Minun päätäni särkee siis lähes joka päivä. otin käyttöön päänsärkykalenterin ja kolmenkymmenen päivän aikana päätä on särkenyt 15 kertaa. (Eli ns. joka toinen päivä)
Pitäisikö mennä lääkäriin?
Olin jo kerran, kun iski hirmuinen migreeni, mutta omalääkäri vain tokaisi, että olen liian kevyt migreenilääkitykseen (painan 46-48 kiloa)
Joskus päänsärky on tosi kovaa ja päänsärkylääkkeet eivät auta.
Ei tämä päänsärkylääkkeiden popsiminen muutenkaan terveeltä hommalta vaikuta, kun joutuu lähes joka päivä ottamaan buranaa tai naxproxenia.
Lähes jokapäiväinen päänsärky 14 -vuotiaalla
2
246
Vastaukset
- Ei niin särkyinen
Itsellä on perinnöllinenmigreeni. Säryt vaivanneet pahimmillaan useita kertoja viikossa, ja nerokas neurologi (jolle muuten kannattaa mennä varmuuden vuoksi) määräsi tietysti jotain aikuisten pillereitä. Eihän niistä mihinkään ollut niin nuorella iällä, mutta sitten sain tilalle Imigran-nenäsumutteen. Lääke ON ikävä käyttää, valuu suuhun ja maistuu pahalta, mutta toisaalta tehoaa useimmiten.
Neurologi myös sanoi, että estolääkitystä harkitaan yleensä, jos kohtauksia on kaksi kuukaudessa. Itsellä enemmänkin kaksi viikossa. Tällöin ikää oli kuitenkin vasta 12 vuotta ja asia jätettiin sikseen.
2009 keväällä menin uudestaan neurologille, joka määräsi estolääkityskuuriksi atacandin. Tämän puolen vuoden ajan särkyä oli oikeastaan useammin, mutta lääkityksen loputtua kohtaukset ovat harventuneet selkeästi. Nykyään poden migreeniä muutaman kerran vuodessa. Tämä näkyy myös koulussa, tämä puoli vuotta riitti pudottamaan vuosittaiset poissaoloni 120:stä kolmeenkymmeneen.
Eli kannattaa ihmeessä käydä lääkärissä, ei siitä migreenistä ole mikään pakko kärsiä. Selvitä myös, millainen vakuutus sinulla on: minun vakuutukseni korvasi käynnit yksityisellä, magneettikuvauksen, jopa lääkkeitä! - monta vaikuttajaa
Sinulla voi olla jo särkylääkkeistä johtuvaa päänsärkyä.
Nenäsumutteena voit ikäsi puolesta käyttää migreenilääkitystä.
Ymmärrän kuitenkin niin, että sinulla on muuta päänsärkyä yleensä ja vain joskus migreeniä.
Oletko miettinyt, mistä päänsärky johtuu? Ovatko hartiasi jumissa? Hieronta ja liikunta auttaa. Istutko koulussa hyvässä asennossa vai onko selkäsi ja hartiasi lysyssä? Nukutko sopivasti eli riittävästi, mutta et liikaa? Syötkö terveellisesti. Liikutko riittävästi ja onko liikuntasi riittävän monipuolista? Aiheuttavatko jotkin ruoka-aineet ja limukoiden lisäaineet päänsärkyä? Miten kuukautiskiertosi pelaa päänsärkyjen kanssa yhteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20811930
- 585569
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k233014Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html482900- 472535
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342105Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471969- 381955
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131931Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71827