Kissa huutaa jatkuvasti pihalle..

Turhautunut

Meillä on 2,5 vuotias leikattu narttukissa. Se on ollut ulkokissa mutta joutui pakon edestä sisäkissaksi koska muutettiin kerrostaloon.. Kissa sopeutui ihan hyvin, mutta luin että ulkokissaa pitäisi viedä valjaissa ulos ettei se stressaantuisi niin paljon. Mitä useammin sitä vien ulos valjaissa, sitä useammin se kiljuu pihalle, jopa yöllä. Olisiko parempi lopettaa ulkoilu kokonaan?? Ja onko muita tapoja lievittää kissan stressiä?

3

226

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parveke ulkoilua

      Onko mahdollista laittaa parvekkeelle häkki/verkko. Katso esim Zooplussan-sivuilta malleja.
      Feliway auttaa monilla kissoilla ja kissanminttulelut tai raapimapuuhun yms suihkutettava kissanminttu on myös todettu hyväksi. Oma kissani metelöi kuukauden ajan mutta rauhottui. Jätän aina töihin lähtiessä radion hiljaa päälle että kissalla on seuraa.
      Meillä toi valjasulkoilu oli tuhoontuomittua. Valjaat solmussa ja huutava kissa kainalossa hississä kulkeminen oli täyttä piinaa. Laitettiin parvekkeelle ensin verkko ja sitten lasitus. Kissa rakastaa oleskelua parvekkeella.

    • Turhautunut

      Meilläkin on lasitettu parveke mutta eipä se siellä viihdy, näyttää vaan siltä ett yrittää keksiä miten sieltä voi hypätä alas :) valjaissa hän kulkee hienosti mut tuntuu siltä että kun pääsee vähän ulos niin olis pakko päästä koko ajan lisää.. On niin surkeeta ku toinen seisoo ulko-oven edessä ja kiljuu.. :/ täytyypi kokeilla tota suihketta jos se auttais! Kiitoksia vinkeistä :)

    • 8+89

      Tietenkin on. Annat kissan sellaisiin olosuhteisiin, jossa se voi olla vapaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1464
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      821
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      37
      433
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      412
    Aihe