Volvo V50 vm. -10 Ilmastointi ei puhalla kylmää vaikka A/C on päällä.
Osaako kukaan sanoa, että saadaanko itse toimimaan jollakin konstilla.
Ilmastointi ei toimi
12
6467
Vastaukset
- ice....
Menehän huollattamaan laite, kylmä-aineet on karanneet pois.
- Mekatsu70
Minulla ihan sama ongelma. Tarkistin konehuoneesta kompressorin sulakkeet ja ilmastoinnin numero 27. Kaikki ehjiä, mutta ei tule kylmää. Ainoa vaihtoehto taitaa olla viedä auto ilmastointijärjetelmän huoltoon eli täyttöön?
- näin on..
Aivan varma juttu että kylmä-aineet ovat karanneet ulos, laite pitää huollattaa ainakin 2v välein, kylmä-ainetta on 900g, uudemmissa ei ole kuin 450g, aine haihtuu omineen, se ei ole mikään vika, toki vuoptokin voi olla kyseessä, mutta huoltaja laittaa asennuksen yhteydessä väriainetta sisään ja tarkistaa erillisellä laitteella onko vuotoja.
- turhaa rahastusta
näin on.. kirjoitti:
Aivan varma juttu että kylmä-aineet ovat karanneet ulos, laite pitää huollattaa ainakin 2v välein, kylmä-ainetta on 900g, uudemmissa ei ole kuin 450g, aine haihtuu omineen, se ei ole mikään vika, toki vuoptokin voi olla kyseessä, mutta huoltaja laittaa asennuksen yhteydessä väriainetta sisään ja tarkistaa erillisellä laitteella onko vuotoja.
jossain on jotain vikaa tai vuotoa jos noin uudessa autossa ei jäähdytys pelaa.
Tuo 2v huoltoväli on markkinamiesten puhetta, ehkä sitten vanhemmiten, mutta ei uudehkoissa autoissa. - Anonyymi
näin on.. kirjoitti:
Aivan varma juttu että kylmä-aineet ovat karanneet ulos, laite pitää huollattaa ainakin 2v välein, kylmä-ainetta on 900g, uudemmissa ei ole kuin 450g, aine haihtuu omineen, se ei ole mikään vika, toki vuoptokin voi olla kyseessä, mutta huoltaja laittaa asennuksen yhteydessä väriainetta sisään ja tarkistaa erillisellä laitteella onko vuotoja.
11 vuotta ollut minulla autossa kylmäaineet sisällä ilmastoinnissa.
- Mekatsu70
No niin. Järjestelmä täytettiin eilen ja tänään tyhjä. Kompura naksui aika pahasti, kun kaasu alkoi loppumaan. Laittoivat väriaineen mukaan ja ensi viikolla sitten etsivät vuotoa. Yritin itse paikantaa vuotoa putkistossa, mutta ei ainakaan minun silmiin löytynyt. Toivottavasti ei ole kompuran laakeri tms.
- kylmä kesä..
Ei sitä vuotoa pelkällä silmäälä havaitse, asentajalla on laite mikä havaitsee vuotokohdan väriaineen perusteella, outoa että vuotoa ei huomattu heti, vai tarkistettiinko se heti täytön jälkeen.
- Esdrt
Et sä sitä vuotoa paljaalla silmällä näe. Hellou!!!!!!!!!!!!!!!
- Ei Puhalla kylmää
2-ja puolivuotta vanha volvo. Ilmastointiaine hävinnyt, vuotoa ei löydetty. laitteisto täytettiin. nyt toimi taas.
- Mekatsu70
Juu UV valolla tarkastettiin ja myös haistelijalla yritettiin paikantaa vuotoa. Vuotokohtaa ei ole löytynyt. Olen nyt tarkemmin selvittänyt tuota täyttöprosessia ja ilmeisesti kaikki täyttölaitteet eivät sovellu sittenkään tuon V50 ilmastointijärjestelmän täyttämiseen oli vuotoa tai sitten ei. Matalapaine puolelta ei välttämättä pystytä koko järjestelmää täyttämään vaan pitää liittää myös korkeapaine puolen täyttö kiinni? Tuo täyttöpiste löytyy keilasta ns. huoltoliitin. Matalapaineen puolelta ei kuulemma välttämättä aukea tuo ohjausventtiili, jolloin kaasut eivät kulkeudu koko järjestelmään? Kokemuksia?
- Saita1
Missä on edullisin paikka pk-seudulla tehdä täyttö?
- Anonyymi
Mulla täytettiin ei ole vuoroja. Toimii silti vaan max 10min. Sitten tulee haaleetailmaa. Taitaa olla komppania magneetti paskana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237