Raskaana pillereilla - oireet?

Kaytan Yaz-merkkisia pillereita, jotka ovat sopineet minulle hyvin viimeiset 8 kuukautta. Kuitenkin yhtakkia sunnuntaista asti olen karsinyt huonosta olosta, migreenista, jarkyttavista itku ja raivokohtausten vuorottelusta, ja olen taman lisaksi huomannut ruskeanpunaista vuotoa. En ymmarra mista tama voi yhtakkia johtua, ja mietin etta ovatko nama mahdollisesti raskauden oireita?

Erosin juuri poikaystavastani, mutta paadyimme harrastamaan silti seksia noin 10 paivaa sitten, edellisesta kerrasta on yli kuukausi. Ja nyt nama oireet...
3108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kannattaa odottaa seuraaviin menkkoihin astimillone pitäis alkaa.. jos ei ala tee testi.. voit hyvin olla raskaana tai sitte et.. myös mulla oli tuollaisia oireita kun käytin pillereitä.. voivat johtua myös niistä.. lopetin pillereiden käytön ihan nuoden oireiden ja varsinki järkyttävän pääsäryn vuoksi..

Äänestä

Ensimmainen ajatus olikin etta johtuu pillereista, mutta miten yhtakkia 8 kuukauden jalkeen kun aiemmin ei ole ollut mitaan ongelmia. Eilen erehdyin juomaan lasin punaviinia ja siitakos olo vasta karmeemmaks muuttuikin, kauhea migreeni, oksetus, vasymys, ja menin puoli yhdeksalta nukkumaan kun ei muutakaan voinut.

No, ei taydy muuta kuin tarkkailla tilannetta ja tehda testi parin viikon paasta...

Äänestä

ei mullakaa heti oireet alkanut.. vai joku puolivuotta pillereiden aloittamisesta.. vaihdoin yhessä vaiheessa pilleri merkkiä mut ei ollut mitään vaikutusta mun oireisiin.. n7 vuotta pillereitä söin, ja alko niin tulla kauheet pääkivut että oli ihan pakko lopettaa.. en enää jaksanu sitä jokapäivästä kipua ja särkylääkeen ottoa..


nyt synnytyksestä on kohta 7kk ja käytän ehkäsy rengasta.. saa nähä alkaako tuostaki jonku ajan päästä taas jotain oiretta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut... kirjoitti:

Kaytan Yaz-merkkisia pillereita, jotka ovat sopineet minulle hyvin viimeiset 8 kuukautta. Kuitenkin yhtakkia sunnuntaista asti olen karsinyt huonosta olosta, migreenista, jarkyttavista itku ja raivokohtausten vuorottelusta, ja olen taman lisaksi huomannut ruskeanpunaista vuotoa. En ymmarra mista tama voi yhtakkia johtua, ja mietin etta ovatko nama mahdollisesti raskauden oireita?

Erosin juuri poikaystavastani, mutta paadyimme harrastamaan silti seksia noin 10 paivaa sitten, edellisesta kerrasta on yli kuukausi. Ja nyt nama oireet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu