Sain visa-laskun jossa ryan oli veloittanut sovitun lentomaksun. Yllätyin kun samalle päivälle oli Bravofly veloittanut 35,70e joka ilmeni visa-laskussa erillisenä veloiituksena.. Tätä summaa ei näy lentolipussa. (lennon paluu oli 16.5)
Mikä ihme tämä Bravofly comAGP turku 35,70 on? Onko kellään käynyt samoin?
Raikun lentomaksut
20
435
Vastaukset
- RYR
Ostit siis todennäköisesti välittäjältä eikä suoraan Ryanairilta. Sen kanssa or Ryanair pitkään taistellut ja jopa yrittänyt kieltää välittäjiltä omien lentolippujen myynnin. Ryanairin mielestä tämä on edelleen laitonta, vain he itse saavat myydä omia lippujaan ja ainoastaan www.ryanair.com sivuston välityksellä.
Jkv. tietoa Ryanairin oikeustaisteluista mm. tässä: http://www.ryanair.com/en/news/ryanair-wins-screenscraper-high-court-action (englanniksi). - siisiitop
Hah, siitäs sait, tyhmyydestä sakotetaan!
- Rita
Ostin lennon suorraan ryanin sivuilta, en muualta. Tyhmä en ole vaan veloitus on laiton.. En löydä Bravofly meiliosoitetta, vaan puhnumero. Onko kellään meiliä???
- bravofly
Bravofly on juuri sellainen tyypillinen välitysfirma, se teeskentelee viralliseksi Ryanair-lentojen myyjäksi (katso: http://www.bravofly.co.uk/content/en-gb/cheap-flight-tickets/ryanair-flights.html ), mutta sitä se ei ole. Onneksi nämä liput/varaukset ovat oikeita, eli lennolle pääset kyllä.
Ryanairin oikea osoite on tämä: http://www.ryanair.com/fi - Rita
Kiitos, tulin lennolta 16.5. Visa laskussa Ryan veloittanut lennon oikein mutta Bravoflyn laskutusta visalaskussa en ymmärrä. Mitään lisäpalveluita en ottanut , en edes piriority boardingia.
Nimenomaan Rakulta varasin lennon. Molemmille löytyy vaan puhelinnnumerot, laitan luottokunnan selvittämään asian. - bravofly
Vai oliko näin: Etsiskelit eri firmojen lentoja vertailusivuston avulla, luultavasti oli tämä juuri bravofly. Valitsit Ryanairin lennon, bravofly kysyi luottokorttitietoja ja ohjasi sinut eteenpäin, varsinainen lippu tuli ryanairilta. Palkkio lennon löytämisestä meni bravofly:lle. Miten muutoin olisi se saanut luottokorttitietosi? Ryanair ei käytä bravofly:n palvelua makasamiseen.
- Rita
Kuten sanottu, tilasin lennon Ryanin sivuilta:) Ryan oli veloittanut visalta oikean summan. Jos olisinkin mennyt bravoflyn sivuilta tilaamaan eiköhän se olisi veloittanut lennon ja välityspalkkion ja antanut raikulle omansa. Näin se toimii jos esim risteiloyn tilaan s-matkoilta. Ei laskussa ole muuta kun s-matkat.
- bravofly
Okay. Jostain se bravofly on kuitenkin Visa-korttisi tietoja saanut. Ei Ryanairilta, koska yhteistyökumppani se sille EI OLE, lähinnä pahoja vihollisia.
> eiköhän se olisi veloittanut lennon ja välityspalkkion ja antanut raikulle omansa.
Juu, olisi näin tehnyt, jos tämä Bravofly olisi Ryanin liittolainen. Raikku yrittää kuitenkin kaikkea mahdollista, ettei tämä välitys onnistu. Bravofly ei voi sinua edustaa, koska sen omat ostoskanavat on Ryanair yrittänyt sulkea, mutta vain osittain on siinä onnistunut.
Bravofly on nimetty Ryanairin viholliseksi mm. tässä: http://www.ryanair.com/en/news/improved-site-security-protects-consumers
Sen vuoksi Ryanairin kaikkia asiakkaita on häirinnyt ns. "Captcha" koodisivu, mm. Bravofly:n häätämiseksi. Suoja ei ollut riittävän tehokas, jouduttiin lopettamaan. - Rita
Sain meiliosoitteet molemmille kaivettua. Raikku vastaa 48 tunnin sisällä. Bravofly ilmoittaa maksun palvelumaksuna, Ryan airin varauksessa ei bravoflyta ole missään. Sitä vastoin jos lennon varaa ryanair/bravofly.com kautta on palvelumaksu selkeästi esillä 13e/henkilö. Missään tositteissa jotka tulivat raikulta ei näy bravoflyn palvelumaksua 35,70. Se vaan tuli visalaskuuni noin vain. Jatkan kirjeenvaihtoa ja jokin kopioimislinkki on bravoflylla sillä kuin muuten ovat visakortin numeron saaneet. Tosi yllättävä juttu, halpalentoyhtiöillä en ole vastaavaan törmännyt.. Tähän summaan en kuole, meni kuitenkin luottamus.
- FLY HIGH
VISALASKUSTA ILMENEE KENELTÄ VELOITUS ON TULLUT....KYSY LUOTTOKUNNALTA VELOITUSTIEDOT
- HEI JAA
DONKKI ....LENTOLIPUT OVAT TULLEET BRAVOFLYN RYANAIRILLE ILMOITTMAAN OSOITTEESEEN....BRAVO FLY VÄLITTÄÄ OHJELMAN KAUTTA OSOITE JA MAKSUTIETOSI RYANIN JÄRJESTELMÄÄN JA RYAN AIR EI EDES TIEDÄ KENEN KAUTTA NE TULEVAT
- HEI JAA
OLET VÄLITTÄNYT MAKSUTIETOSI BRAVOFLYL:LLE JOKA ON SIIRTÄNYT NE EDELLEEN RYANIN LASKUTUSJÄRJESTELMÄÄN
MUTTA BRAVOLTA VISA VELOITUS MENEE LUOTTOKUNNALLE
- RYR
> Bravofly ilmoittaa maksun palvelumaksuna
Juuri näin, Bravofly. Bravofly on laiton myyjä, mikset ole ostanut suoraan Ryanairilta, älä syytä lentoyhtiötä. - ei palvelumaksuja
Me ostimme Raikun lippumme suoraan Raikun sivuilta, maksoimme siitä mitä tilasimme (mm. matkalaukut ruumaan jne). Mitään ylimääräisiä veloituksia ei Visalaskuun tullut.
- opserveri
SIIS KERTAUSTA
Kun haluatte lentoliput ryanilta, Estonian Airilta, Wizziltä, Norwegianilta, Air balticilta niin menkää näiden lentoyhtiöiden OMILLE sivuille ,,,EI HAKUKONEIDEN kautta
saatte liput ilman ylimääräisiä nettimatkatoimistomaksuja....
hyvä hakukone
www.vertaa.fi
www.poptravel.fi- opserveri2
HAKUKONEET antavat usein nettimatkatoimistojen hintoja, joissa ei MUKANA
PALVELUMAKSUJA
- eevala
Et ole ainoa! Tänään huomattiin sama, lentojen varmistus tuli Bravofly:lta vaikka lennon varaus oli tehty nimenomaan Ryanairin sivuilta. Ei ole ensimmäinen kerta, kun raikun lentoja varaan, eli ihan normaalit kysymykset esitti kuten ennenkin. Nyt Bravofly on jotenkin päässyt väliin ja ottanut välistä maksua. Miten teidän lentojen kanssa kävi? Saitko sähköpostilla ketään kiinni ja saitko rahoja koskaan takaisin?
- Mimmuli23
Sama juttu täällä... Varauksen tein Ryanairin sivulta suoraan - ja varmistus tuli Bravoflylta... Eikä myöskään ollut eka kerta, kun Ryanairin sivuja käytän.. Eka kerta meilläkin kun näin kävi. Laitoin heti viestiä Luottokuntaan ja pankille..Katsotaan, kuinka käy..
- erwerewrewtrtertr
Mimmuli23 kirjoitti:
Sama juttu täällä... Varauksen tein Ryanairin sivulta suoraan - ja varmistus tuli Bravoflylta... Eikä myöskään ollut eka kerta, kun Ryanairin sivuja käytän.. Eka kerta meilläkin kun näin kävi. Laitoin heti viestiä Luottokuntaan ja pankille..Katsotaan, kuinka käy..
Aika uskomatonta, minä peruisin heti matkan.
En ymmärrä mitän Bravofly voisi päästä väliin, jos on kirjoittanut selaimeen ryanair.com ja tilannut sieltä normaalin systeemin mukaan.
Muistakaa muuten, että mikään bookryanair tai vastaava ei ole Ryanair - - a
erwerewrewtrtertr kirjoitti:
Aika uskomatonta, minä peruisin heti matkan.
En ymmärrä mitän Bravofly voisi päästä väliin, jos on kirjoittanut selaimeen ryanair.com ja tilannut sieltä normaalin systeemin mukaan.
Muistakaa muuten, että mikään bookryanair tai vastaava ei ole Ryanairhttps://www.bookryanair.com itseasiassa on ryanairin lipunmyyntipalvelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194689
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741524Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2451395Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651033