Kääpiövillakoiran lopetus

KaihollaMuisteleva

Kukaan ei vastannut minulle tuolla yleispalstalla joten kokeilen sitten täällä.

Minulla tai oikeammin perheelläni oli kääpiövillakoira joka lopetettiin muutama päivä sitten noin tusinan vuoden ikäisenä. Tämä katkeroitti minua koska näin koiraa muutama viikko sitten ja se heilutti häntää ja oli melko kiinnostunut ympäristöstään. Se pysty myös hyppäämään sängylle tai autosta ulos ilman apua.
-
Mitään ei ole enää tehtävissä joten haluaisin vain kuulla toisten kokemuksia ja mielipiteitä tuon kohtalokkaan päätöksen oikeellisuudesta. Olisin itse halunnut pitää koiran mutta asia ei ollut päätösvallassani. Lopetusta puoltavia asioita olivat;

-sokeus (koiran silmät olivat täysin harmaantuneet ja se törmäili seiniin)
-ikä (sinänsä aika pieni asia koska rotuun nähden olisi voinut elää monta vuotta lisää)
-hoitohistoria; koira oli leikattu kaksi kertaa aiemmin; se sairasti hengenvaarallisen kohtutulehduksen jolloin se olisi kuollut ilman operaatiota ja oli surkeassa kunnossa. Jos olen oikein ymmärtänyt, tässä leikkauksessa tyypillisesti poistetaan myös munasarjat joka on varmasti voinut myös vaikuttaa tärkeällä tavalla koiran terveyteen. Eli vaikka leikkaus oli selvästi oikea ratkaisu, koiran elimistö ei sitten olisi enää entisensä munasarjojen poiston jälkeen (monet ihmiset vastustavat tällaisia leikkauksia terveyssyistä aivan kuten uroksien kastrointia ellei sitten ole pakko).

Eli oikeita "perusteita" koiran lopettamiselle olivat siis sokeus (johon kuulemma voi liittyä kipuja) ja mahdolliset hormonitoiminnan puolen ongelmat sekä hypoteettiset iän tuomat vaivat. Kaikki muut ovat puhtaasti mukavuussyitä.

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      kuinka kukaan voisi lopettaa vain mukavuusyistä koiran joka ollut 12 vuotta itsellä :( tosin tiedän itse yhden miehen, metsämiehen, jonka mukaan koirat ovat vain koiria ja nappi ottaan heti kun tulee jotain. Hänellä oli tosi ihana koira, joka täytti 10, ja oli tosi hyvässä kunnossa, superkiltti ym, ja luulisin että on nyt kuollut, en ole nähnyt enää moneen viikkoon ko. koiraa.

      Itse en kyllä lopettaisi ennen kuin olisi pakko, ei koiran kärsiä saa antaa, mutta tämä 12 v ei tainnut vielä kärsiä. Ikävä juttu :(

    • Chattonen

      "Jos olen oikein ymmärtänyt, tässä leikkauksessa tyypillisesti poistetaan myös munasarjat joka on varmasti voinut myös vaikuttaa tärkeällä tavalla koiran terveyteen. Eli vaikka leikkaus oli selvästi oikea ratkaisu, koiran elimistö ei sitten olisi enää entisensä munasarjojen poiston jälkeen (monet ihmiset vastustavat tällaisia leikkauksia terveyssyistä aivan kuten uroksien kastrointia ellei sitten ole pakko). "

      Hölynpölyä. Narttukoiran sterilointi ei heikennä koiran terveyttä millään tavalla, päin vastoin, sen ei tarvitse enää kärsiä kuluttavista kiimoista, valeraskauksista tai mahdollisesti sairastua kohtutulehdukseen.

      Et elänyt koiran kanssa, joten et tiedä millaista sen päivittäinen arki oli. Sokean, seiniin törmäilevän koiran elämä ei ole herkkua. Varsinkaan, jos sillä on mahdollisesti vielä kipuja.

      Turha jahkailla asialla, jolle et enää mitään voi. Koira kuitenkin eli pitkän ja toivottavasti hyvän koiranelämän.

    • :) :) :) :)

      jos se tunsi suurta tuskaa ja kipuja, niin kyllä se sitten oli oikein, mutta jos se oli iloinen ja heilutti häntää niin miksi lopetitte?

      anteeksi tuo äskeinen, mutta jos se ei tuntenut kipua niin ei kai ollut syytä lopettaa?

      älä kuitenkaan sure loppuelämää sellaista joka jo tehtiin :)

      tsemppiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      180
      2167
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1550
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1444
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1254
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1086
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1049
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      44
      965
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      895
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      835
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      805
    Aihe