MIKÄ NIMEKSI???

NIMI+RUOKINTA! :)

Moikka! Meille on tulossa mustavalkoinen uros kissanpentu.
Mutta kissalls ei ole nimeä! Nimi ei saisi mielellään olla Ihmisen nimi, Tai mikään yleinen esim: Mirri Tulisiko joku kiva nimi mieleen? :)

Mitä hyvää kissan ruokaa kannattaa pienelle kissalle antaa? :)

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissanainen-82

      "Mitä hyvää kissan ruokaa kannattaa pienelle kissalle antaa?"

      Mitä vähemmän ruuassa on kasviperäisiä ainesosia, sitä parempi. Muista, että kissa on lihansyöjä - kissat eivät syö porkkanaa! Pyri välttämään ruokia, joissa on viljaa, koska se saattaa aiheuttaa ajan kanssa virtsakiviä ja eläinlääkärillä käyminen on kallista. Vilja ei kuulu kissan ravintoon ja se saattaa lisäksi allergisoida. Lue kissanruokien tuoteselosteita!

      Pennulle penturuokaa niin paljon kun se jaksaa syösä niin kauan kun se kasvaa. Pentu tarvitsee paljon energiaa eikä sitä riitä aikuisten sapuskoissa, varsinkin jos niissä on turhana täyteaineena kasviperäisiä ainesosia. Kuivamuonaksi pentuversio (niissä on pakostakin hiukan kasviperäisiä juttuja mukana, mutta älä ota sellaista,jossa mainostetaan vihanneksia).

      Nimi? Mikä on lempihenkilösi lempileffassasi? Tai lempparikirjassasi? Kyllä se löytyy kun mietit itse. :)

    • Kurnau_88

      http://www.xestia.net/nimikone/pets.php

      Googletin sinulle nimikoneen :)

      Meille tuli myös kissa noin kuukausi sitten ja sen nimi oli jo Misse. Mietittiin sitten, josko nimi vaihdettaisiin ja keksimme, että kun kissa naukaisee jonkun sanan kohdalla niin se on sen nimi. :D
      No, kissa naukaisi, kun puhuimme kaverien kanssa mm. viemäristä, sytkäristä, kahvin keittämisestä ja imuroinnista :) Eli ei toiminut homma.
      Päätimme sitten jättää Misse nimen, vaikka se on jotenkin niin kulunut :DD

      Joskus pienenä meille tuli kissanpentuja ja annoin yhdelle nimeksi Mustikka. No, ajansaatossa äitini antama lempinimi jäi kissalle ja se nimi oli Harmis. Sen äiti keksi siksi, että kissa oli harmaa ja siitä oli harmia :DD Ja niin kissan nimeksi jäi Harmis.

      Myös joskus eräs kissamme sai nimen Nenukka siitä, että sen alkuperäinen kutsumanimi oli Nenäpilkku. Voit arvata, oliko kissalla soma musta pilkku nenällään :) Se kissa olikin sitten mustavalkoinen kuten sinun tuleva kissukkasi :)

      Tulipa mieleeni kertoilla kissan nimi tarinoita, jospa sinua kiinnostaisi niitä lukea :) Eli kissan nimi voi tulla mistä vain, eikä nimen antamista kannata niin vakavsti ottaa :DD

      Itselleni tulisi mieleen ensimmäisenä kissanpennusta mieleen jotkut lempinimet, jotka voisivat jäädä elämään:
      Mussukka,
      Muru,
      Murmeli,
      Mauku,
      Katti,
      Kissu,
      Nassu,
      Missu,
      Vaavi,
      Purina,
      Kurnau
      Söpsä...

      Tulikin mieleeni, että pienenä naapurissamme oli mustavalkoinen uroskissa, jonka nimi oli Rontti :DD

      Mutta tosiaan, älä ota paineita nimen antamisesta. Ehdit keksiä nimen sitten, kun kissa on teillä kotona ja voit katsoa miten se käyttäytyy, jolloin tuleva nimi sopisi kissalle :)

    • mäh

      mäkin ootin et ajan kans se nimi tulee... nyt tää raukka sit on drop-cat... kun se tippuu koko ajan jostain..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe