Kokemuksia kellään kyseisestä koneesta?
Siis vähän harrastelen näitä vanhoja moottoreita ja seuraavaksi olisi tarkoitus tutustua tällaiseen laitteeseen n. vuodelta -60.
Siis vähän harrastelen näitä vanhoja moottoreita ja seuraavaksi olisi tarkoitus tutustua tällaiseen laitteeseen n. vuodelta -60.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nettiveneestä löytyy 3 heppanen evikka vuodelta -60.
http://www.nettivene.com/moottori/evinrude/467885
Siinä vasta komia kone. :)
Ei juuri tuosta koneesta, mutta vähän yleistäen sen ikäisistä pikku OMC koneista kyllä.
2-pyttynen, hiljainen hyvin käyttäytyvä pikkukone, joka kuluttaa aika paljon bensaa tehoisekseen. Kaikenkaikkiaan ikä- ja kokoryhmänsä hienoin kone.
Ainakin kiertokangen männäntapin puoleinen pää on liukulaakeri, todennäköisesti fosforipronssia, myös runkolaakerit voivat olla, joten öljyä tulee käyttää runsaasti, ei missään tapauksessa alle 4%. Muistaakseni oikea seos on 6%. Tulpat Champion J6J, nykyinen versio J6C. Varmaan NGK:lta löytyy vastaava.
Tuon ikäisissä voi olla vaikka mitä vikoja. Todennäköisesti vesipumpun siipipyörä kannattaa vaihtaa suosiolla. Polttoainepumpun kalvo (jos on. Mikäli lujitemuovinen kotelo, niin on, mikäli peltinen on kone vanhempi -54 - 58, joissa painetankki ja kaksoiletku) samoin. Magneetossa tuon ikäisissä alkaa puolat olla kypsää kauraa. Kärjet ja kondensaattorit samalla vaivalla, mikäli vahtipyörän joutuu ottamaan ylös.
Ainakin aikaisemmissa 5,5 ja 7,5 hv koneissa alumiiniset kierokanget. Laakerien väljistyessä on ollut katkeamisia jenkkien jutuista päätellen.
Onnea harrastukselle.
Siinä olikin informaatiota kerrakseen. Suuret kiitokse. :)
Iselläni samainen kone vaatii kylmänä 10 - 20 nykäisyä. Sen jälkeen ainakin kahden päivän uistelu reissulla toimi ilman pienintäkään ongelmaa.
Onkohan tuo "nyityttäminen" kyseisessä koneessa vika vaiko ominaisuus?
Ja kuulin, että olisi mahdollisesti kasiheppasesta kuristettu versio?? Pitääkö paikkansa? Jos pitää, onko tietoa miten saisi viritettyä?
Kyllä yli 5 nykäiyn vaade on vika. Kunnosaa oleva lähtee yleesä 1 -3 vedolla.
8 hv on paljon uudempi versio, markkinoille 1984, ei välttämättä paljoakaan tekemistä vanhuksen kanssa.
Näin vähän arvelinkin, mutta tuttavani väitti sinnikkäästi asian olevan niin. joten päätin kysäistä asiasta tietäviltä.
Minulla on tommonen 5.5 johnson vuodelta -54,sillä uistelee niin kauan kun tavaraa tankissa riittää.Kaikin puolin loistava laitos,varsinkin kun uusiin vertaa.
Säätösuuttimet noissa on loistava keksintö.
Ja on mulla melkein ajamaton 3hv kananmuna johnsonkin vuodelta -62,niin tasaista käyntiä en ole mistään muusta perätuupparista löytänyt.
Molemmat on nyt vähän niinku"museoituna"kun en raaski kaupungin laiturissa pitää.
Uistelukoneena nykyisin 6hv.johnson vm-89 ja sen käynti on aikas karkeeta vanhuksiin verrattuna,tehoa on kylläkin enempi.
Juu.
Uistelukoneena päihittää mennen tullen nämä nykyiset nelitahtiset.
Tuo nyityttäminenki loppui siihen, kun vaihdoin tulpat oikeisiin. :D Ei ole sen jälkeen tarvinnut kahta kertaa naruun tarttua kylmänäkään. Oli vissiin edellisellä omistajalla ollut puutetta tulpista, kun oli vielöä erilaiset tulpat molemmissa pytyissä.
Nyt tuli koneeseen sellainen vika, että kastelee tulpat matalilla kierroksilla toissta pytystä miltei aina. Alkaa käymään yhdellä ja tehot on silloin niin hukassa, että tuulessa ei saa venettä pysymään mitenkään suorassa.
Onko kellään ajatusta, että mistä alkaa vikaa etsimään?
Tulpat kunnossa kyseinen sylinteri pahasti karstoittunut.
Tarkista ensin että myös huonosti käyvään sylinteriin tulee kunnon kipinä, jos ei niin sähköpuoli uusiksi. Jos kipinä kunnossa niin ikävämpi vika, melkein mitä vaan itse koneessa.
Juu tulpan johto taitaa lätkiä läpi. Ainakin näpeille tuli napsut, kun tartuin johtoon.
Hankautunut aika pahasti yhdestä kohdasta.
Hei!
Minulla on nyt "uusi" Evinrude Fisherman 6 hv vm. 1978. Aluksi oli vähän käyntiongelmia, kun muutaman minuutin ajon jälkeen kone sammui ja piti ryypyn kanssa vetää uudestaan käyntiin. Vähän kuin olisi ollut ilmaruuvi kiinni. Kiristin kaikki polttoainepuolen liitokset ja ruuvit ja nyt käy hienosti.
Bensaa tuntuu menevän aika paljon. Ehkä se vain tuntuu siltä, kun on tottunut purjeveneen 7,5 hv dieselin ja Johnsonin 2,3 heppaisen kulutukseen. Kymmenen litran tankilla ei Evarilla pitkää lenkkiä aja. Paljonkohan kulutuksen tunnissa suunnileen täydellä kaasulla pitäisi olla ja paljonko uistelunopeudella eli niin hiljaa kuin kone suostuu käymään?