituisesti.

    • Hoitokeinoksi

      Parhaiten saat energiaa, kun laitat savusaunan tulille ja grillin kuumaksi. Sitten nakkaat grilliin lihaa, lihaa ja lihaa. Porssua, makkaraa, pekonia, kanankoipia ja miksei nautaakin vartaissa. Herkuttelet lihasalla annoksella ja kurlautat lihanpalat alas pullolliselle täyteläistä punaviiniä. Sitten lähdet savusaunan lämpöön, käyt välillä pulahtamassa järvessä/meressä ja virvoittelet itseäsi siinä välissä hyvällä oluella. Saunomisen jälkeen haet piirongin laatikosta sen kuubalaisen sikarin, jota olet säästänyt viime joulusta tätä hetkeä varten. Menet laiturin nokkaan, otat mukaasi kossupullon ja sikarin... heität korkin veteen ja sytytät sikarin palamaan. Sitten katselet siinä luontoa, eläimiä ja kuuntelet ääniä. Hörpit kossua välillä ja katsot kun aamuaurinko nousee jo hyvissä ajoin. Sitten nukkumaan...

      Tuossa häipyy kuule aihan kaikki fyysinen voimattomuus. Sitä on ko uus miäs.

    • q-riippuvuus

      Viikon päästä 14.11 on kuuton aika. Jo nyt meikän ajatustoiminta on melko tahmeeta, alakulo hiipii kintereillä. Olen seurannut kuun vaikutuksia mielialaani kauan.
      Sillä on hiukan merkitystä jos sattuu olemaan selkeätä lähellä täydenkuun aikaa, mutta pilvisenäkin aikana olen pirteämpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7722
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5302
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      85
      4131
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      58
      2805
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      281
      2428
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      574
      2148
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      79
      2138
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      8
      1800
    10. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1176
    Aihe