Olen jo jonkin aikaa ihmetellyt suurehkoja kännykkälaskuja, johtuvat suurimmilta osin soitoista pankkeihin ja vakuutusyhtiöön. Olen tarkistanut kyseisten laitosten perivän x€/puhelu x€/min. Rupesin selaamaan edellisen kuun laskun soittotapahtumia ja huomasin, että jokaisen yrityspuhelun jälkeen laskuun oli laitettu veloitus, joka vastasi yritysten antamaa hintaa vielä joku hieman pienempi veloitus(minuuttihinta n. 10senttiä). Minulla on puheaikaa liittymässäni, enkä sitä ole ylittänyt. Voisiko olla, että DNA olisi veloittanus minulta mpm:n vaikka sen pitäisi kuulua puheaikaan. Jopa kuluttaja-asiamiehelle soitto maksoi minulle ylimääräistä vaikka kyseinen 071-alkuinen numero kustantaa normaalin pvm/mpm maksun verran.
Olisiko jollekin sattunut samalla tavalla? Soitin DNA:n asiakaspalveluun ja siellä kaveri oli vähintäänkin yhtä hämmästynyt ja "tietämätön" kuin minäkin. Voihan tietenkin olla, että sopimuksessa on ollut jokin pykälä, joka tämän tuplaveloituksen mahdollistaa. Ajattelin kysyä ensin, jos vaikka löytyisi kohtalontovereita. Kuluttaja-asiamiehellekään ei voi soittaa, koska se maksaa eikä kuulu puheaikaan ;)
HUOM! Edellisen kappaleen viimeistä lausetta ei kannata ottaa liian vakavasti ;)
Yritysnumeroihin soitoista kaksi eri veloitusta
Sohvaperuna
1
192
Vastaukset
- Saunalahden asiakas
No ei yritysnumeroille soittaminenkaan kuulu puhepakettiin.
Puhepakettiin kuuluu ainoastaan soittamisen tavalliseen GSM-liittymään.
Kaikki ulkomaanpuhelut, yrityspuhelut jne. laskutetaan erikseen vaikka miten paljon puhepaketti minutteja olisi jäljellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4033362Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151561- 1101357
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841353Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991328Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591276- 481189
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811095Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26990- 34883