Riippuvuus Kuusta!

quusymbol

Nyt eletään lähes kuutonta aikaa. Varhain aamulla 21.5 klo 2.47 Kuu on täysin Maan varjossa. Minulla tämä näkyy fyysisenä voimattomuutena.
Hiukan auttaa, että on kirkkaat päivät ja että tilaisuus on liikkua omalla tontilla vaikka rikkaruohoja repimässä. Kevään kasvusto antaa jo itsessään uutta energiaa.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuhullu94

      nyt kun kuu ei näy niin tunnen itseni todella väsyneeksi ja voimattomaksi, ja aurinkoiset päivät ovat olleet vähissä.. aina pilviä, aina sadetta, joten taivas ei näy. aina kun kuu on taivaalla, tuntuu omituisen virkeältä ja ehkä käyttäydyn vähän omituisesti.

    • Hoitokeinoksi

      Parhaiten saat energiaa, kun laitat savusaunan tulille ja grillin kuumaksi. Sitten nakkaat grilliin lihaa, lihaa ja lihaa. Porssua, makkaraa, pekonia, kanankoipia ja miksei nautaakin vartaissa. Herkuttelet lihasalla annoksella ja kurlautat lihanpalat alas pullolliselle täyteläistä punaviiniä. Sitten lähdet savusaunan lämpöön, käyt välillä pulahtamassa järvessä/meressä ja virvoittelet itseäsi siinä välissä hyvällä oluella. Saunomisen jälkeen haet piirongin laatikosta sen kuubalaisen sikarin, jota olet säästänyt viime joulusta tätä hetkeä varten. Menet laiturin nokkaan, otat mukaasi kossupullon ja sikarin... heität korkin veteen ja sytytät sikarin palamaan. Sitten katselet siinä luontoa, eläimiä ja kuuntelet ääniä. Hörpit kossua välillä ja katsot kun aamuaurinko nousee jo hyvissä ajoin. Sitten nukkumaan...

      Tuossa häipyy kuule aihan kaikki fyysinen voimattomuus. Sitä on ko uus miäs.

    • q-riippuvuus

      Viikon päästä 14.11 on kuuton aika. Jo nyt meikän ajatustoiminta on melko tahmeeta, alakulo hiipii kintereillä. Olen seurannut kuun vaikutuksia mielialaani kauan.
      Sillä on hiukan merkitystä jos sattuu olemaan selkeätä lähellä täydenkuun aikaa, mutta pilvisenäkin aikana olen pirteämpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      164
      10095
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      128
      4233
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3969
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      441
      3810
    5. 60
      3507
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      51
      2779
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2236
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1999
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1581
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1401
    Aihe