Ajan työni puolesta lähes päivittäin kantatie 54:ää.
Mistä tulee niitä uunoja jotka ajavat 100km/h rajoitusalueella alle 80km/h ???
80km/h alueella körötellään sitten alle 70km/h.
Ja minä olen se joka ajaa ohitsenne, jota sitten päivittelette "onpa siinä kauhea kaahari, kortti pois tuollaisilta!!" vaikka ajan aivan sääntöjen mukaan!
AJAISITTEKO NOPEUSRAJOITUKSIEN MUKAISESTI?
9
334
Vastaukset
- wfQFQEWFRQWERFQWFR
juu ajan reilua satasta satasen aluella paitsi niissä paikoissa mis olen hirviä ja peuroja väistelly 25v aikana kun 54sta ajellu päivittäin enkä aio kuulua täst edeskään siihen joukkoon joka niitten kans kolaroi.
esim säästö karien jälkeen riksuun päin mennes kannattaa vast siin kormun suoralla ajaa sitä satast ja sit taas tiilitehtaantien äjlkeen jo varovaisemmin
80 alueilla ajan kaheksaakymppiä mut tarkkana pitää olla.
jos kaikki ajaa auton mittarin mukaan ni nehän näyttää aina vähän yli ja eri autoissa enemmän tai vähemmän.
navigaattoristahan näkee sen todellisen nopeuden et paljonko oman auton mittari valehtelee - bncnbvvb
Jos osaat ohittaa, niin mikä ihme on ongelmasi? Nopeusrajoitus on suurin sallittu nopeus, ei mikään pakollinen miniminopeus. Tien kunnot alkaa olemaan suomessa jo heikommat kuin puolassa, joten todellakaan aina ei sitä maksiminopeutta ole edes turvallista ajaa. Tosin päätin että alan itsekin kaahaamaan sitten kun ei enää seiso. Ostan vielä uuden kiiltävän bemarin, jotta naapuritkin ongelmani näkevät.
- Namuski
Heh, tää oli hyvä! Se 100km/h on tosiaan maksiminopeus, aloittaja voisi vähän miettiä sitäkin puolta..
- niinpäniin...
"Ja minä olen se joka ajaa ohitsenne, jota sitten päivittelette "onpa siinä kauhea kaahari, kortti pois tuollaisilta!!" vaikka ajan aivan sääntöjen mukaan! "
Mistä tiedät että päivittelevät? Ettet nyt vaan halua tehdä vähän liian suurta numeroa itsestäsi? Sen kun ohittelet, what's the problem?
Ihan turha alkaa vääntämään väkisin jotain road ragea, kun kuitenkin pääset ohittamaan. Rauhoitu, kaikki on hyvin. - vilkun käyttö
Yleensä ne selvästi alle rajoitusten alle ajajat ovat iäkkäämpiä kuskeja. Heillä ei ole enää kiire mihinkään ja refleksit ehkä senverran hidastuneet, että kannattaa ajaakin varovaisemmin. Sallittakoon tämä heille. Ajaahan tiellä toki rekkojakin, joiden suurin sallittu on 80 km/ t, samoin traktoreita, leikkuupuimureita sun muita hitaampia ajoneuvoja, jotka kuitenkin on ohitettava, jos aikoo ajaa sitä satasta tai vähän yli.
Ajettuani työn takia parikymmentä vuotta päivittäin 54-tietä Riksusta länteen, kehitin mielessäni termin "loppilainen kääntyminen". Sitä kohtasi varsin usein nimenomaan Lopen alueella ja se meni näin: Edelläsi ajava auto alkaa vähitellen hidastaa vauhtiaan ilman näkyvää syytä. Seuraavaksi syttyvät jarruvalot, ilmeisesti kaveri on kääntymässä seuraavassa risteyksessä, enää pitäisi tietää että mihin suuntaan. No siinä risteyksen kohdalla sitten kun alkaa kääntää ratista etupyöriä pistää samalla vilkun päälle.
Maaseudun kyläteillä tuttujen kanssa ajellessa tuollainen kääntyminen toimii, mutta 54-tien vilkkaammassa liikenteessä ja kovemmissa nopeuksissa saattaa aiheuttaa suotta vaaratilanteita. Eli takaa tulijalle pitää riittävän ajoissa antaa vilkulla tieto, että ollaan kääntymässä ja todella jo ennen jarruvaloja. - on
Ne hidastelijat on siellä näitä "huolellisia ja turvallisia" kuljettajia jotka ajavat n 65 km/h joka paikassa. Sieltä kantatieltä keskustaan vauhti on sama, riippumatta nopeusrajoituksesta. Sitten kun on pysähdytty kerran jossain niin sitten ei ajeta kun 35 max.
Ja toi kääntymisjuttu pätee kyl ihan joka paikassa. ei vain maalaiskylissä. puhumattakaan sitte ympyröistä joissa vilkutellaan minne sattuu. - Ei kiirettä
Minä ajan navigaattorin mukaan täsmälleen sallittua nopeutta , muut menköön ohi jos siltä tuntuu .
- Jännä paikka
Sillä tiellä sen verran mualaisia millä ei kiirus ja kun ne pöntötkin pelottaa ja auton nopeusmittarikin valehtee näyttämällä liikaa, niin paree ajaa reilusti alle.
- ero 30 km/h
Japsiauton mittari kun näyttää noin 10 km/h enemmän kuin oikea nopeus, ja kun varovainen kuski ottaa vielä sellasen 10 km/h varman päälle hitaamman nopeuden niin sehän ajaa sillon 20 km/h alle ylimmän sallitun tienopeuden. Sitten nää kärsimättömät bemarimiehet kun ajaa 10 km/h yli sallitun niin ei ihme, jos autoilla on nopeuseroa 30 km/h.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1062026En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761548Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 78870
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7728