156THP ongelmat

Millaisia tyyppivikoja tai muita murheita tuossa 1.6L turbossa on ollut?
Tuulilasin TSI-vikaketjussa joku mainitsi että tuossa sitikan bensaturbossakin on ollut nokkaketju ongelmia.

No yhtäkaikkia kun diselet ei kiinnosta mutta C5 kuitenkin niin tuo voisi olla ratkaisu.
61049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

siinä on kaikkia mahdollisia ja mahdottomia vikoja.

Äänestä

Hieno ja laadukas auto, muuta vikaa siinä ei ole, mutta tuo mainittu kone on BMW:n suunnittelema. Se vähän arveluttaa.

Äänestä
  • Kenen valmistama? Mainittu kone meinaan.

    Äänestä

  • Orpo URPO kirjoitti:

    Kenen valmistama? Mainittu kone meinaan.

    Samassa koneessa ongelmia citroenilla,peugeotilla ja minillä, eli ei ole kysymys citroenin huonosta laadusta, vaan koneen rakenteesta.

    Nokkaketjun venymistä ja pcv letkun aiheuttamia venttiilin jumiutumisia.

    Omasta vaihdettu pakosarja johtuen juurikin jonkun pcv-järjestelmään kuuluvan letkun aiheuttamasta venttiilin jumiutumisesta.

    Googlaa thp engine problems niin löytyy kaikilta em. valmistajilta samaa vikaa.

    Äänestä

No ei mitään! Olen omistanut DS3 156 THP:n lokakuusta 2010 alkaen, kilsoja nyt 37 tkm. Todella pieniruokainen mutta uskomattoman pirteä vehje. Tällä on peitottu valoissa ja motarilla isoja bemareita ja audeja, ja niiden kuskeja on kaivellut armottomasti. Kone ei syö öljyä ja lämpenee pakkasilla nopsaan. Itse pidän autoani kadun reunassa parkissa, asun Stadin kantakaupungissa. Testattu on starttaus vielä -25 asteessa ja hyvin hyrähti. Ainoa pieni kauneusvirhe tässä on pakkasilla kylmästartin jälkeen, että nykäisee kun kaasua painaa liikkeelle lähtiessä. Ilmiö menee kyllä heti ohi eikä haittaa.

Ongelmaton auto, siis kokonaisuudessaan! Ja valkoisena, mustalla katolla on upea epeli.

Äänestä

2000 tonnin kohalla ylikuumeni mutta sen jälkeen ei ole ollut vikaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


112255 kirjoitti:

Millaisia tyyppivikoja tai muita murheita tuossa 1.6L turbossa on ollut?
Tuulilasin TSI-vikaketjussa joku mainitsi että tuossa sitikan bensaturbossakin on ollut nokkaketju ongelmia.

No yhtäkaikkia kun diselet ei kiinnosta mutta C5 kuitenkin niin tuo voisi olla ratkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu