mikä on turistien määrä ja hotellien käyttöaste nyt toukokuun loppupuolella,noin silmämääräisesti ?
lentoja saaren ja mantereen väliltä oli peruttu,kai matkustajapulan takia ?
siellä olis nyt mielellään...
mites madeiralla
4
310
Vastaukset
Milloinkahan kysyjän mainitsemat peruutukset ovat tapahtuneet? Viime viikkoina lentoliikenettä Portugalissa ovat vaikeuttaneet lennonohjaajien tuntilakot, jotka ajoitetaan joillakin kriteereillä valituille viikonpäiville kriittisiin kellonaikoihin. Nämä lakot, jotka on toteutettu kolmena jaksona vuorokauden sisällä varhain aamulla. iltapäivällä ja illalla, ovat johtaneet lukuisiin lentojen peruutuksin ja lentoaikojen muutoksiin. Lakkojen syynä on kamppailu menetettyjen etujen palauttamiseksi.
Yksittäisiä lentoja saatetaan luonnollisesti peruuttaa, jos varauksia on riittämättömästi. Funchalin ja Lissabonin väliä liikennöivät TAP ja Easyjet. Viimeksi mainittu on saanut käytöönsä Lissabonissa koko terminaali 2. Muutos tapahtui 22.3., jolloin Madeiran ja Azorien lennot siirrettiin lähteviksi ykkösterminaalista.
Sekä Manner-Portugali että etenkin Madeira ovat voimakkaan säästökuuriin kourissa. Madeira on suosittu lomakohde mannerportugalilaisten keskuudessa. Palkkojen leikkaukset julkisella sektorilla, eläkkeiden leikkaukset ja etenkin keskiluokkaa rokottavat välittömien verojen korotukset vähentävät vapaa-ajan viettoon käytettävissä olevaa tuloa. Myös välittömät verot ovat nousseet muiden tuotteiden kuin välttämättömien elintarvikkeiden osalta. Madeiralla nousu on ollut Manner-Portugalia jyrkempi. Matkailuhalukkaata vähentää luonnollisesti myös huoli huomisesta, sillä yrityksiä menee konkurssiin päivittäin, mikä nostaa työttömyyttä. Maasta on tämän vuoden aikana lähtenyt siirtolaisiksi jo noin 60 000 ihmistä.
Matkailijalle Madeiran ongelmat tuskin kovin merkittävästi näkyvät. Niistä kertovat lukuisat tyhjät liiketilat ja myydään, vende-se -kilvet. Vain ostajia puuttuu. Köyhyysrajan alapuolella olevien määrä on pitkälti yli 20 prosenttia. Työttömien määrä on kohonnut yli 20 000, mikä tekee runsaat 16 prosenttia työllisestä työvoimasta.
Madeiran taloutta ovat heikentäneet paitsi Portugalin ja oma velkaantuminen ja kansainvälinen talouskriisi myös verovapaan alueen (zona franca) etujen väheneminen. Tämä on johtanut useiden kansainvälisten yritysten siirtymiseen paremmat veroedut tarjoaville verovapaille alueille.- ...
Kysyjä tarkoittanee Hispanian käyttämää veruketta myös Madeiran lentosarjojensa perumiseen:
"Olemme joutuneet perumaan kaikki lentosarjamme Azoreille, Maltalle, Pafokselle ja Hurgadaan vähäisen kysynnän vuoksi. " "lentoja saaren ja mantereen väliltä oli peruttu,kai matkustajapulan takia ?" Täällä Portugalissa kysyjän ilmaisu tulkittaisiin lennoiksi Funchalin ja Manner-Portugalin välillä. Meille 'manner' on Manner-Portugali, ei koko Eurooppa.
- v-i-s-a
""lentoja saaren ja mantereen väliltä oli peruttu,kai matkustajapulan takia ?" Täällä Portugalissa kysyjän ilmaisu tulkittaisiin lennoiksi Funchalin ja Manner-Portugalin välillä. Meille 'manner' on Manner-Portugali, ei koko Eurooppa."
niin minäkin tarkoitin,manner-eurooppaa en maininnut.
muutama päivä sitten 3/5 lennoista tuolla välillä peruttu.
tuskin oli eikä ollutkaan kysymys hispanian kuperkeikasta :)
lakkoilua siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085