Riippuvuus Kuusta!

quusymbol

Nyt eletään lähes kuutonta aikaa. Varhain aamulla 21.5 klo 2.47 Kuu on täysin Maan varjossa. Minulla tämä näkyy fyysisenä voimattomuutena.
Hiukan auttaa, että on kirkkaat päivät ja että tilaisuus on liikkua omalla tontilla vaikka rikkaruohoja repimässä. Kevään kasvusto antaa jo itsessään uutta energiaa.

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuhullu94

      nyt kun kuu ei näy niin tunnen itseni todella väsyneeksi ja voimattomaksi, ja aurinkoiset päivät ovat olleet vähissä.. aina pilviä, aina sadetta, joten taivas ei näy. aina kun kuu on taivaalla, tuntuu omituisen virkeältä ja ehkä käyttäydyn vähän omituisesti.

    • Hoitokeinoksi

      Parhaiten saat energiaa, kun laitat savusaunan tulille ja grillin kuumaksi. Sitten nakkaat grilliin lihaa, lihaa ja lihaa. Porssua, makkaraa, pekonia, kanankoipia ja miksei nautaakin vartaissa. Herkuttelet lihasalla annoksella ja kurlautat lihanpalat alas pullolliselle täyteläistä punaviiniä. Sitten lähdet savusaunan lämpöön, käyt välillä pulahtamassa järvessä/meressä ja virvoittelet itseäsi siinä välissä hyvällä oluella. Saunomisen jälkeen haet piirongin laatikosta sen kuubalaisen sikarin, jota olet säästänyt viime joulusta tätä hetkeä varten. Menet laiturin nokkaan, otat mukaasi kossupullon ja sikarin... heität korkin veteen ja sytytät sikarin palamaan. Sitten katselet siinä luontoa, eläimiä ja kuuntelet ääniä. Hörpit kossua välillä ja katsot kun aamuaurinko nousee jo hyvissä ajoin. Sitten nukkumaan...

      Tuossa häipyy kuule aihan kaikki fyysinen voimattomuus. Sitä on ko uus miäs.

    • q-riippuvuus

      Viikon päästä 14.11 on kuuton aika. Jo nyt meikän ajatustoiminta on melko tahmeeta, alakulo hiipii kintereillä. Olen seurannut kuun vaikutuksia mielialaani kauan.
      Sillä on hiukan merkitystä jos sattuu olemaan selkeätä lähellä täydenkuun aikaa, mutta pilvisenäkin aikana olen pirteämpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe