Kihlautuminen, liian aikaista?

Harmistunut

Mie haluaisin kihloihin, ukon mielestä vissiin ois liian aikaista, vähän vanhan kansan mies.

9kk ollaan palttiarallaa seurusteltu, tunnettu sitä ennen vaikka kuinka monta vuotta.

Tosin haluaisin palajon muutakkii kuten muuttaa yhteen edes, mutta odotetaan nyt että tulee heinäkuussa pois armeijasta ja katotaan taas.

Oisko liian aikasta kihlautua/muuttaa yhteen, kun on 9 kk seurustellu?

4

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen28v

      Siis kuinka nuori olet?

    • tituriina

      Mielestäni ei ole, onhan ihmiset menneet kihloihin tai muuttaneet yhteen jo parinkin kuukauden seurustelun jälkeen. :) Ja te kerta ootte tuntenukki toisenne jo kauemmin.
      Ihan miten teistä itestä tuntuu :)

      Ite oon seurustellu poikaystäväni kans 10kk, ja kans odottelen et armeijasta tulee ens tammikuus. (Ja ite siis oon häntä vanhempi.)
      Täs innolla odottelen, ku vähä puhettaki on ollu, et josko nyt vuosipäivänä, tai loppuvuonna, tai silloin tammikuus tulis se kosinta... (:

      Mut se ollaan sovittu et kun hän pääsee armeijasta, niin yhteiseen asuntoon muutetaan. :)

    • Rouva19

      Mielestäni 9kk ei ole liian vähän. Minä ja mieheni oltiin seurusteltu vuosi ja kolme kuukautta kun mentiin kihloihin ja kihloissa oltiin viisi kuukautta kun mentiin naimisiin, tunnettu oltiin kaksi vuotta.

      Jokainen tekee itse omat ratkaisunsa ja jokainen pari itse tietää aikansa ja paikkansa ja tilanteensa. Minusta on epäkohteliasta alkaa yleistämään yhden tai kahden tai vaikka viidenkään tai viidenkymmenenkään aikaisin kihloihin menneen parin kohdalla, ettei se toimi. Jokaiseen parisuhteeseen kuuluu vain ne kaksi ihmistä, ja ne kaksi tietää ja tuntee toisensa ja tekee päätöksensä sen mukaan.

    • rohkeasti vaan

      Olen samaa mieltä kuin edelliset, eli jos tuntuu molemmista hyvältä, niin mikä ettei. Mutta tosiaan molemmista, ei toista voi siihen pakottaa tai painostaa. Mutta muuttakaa nyt ensin yhteen, katsokaa sitten sitä kihlautumista :) itse muutin avomieheni kanssa yhteen vähän yli kolme vuotta sitten ja hetken päästä olin sitä mieltä, ettei meillä ole yhteistä tulevaisuutta. Mutta siitäpoä se tasoittuu, nyt yllätin sen katselemasta kihloja netistä ja ajattelin että jos sieltä kosinta tulee niin annetaan mennä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      1626
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      81
      1592
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      378
      1578
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      81
      1348
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      48
      1251
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      37
      1105
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      260
      1060
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      164
      932
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      895
    10. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      887
    Aihe