Apua koulutukseen?

Mitä ootte mieltä, mikä nyt on se oikee tapa kouluttaa koiraa?

Meille ois tulossa narttu, aika isokokonen ni pitäskö ihan nameilla vai miten?

Iso on siis joku 80kg

luekselin
http://www.viihdetta.fi/viihde/?q=content/paras-koirankoulutustapa
357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Teemme minkä voimme, mutta emme lupaa enempää!

Äänestä

No tämä on sellainen asia josta saat miljoona erilaista vastausta.. Mutta itse suosittelisin että tutustut omaan koiraasi, katso mikä sitä motivoi. Jotku innostuu nameista jotku leluista ja joillekin riittää pelkkä sinun huomiosi. Kaikki koirat ovat erilaisia eikä kaikki koulutustavat sovi kaikille.
Itse käytän eri tapoja eri tilanteissa. Jos opetan vain temppuja, kuten kierimistä yms. käytän nameja ja naksutinta, muissa tilanteissa oikeastaan vain minun omia kehujani, kylkeentaputusta ja kehusanoja. Välissä pitää olla todella jämäkkä ja välissä pitää olla pirteä, joskus koiraa kiinnostaa enemmän, joskus vähemmän.

Opit kyllä ajan kanssa miten saat koirasi kiinnostuksen itseesi. Ja jos olet yhteyksissä kasvattajaan, kannattaa kysellä mikä motivoi koirasi vanhempia niin saatat saada vähän viitettä siitä mistä kannattaa lähteä liikkeelle.

PS. Yksi tärkeä vinkki mikä pätee kaikkiin koulutustapoihin! Jos turhaudut, lopeta siihen ja kokeile hetken päästä uudestaan! Niin saat pidettyä koulutuksen mukavana molemmille osapuolille!

Äänestä

Yks mitä monet ihmiset suosittelee on tää koiran selättäminen, mutta en suosittele sitä kokeilemaan. Jos sä sen koiran selätät sille tulee ristiriitasia tunteita omistajaa kohtaan. Lisäks jos koira on varsin pelokas jo luonteeltaan se voi purra omistajaa, koska selättäminen pelottaa sitä. Joihinkin koiriin tää tekniikka voi tepsiä, mutta en kyllä menis ite leikkimään tällä. Varsinkin jos kyseessä on iso koira millainen teillekin on tulossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sofia968 kirjoitti:

Mitä ootte mieltä, mikä nyt on se oikee tapa kouluttaa koiraa?

Meille ois tulossa narttu, aika isokokonen ni pitäskö ihan nameilla vai miten?

Iso on siis joku 80kg

luekselin
http://www.viihdetta.fi/viihde/?q=content/paras-koirankoulutustapa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu