Kissa huutaa jatkuvasti pihalle..

Turhautunut

Meillä on 2,5 vuotias leikattu narttukissa. Se on ollut ulkokissa mutta joutui pakon edestä sisäkissaksi koska muutettiin kerrostaloon.. Kissa sopeutui ihan hyvin, mutta luin että ulkokissaa pitäisi viedä valjaissa ulos ettei se stressaantuisi niin paljon. Mitä useammin sitä vien ulos valjaissa, sitä useammin se kiljuu pihalle, jopa yöllä. Olisiko parempi lopettaa ulkoilu kokonaan?? Ja onko muita tapoja lievittää kissan stressiä?

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parveke ulkoilua

      Onko mahdollista laittaa parvekkeelle häkki/verkko. Katso esim Zooplussan-sivuilta malleja.
      Feliway auttaa monilla kissoilla ja kissanminttulelut tai raapimapuuhun yms suihkutettava kissanminttu on myös todettu hyväksi. Oma kissani metelöi kuukauden ajan mutta rauhottui. Jätän aina töihin lähtiessä radion hiljaa päälle että kissalla on seuraa.
      Meillä toi valjasulkoilu oli tuhoontuomittua. Valjaat solmussa ja huutava kissa kainalossa hississä kulkeminen oli täyttä piinaa. Laitettiin parvekkeelle ensin verkko ja sitten lasitus. Kissa rakastaa oleskelua parvekkeella.

    • Turhautunut

      Meilläkin on lasitettu parveke mutta eipä se siellä viihdy, näyttää vaan siltä ett yrittää keksiä miten sieltä voi hypätä alas :) valjaissa hän kulkee hienosti mut tuntuu siltä että kun pääsee vähän ulos niin olis pakko päästä koko ajan lisää.. On niin surkeeta ku toinen seisoo ulko-oven edessä ja kiljuu.. :/ täytyypi kokeilla tota suihketta jos se auttais! Kiitoksia vinkeistä :)

    • 8+89

      Tietenkin on. Annat kissan sellaisiin olosuhteisiin, jossa se voi olla vapaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe