Minulla on 2 gerbiiliä, molemmat poikia. Ovat olleet nyt meillä 2 viikkoa ja ovat n. 7 viikkoa.
Kun ostin ne, olivat ensin kilttejä mutta nyt vain purevat jos tarjoan kädestä herkkuja tai sit saavat sätkyjä ja juoksevat karkuun.
Miten saan ne kesyiksi ja niin että eivät purisi?
Niillä on iso lasiterra ja muutenkin paljon virikkeitä ja ympäristö on rauhallinen.
Gerbiilit säikkyjä ja purevat, mitä teen?
6
773
Vastaukset
- Kesytys ja totutus
No jos ovat eläinkaupasta tai "kaverilta" saatuja niin tuollainen käytös ei ole ihme, aluksi olivat kiltisti koska kaikki oli uutta mutta nyt kun ovat tottuneet niin ovat palanneet normaaliksi. Ei siinä auta mikään muu kuin kesytys ja käsittelyyn totuttaminen.
- Onneton alkup.
Miten ne voi kesyttää kun tarjoan kädestä herkkuja niin purevat sormista. Jo se kun kävelee terran ohi saa ne luikkimaan piiloon. Joskus jompi kumpi on äkki napannut herkun ja sit ryntää takas piiloon sitä syömään.
Kauan yleensä gerbiilien kysytys vie aikaa? - Edellinen
Onneton alkup. kirjoitti:
Miten ne voi kesyttää kun tarjoan kädestä herkkuja niin purevat sormista. Jo se kun kävelee terran ohi saa ne luikkimaan piiloon. Joskus jompi kumpi on äkki napannut herkun ja sit ryntää takas piiloon sitä syömään.
Kauan yleensä gerbiilien kysytys vie aikaa?Gerbiilit pitää vain napata käteen, eivät ne kesyinäkään käteen kiipeä. Aika riippuu kesyttäjästä, gerbiilistä ja kesyttämiseen käytetystä ajasta, jotkut kesyyntyvät jo viikon kuluessa jotkut taas eivät kesyynny kunnolla melkein koskaan.
Mutta täällä on erittäin hyviä neuvoja ja vinkkejä gerbiilin kesytykseen, joten lueskele yksityiskohtaiset tiedot ja neuvot gerbiilien kesytyksestä ja totutuksesta
http://www.gerbiili.info/foorumi/ - Anonyymi
Edellinen kirjoitti:
Gerbiilit pitää vain napata käteen, eivät ne kesyinäkään käteen kiipeä. Aika riippuu kesyttäjästä, gerbiilistä ja kesyttämiseen käytetystä ajasta, jotkut kesyyntyvät jo viikon kuluessa jotkut taas eivät kesyynny kunnolla melkein koskaan.
Mutta täällä on erittäin hyviä neuvoja ja vinkkejä gerbiilin kesytykseen, joten lueskele yksityiskohtaiset tiedot ja neuvot gerbiilien kesytyksestä ja totutuksesta
http://www.gerbiili.info/foorumi/Gerbiiliä ei saa vain väkisin nostaa kädelle…ne alkaavay pelkäämään kättä eivätkä totu koskaan..
- jep..
Ei gerbiilit ole koskaan kovin kesyjä, meidän nykyiset gerbut ovat vuoden ikäisiä, eivätkä mielellään ole kädessä, makupaloja kyllä ottavat kädestä mutta jos esim. käsi haisee ruualle tms. pahalle, purevat niin että nahka venyy.
Meillä on gerbiileille tehty 2-kerroksinen asumus, alakerroksena on lasiterra, ja sieltä menee "tikkaat" muoviseen dunaan jonka pohjaan on tehty reikä. Ovat paljon aktiivisempia ja vilkkaampia kun on enemmän tilaa liikkua. Itse ainakin huomasin, että pelkkä lasinen terra oli liian pieni kahdelle, eivät liikkuneet tarpeeksi (lihoivat) ja olivat "tylsistyneitä", nyt on tilaa vipeltää. - Anonyymi
Mun gerbiilit kiipeävät kädelle, kun laitan käden terraarioon ja annan niiden itse tulla. En edes yritä ottaa kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184